Grupa Polsat Plus to jedna z najpotężniejszych, prywatnych Grup biznesowych w Polsce, posiadająca w swoich zasobach obszar telewizyjny, medialny, internetowy, telekomunikacyjny, deweloperskich, e-commerce’owy, IT..

Dywersyfikacja obszarów biznesowych jest tak rozległa, że ciężko mówić o branżach, w których nie jest obecna Grupa.

Najnowszym projektem jest utworzenie podmiotu, który zajmie się atomem. UOKiK wydał zgodę na konsorcjum dwóch spółek ZE PAK i MS Innovation Impulse.

Spółki ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) oraz austriacka MS Innovation Pulse (Grupa miliardera Michała Sołowowa) dostały od urzędu antymonopolowego zgodę na koncentrację.

Najbardziej znanymi od strony społecznej inwestycjami Grupy jest jednak telewizyjny brand Polsat oraz telekomunikacyjny Plus.

A jak powstał Polsat?

Polsat to polska komercyjna stacja zbudowana przez biznesmena Zygmunta Solorza.

Pierwsza prywatna i niezależna stacja ruszyła dokładnie o godz. 16:30., 5 grudnia 1992 roku, rozpoczęła oficjalne nadawanie z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Decyzja o nadawaniu programu z Holandii wynikała ze względu na ówczesne uregulowania prawne, a taśmy z programem dostarczane były tam z  Polski drogą lotniczą.

Początkowo swój program emitowała w dwóch blokach 4 godzinnych/doba, a następnie wydłużyła go do 8 godzin dziennie.

Pierwotnie kanał nazywał się PolSat, dopiero 1 października 1994 literę „S” w nazwie zamieniono w „s” oraz zmieniono logotyp stacji ze słońcem. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji POLSAT koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku na koncesję naziemną.  Dzięki niej telewidzowie w Polsce mogli odbierać program stacji za pośrednictwem tradycyjnych anten.

 

Polsat powstał w czasach, w których jego oglądalność ograniczała niewielka jeszcze wtedy liczba domowych urządzeń do odbioru satelitarnego i w których zarówno polityków, ludzi mediów, jak i telewidzów trzeba było nauczyć, że istnieć może telewizja nadawana w języku polskim inna, niż ta znana dotychczas tylko z Woronicza.

Polsat był pierwszą realną alternatywą dla telewizyjnej oferty TVP.

W sierpniu 1993 roku na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje”; pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny od partii rządzącej serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły nazwę na  „Wydarzenia”. „Informacje” tworzyli bardzo młodzi ludzie, studenci lub „świeżo upieczeni” absolwenci. Szefem stacji był wtedy Bogusław Chrabota, a dyrektorem generalnym Polsatu Wiesław Walendziak.

W tym samym  roku na antenie telewizji zadebiutował pierwszy talk-show pt. „Na każdy temat”, prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie przez kilka kolejnych lat – Mariusza Szczygła.

Źródło: Polsat.pl Program: „Na Każdy Temat”

W pierwszych latach była to stacja rozrywkowa, adresująca swój program do szerokiej widowni, który złożony był z tego, co wówczas cieszyło się największą popularnością; z południowoamerykańskich seriali, teleturniejów i discopolo.

Popularna komercja i oferta Polsatu została „skrojona” pod najbardziej powszechne gusta i zdobyła sympatię Polaków i – co za tym idzie pieniądze reklamodawców. W 1996r. liczba widzów Polsatu była większa niż publicznej „Dwójki”, a później wielokrotnie pierwsza polska komercyjna telewizja wygrywała nawet z publiczną „Jedynką”. W Polsacie zatrudnionych było w tym czasie zaledwie 150-200 pracowników, podczas gdy w telewizji publicznej ponad 6000 osób.

W popularyzacji stacji dużą rolę w 1996 roku odegrała zabawa – pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę –  „Klub Polsatu”, którego „Paszporty POLSATU” dotarły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród.

W tym samym roku, na antenie pojawił się  pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

Wiosną 1997 roku na antenie stacji pojawiło się poniedziałkowe pasmo Mega Hit, prezentujące największe przeboje światowego kina. Pierwszymi filmami były: „Air America”, „Cobra” i „Pretty Woman”.

Kolejnym, jednym z większych sukcesów w 1997 roku był teleturniej „Idź na całość”, który oglądalnością przebijał nawet „żelazny” punkt telewizji publicznej – „Wiadomości”.   To właśnie w tym czasie Polsat wykreował gwiazdy tamtych lat, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka oraz przede wszystkim Krzysztofa Ibisza, prowadzącego  teleturnieje „Awantura o kasę”, „Życiowa szansa” oraz drugą odsłonę „Rosyjskiej Ruletki”.

Źródło: Tvpolsatinfo.pl Program: „Idź na całość”

Jesień 1998 roku to rok debiutów kultowych polskich produkcji komediowych: „13 posterunek” i „Miodowe lata”. W tym samym roku Polsat kupił prawa do emisji światowego hitu filmowego „Titanic”.

Wiosną 1999 roku zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce, „Świat według Kiepskich”, a rok 2002 przyniósł programy „Bar” i „Idol”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej.

W roku 2002 minęło 10 lat regularnego nadawania Polsatu i rozpoczęła się przeprowadzka do nowej siedziby – wieżowca przy ulicy Ostrobramskiej. Z okazji jubileuszu wzbogacony i urozmaicony został repertuar programów Polsatu; pojawiło się nowe, nowocześniejsze logo. Nową oprawę zyskało wiele programów na czele z „Informacjami”, które podpisały umowę o ścisłej współpracy z CNN.

Coraz częściej na antenie zaczął pojawiać się sport na platformie cyfrowej Polsatu, która zaczęła funkcjonować od 1999 roku z sześcioma kanałami tematycznymi: Komedia, Smyk, Muzyczny Relaks, Formuła 1, Dla Ciebie i Polsat Sport, który od 2007 roku jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce.  W październiku 1998 roku 12,5 milionów Polaków obejrzało pokaz boksu zawodowego w wykonaniu mistrzów – walkę Andrzeja Gołoty z Timem Whiterspoonem. Oferta sportowa była systematycznie poszerzana, aż do nabycia praw do transmisji z meczów piłkarskiej Ligi Mistrzów i piłkarskich Mistrzostw Świata. W 2008 jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce, Polsat  pokazał wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii, a w 2014 serca kibiców zdobyli siatkarze sięgając po upragniony tytuł mistrzów świata. Finał z Brazylią oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Kolejny sukces to eliminacje EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie i turniej finałowy z francuskich boisk. Stacja mozolnie pracuje nad swoją pozycją na rynku i można ją zaliczyć do lidership w transmisjach wielkich imprez piłkarskich takich jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy.

Polsat to nie tylko wielkie wydarzenia sportowe. „Kolędowanie z Polsatem” od 2006 roku i plenerowe koncerty gwiazd, który od 2007 roku znamy pod hasłem „Sylwestrowej Mocy Przebojów” oraz muzyczny show „Jak oni śpiewają” dały początek kolejnym programom. W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show „Tylko muzyka. Must be the music”, który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców.  W roku  2014 zadebiutował wyczekiwany przez widzów i gruntownie odświeżony „Taniec z Gwiazdami” – program legenda i światowy hit, a w  2016 pierwsza edycję muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

W 2013 roku rozpoczęło się wielkie gotowanie w programach „Top Chef”, a następnie „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia. Programy kulinarne mają grono stałych odbiorców i cieszą się ogromną popularnością, podobnie jak seriale telewizyjne.

Seriale obyczajowe: „Hotel 52”, który był realizowany przez 7 sezonów i „Szpilki na Giewoncie”, które widzowie oglądali przez 4 sezony, „W rytmie serca”, oraz emitowane  od września 2012 roku „Przyjaciółki”, śledzi z zapartym tchem, ponad milionowa widownia.

Źródło: Polsat.pl

Polsat rozwija się niezwykle prężnie nie tylko jako kanał, ale także jako grupa medialna. Zmiany jakościowe jakie następują w stacji Polsat są wynikiem przemyślanej strategii zarządzających Grupą Polsat Plus.

Coraz więcej pozycji programowych przyciąga znacznie bardziej pożądanego przez reklamodawców widza. Już nie wyobrażamy sobie świąt  bez filmu  „Kevin sam w domu”. Nie może go zabraknąć tak samo jak stacji, która  w codziennej pracy nie zapomina też o tych najbardziej potrzebujących.

Już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję POLSAT, niesie pomoc chorym dzieciom.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. polsat.pl

www..wirtualnemedia.pl

www. wikipedia.pl

 

Share.
Exit mobile version