Szczegóły najważniejszych parametrów dotyczące aktualnych kredytów hipotecznych.
Podpowiadamy, który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy, zestawiając najlepsze oferty oraz wymagania poszczególnych banków. Dane są uaktualnione we wrześniu i październiku bieżącego roku w oparciu o najważniejsze zmiany na rynku i podstawowe parametry poszczególnych najlepszych z ofert bankowych na finansowanie zakupu własnego lokum.
Obecnie 4 banki oferują kredyt hipoteczny przy 10% wkładzie własnym, a
5 banków przy 15% wkładzie własnym.
Banki, które wymagają 10-procentowego wkładu własnego to: Alior, mBank, Millenium i Santander. Rzecz jasna, każdy z tych banków ma w ramach wkładu własnego swoje własne ograniczenia.
Ofert kredytów hipotecznych z 30% wkładem własnym jest zdecydowanie większa ilość.
Poniżej lista aktualizowana 13 października 2020 r. dane z direct marketing
Większość specjalistów rekomenduje zaciąganie kredytu hipotecznego przy co najmniej 20% wkładzie własnym. Wynika to z marży banku, wcześniej wyższa marża obowiązywała do momentu spłacenia 80% wartości nieruchomości, dziś zaciągając kredyt z 10- procentowym wkładem własnym ta wyższa marża obowiązuje przez cały okres kredytowania. Koszty odsetkowe będą więc większe.
Źródła dochodów akceptowane przez banki. Liberalne podejście do własnej działalności gospodarczej.
Wiele banków dotychczas nie udzielała kredytów osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Aktualnie sytuacja się zmieniła, jednak nie wszystkie branże rzecz jasna są brane pod uwagę.
Wykluczeniu podlegają działalności z branży gastronomicznej, rozrywki, kultury. Generalnie wszystkie banki, z oczywistych względów, wykluczają branże, które w największym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Banki podają listy wykluczonych firm, ze względu na dany sektor branżowy.
Największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa o pracę na czas określony przez niektóre banki nie jest klasyfikowana pod kredyt hipoteczny, a niektóre banki określają minimalny czas trwania takiej umowy, jak np. pół roku albo rok. Inne rodzaje umów, chocby umowa zlecenie czy o dzieło rzadko są akceptowane przez podmioty finansowe, choć są wyjątki, jak np. mBank.
Jak długo czekać na kredyt?
Sa banki, takie jak Millenium Bank, BNP Paribas, City Handlowy, które mają długi czas rozpatrywania wniosków, bo nawet do 2 miesięcy.
Banki, w których szybciej możemy się spodziewać rozpatrzenia wniosku, to ING Bank Śląski czy PKO BP. Zależy to od ceny i samego podejścia banku. Im więcej teoretycznych korzyści dla klienta w postaci akceptacji niskiego wkładu własnego czy udzielanie zerowej prowizji kredytu, skutkuje ogromną ilością wniosków, a ich rozpatrzenie trwa.