Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, urządzeń i aplikacji, wykorzystywanie możliwości piątej generacji w pełni będzie możliwe. Ale zanim zaczniemy sobie wyobrażać zdalnie sterowany świat, spójrzmy na rzeczywistość.
Sieć 5G powstaje na dwa różne sposoby. Część operatorów wprowadza 5G do wspólnego pasma, na którym działa 4G, co może negatywnie wpłynąć na prędkość przesyłu danych. Część jednak ma wydzielone pasmo tylko dla połączeń w technologii 5G, tak zrobiła firma Polkomtel (Plus), który jako pierwszy operator w Polsce uruchomił komercyjnie infrastrukturę 5G.
Polkomtel, właściciel sieci Plus jako pierwszy w Polsce uruchomił szybszy internet, w 7 różnych miastach, obejmując zasięgiem milion osób.
Maksymalna prędkość transferu sięga nawet 600 Mb/s, co jest porównywalne jedynie do łącza światłowodowego, które gwarantuje bezawaryjność, ogromny zasięg a przede wszystkim bardzo wysoką przepustowość łącza, co gwarantuje błyskawiczną wysyłkę danych w najwyższej jakości.
Osobne pasmo transferowe dla technologii 5G gwarantuje stabilność połączenia, większą pojemność sieci i mniejsze opóźnienia w transmisji danych.
Dlaczego 5G jest potrzebne?
Pomimo, iż technologia 4G była bardzo dobrym, wręcz przełomowym rozwiązaniem technologicznym, to w obliczu zmian jakie nastąpiły przez cyfryzację, digitalizację wszystkich aspektów życia i przeniesienie organizacji życia zawodowego jak i prywatnego do urządzeń mobilnych, wdrożenie 5G stało się koniecznością. Gromadzimy i wysyłamy coraz więcej danych, ściągamy więcej aplikacji, które gromadzą kolejne dane, oczekując coraz to lepszej jakości dźwięku, obrazu i szybkości transferu. Zarówno, nowa era telekomunikacyjna jak i pandemiczna wymusiła nowe generacje technologiczne.
Technologia najwyższej jakości zarówno dla rozrywki jak i biznesu
Zalety 5G to nowa jakość grania i oglądania, bez opóźnień, z wysoką jakością dźwięku i wideo, bez zacinania się. Filmy online pod kątem zarówno dźwięku jak i obrazu będą w najwyższej jakości, bez użycia kabla. Najszybszy jak do tej pory transfer danych przyda się nie tylko w celach rozrywkowych, ale również dla użytkowników biznesowych, szczególnie w czasach pracy zdalnej, gdy telekonferencje, rozmowy online stały się powszechnym, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem a dzięki nowej technologii te sposoby komunikacji i prezentacji będą działać bez opóźnień i zakłóceń, niezależnie od ilości użytkowników czy wielkości przesyłania sobie danych na bieżąco.
Smart city
Technologia 5G obsługuje sporo urządzeń na małej przestrzeni, zapewniając szybki transfer dużych pakietów danych, co pozwoli na komunikację np. pojazdów czy obiektów między sobą, tworząc smart city, miasto nowoczesnych technologii, dzięki którym sterowana jest sygnalizacja świetlna, komunikacja miejska, optymalizuje się zużycie energii elektrycznej czy wody.
5G może sprawić, że właściwie wszystkie urządzenia w domu będą bezobsługowe, technologia będzie regulowała ich działanie i aktywność.
Dzięki technologii 5G usprawni się diagnostyka i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta na odległość, dzięki aparaturze, będącej przy pacjencie, która monitorując każdego dnia stan, przekazuje na bieżąco dane do lekarza prowadzącego albo bezpośrednio do szpitala.
Nowa technologia daje szybszą i bardziej stabilną łączność, zapewniając globalny ogląd sytuacji, elastyczność projektowania i rozbudowy sieci, infrastruktury przemysłowej z inteligentną logistyką.
Na chwilę obecną, powstał już projekt SMART DOM, Cyfrowego Polsatu, integrujący telewizję, internet, telefon, monitoring domowy oraz inne usługi. Więcej na SMART DOM