Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook Instagram
    PolandGoPolandGo
    poniedziałek, 11 grudnia
    • Strona główna
    • Wiadomości
    • Biznes
    • Finanse
    • Gospodarka
    • Technologie
    PolandGoPolandGo
    Jesteś w:Home»Biznes»Pracodawcy szukają pracowników wśród obywateli Ukrainy. Kogo poszukują?
    Biznes

    Pracodawcy szukają pracowników wśród obywateli Ukrainy. Kogo poszukują?

    PolandGo- PolandGo27 kwietnia, 2022Brak komentarzy5 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Za nami kolejny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. I chociaż na początku wydawało się, że wojna potrwa kilka dnia, a sankcje nałożone na Rosję spowodują, że Rosjanie wycofają swoje wojska z okupowanego terenu, to jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Agresja Rosji przybiera na sile, ginie ludność cywilna i dzieci. Coraz więcej osób opuszcza swoje domy i ewakuuje się do Polski. Z danych wynika, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców, a w samej Warszawie przebywa ich już obecnie ok. 300 tys.

    W pierwszej kolejności w naszym kraju szukają oni mieszkań i pracy, bo dzięki niej mogę mieć poczucie stabilności i źródło utrzymania dla siebie i swoich rodzin.

    Pracownicy z Ukrainy już od kilku lat są bardzo chętnie zatrudniani w Polsce. Mówią w zbliżonym do polskiego języku oraz posiadają zbliżoną do naszej kulturę. W wielu branżach, szczególnie budowlanej, produkcyjnej oraz usługowej pracownik z akcentem ukraińskich nie jest dla nas nowością. Obecnie, liczba osób zatrudnionych w tych gałęziach przemysłu będzie rosnąć, bo Ukraińcy dzięki wprowadzonej tzw. procedurze uproszczonej mogą legalnie podjąć pracę w Polsce. Dzięki niej znacznie zmniejszyła się ilość formalności, które musi dopełnić pracodawca, zanim pracownik z Ukrainy wejdzie w szeregi jego firmy. Wiele firm już zgłosiło chęć przyjęcia do pracy uchodźców. Są nawet specjalne portale i platformy ogłoszeniowe z ofertami o wolnych  miejscach pracy, zarówno dla pracowników wykwalifikowanych jak i nie  (pracy Ukraińcy mogą również poszukiwać na własną rękę).

    Kto może więc liczyć na zatrudnienie i jaki fach jest szczególnie poszukiwany?

    W pierwszej kolejności, największe szanse mają osoby ze znajomością języka polskiego. W tych nieciekawych czasach i przy tak dużej liczbie ludności napływowej, tłumacze, którzy mogą wyjaśnić formalności i wyposażyć w odpowiednią wiedzę naszych sąsiadów, zarówno w kwestiach zatrudnienia, opieki lub edukacji  dzieci, opieki zdrowotnej oraz wielu innych związanych ze sprawami codziennymi są na „wagę złota”.

    Znajdują zatrudnienie w sektorze publicznym, zarówno w urzędach, placówkach opiekuńczych jak i w szkołach.

    Lekarze różnych specjalności, pielęgniarki i opiekunowie medyczni to osoby, które chętnie przyjmują placówki szpitalne i przychodnie. Dla tych osób są nawet organizowane przyspieszone kursy nauki języka,  a procedury przyjęcia zostały w tym przypadku bardzo uproszczone. Oczywiście, służby medyczne są również  zainteresowane zatrudnieniem  personelu  pomocniczego i salowych. Osoby niewykwalifikowane nie muszą znać „języka” wystarczy chęć podjęcia pracy.

    Oprócz tego opiekunki, osoby do pracy w magazynach, na budowie..

    Dzięki temu, że w Polsce, jest ciężko zapełnić wakaty, a rynek  jest w stanie przyjąć pracowników w każdym wieku i z różnym wykształceniem, specjaliści  z branż budowlanej, produkcyjnej, informatycznej, usługowej i transportowej, mogą bez problemu podjąć pracę zarobkową, bo chętnych o odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach brak. Nawet kilkumiesięczne doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje wystarczą, żeby osoby z Ukrainy znalazły bez trudu zatrudnienie. Braki kadrowe w budowlance spowodowały, że pracownicy tej specjalizacji są rozchwytywani przez pracodawców. Ofert z tej dziedziny jest bardzo dużo i można w nich wybierać jak w przysłowiowych „ulęgałkach”, podobnie jak w przypadku ślusarzy, spawaczy, elektryków i mechaników.

    W chwili obecnej większą część przybyłych osób stanowią kobiety z dziećmi. Elastyczny model pracy to dla nich podstawa. Pracodawcy polscy wychodząc na przeciw takim oczekiwaniom (mam z Ukrainy), proponują zatrudnienie w usługach na niepełnych etatach – oczywiście są również i pełnoetatowe – i w godzinach, które pozwolą łączyć pracę z opiekę nad dziećmi. Pracownik obsługi, sprzedawca, kasjer, magazynier oraz wiele innych stanowisk związanych z branżą usługową to oferta skierowana zarówno dla pań i panów, naszych sąsiadów za wschodniej granicy. Firmy sprzątające lub zajmujące się obsługą terenów zielonych mają także ciekawe propozycje dla osób z Ukrainy. W tych dziedzinach nie jest wymagana znajomość języka. Osoby zainteresowane z łatwością znajdą tu zatrudnienie. Duże braki kadrowe występują również w zawodach kucharza, cukiernika i piekarza,

    Opieka nad dziećmi i edukacja to kolejny kierunek, gdzie jest duże zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy. Utworzone dodatkowe klasy w szkołach i grupy w przedszkolach lub żłobkach dla dzieci uchodźców, to miejsca pracy dla nauczycieli i opiekunów. Szkolnictwo jest otwarte na specjalistów w tej dziedzinie, więc i propozycji w tej profesji jest sporo.

    Chęć przyjęcia do pracy pracowników z Ukrainy wykazuje również branża IT. Zawody ściśle związanie z informatyką, rozwojem mediów i nowych technologii to rynek ciągle poszukujący specjalistów, których umiejętności z programowaniem stron i serwisów internetowych są doceniane i bardzo dobrze opłacane. Dla osób znających technologie (bazy danych, aplikacje) jest dużo ofert pracy i  zapotrzebowanie na naszym rodzimym „podwórku”.

    Przed laty o jedno miejsce pracy ubiegało się nawet kilkudziesięciu kandydatów. Firmy nie narzekały na brak zainteresowania, bo chętnych do podjęcia pracy w przypadku pracy biurowej lub na produkcji było sporo. Na dzień dzisiejszy sytuacja diametralnie się zmieniła i zakłady pracy zaczynają mieć kłopot ze znalezieniem pracownika,  bo chętnych brak. Dochodzi niekiedy do kuriozum, bo to kandydat wybiera firmę, a nie ona jego.

    Exodus z Ukrainy pozwala na zapełnienie luk  na naszym rynku pracy, a zajęć starczy zarówno dla nas Polaków jak i Ukraińców. Pamiętajmy, że życie w nowym miejscu to duże wyzwanie, spokojny dach nad głową i praca, to ważny krok w budowaniu nowej, trudnej rzeczywistości przez Ukraińców.

    Red. Karolina Motylewska

    Źródło:

    www. www.aplikuj.pl

    analizy analizy komentarze biznes budżet dane dofinansowanie działalność działalność gospodarcza fakty finanse firma gospodarka informacje inwestowanie kariera kraj ministerstwo najświeższe wiadomości pieniądze PIT podatki PolandGo Polska praca Praca dla osób z Ukrainy Praca dla Ukraińców przedsiębiorstwo rząd spółka świat Ukraińcy umowa o pracę wiadomości wydatki zawód
    Udostępnij: Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    PoprzedniUWAGA, wystawiasz przedmioty na OLX i innych portalach. Bądź ostrożny
    Następny Złóż wniosek o 500+ do końca kwietnia, a zachowasz ciągłość wypłaty świadczenia

    Powiązane

    ALDI, Biedronka, i LIDL – Która Sieć Rządzi na Polskim Rynku Handlowym?

    11 grudnia, 2023

    Ksawery Gut – Architekt Dewastacji: Walka Mieszkańców o Bezpieczeństwo i Przyrodę

    9 grudnia, 2023

    Digitalizacja, innowacje i więcej: Jak przygotować swój biznes na ciężkie czasy

    8 grudnia, 2023
    • Facebook
    • Instagram
    Nie przegap

    ALDI, Biedronka, i LIDL – Która Sieć Rządzi na Polskim Rynku Handlowym?

    Ksawery Gut – Architekt Dewastacji: Walka Mieszkańców o Bezpieczeństwo i Przyrodę

    Digitalizacja, innowacje i więcej: Jak przygotować swój biznes na ciężkie czasy

    Świąteczna Sezonówka: Dlaczego Praca na Magazynie Staje się Coraz Bardziej Pożądana

    O nas

    Platforma wspierająca polski biznes w czasie kryzysu, zrzeszająca przedsiębiorców z sektora MŚP

    Facebook Instagram
    Popularne

    ALDI, Biedronka, i LIDL – Która Sieć Rządzi na Polskim Rynku Handlowym?

    11 grudnia, 2023

    Ksawery Gut – Architekt Dewastacji: Walka Mieszkańców o Bezpieczeństwo i Przyrodę

    9 grudnia, 2023

    Digitalizacja, innowacje i więcej: Jak przygotować swój biznes na ciężkie czasy

    8 grudnia, 2023
    Copyright © 2023.
    • O nas
    • Polityka prywatności
    • Regulamin PolandGo
    • Dane kontaktowe

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

    Go to mobile version