Przyszło nam żyć niezwykle niepewnych czasach, nie tylko ze względu na sytuację ekonomiczną, inflacje, wysokie stopy procentowe w Polsce ale również ze względu na wysokie zagrożenie użycia broni atomowej.
Putin grozi użyciem tak owej. Dlatego warto mieć świadomość jak działa ta niezwykle destrukcyjna broń.
Gdzie szukać informacji na temat promieniowania?
Na stronie internetowej twojego miasta lub powiatu powinna istnieć dokładna instrukcja, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia skażenia promieniotwórczego. Instrukcję znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej, który powinien mieć każdy powiat w Polsce. Oczywiście, nazewnictwo stron biuletynów z niewyjaśnionych powodów nie może być ustandaryzowane, więc BIP-y chowają się po mniej lub bardziej logicznych adresach. Najlepiej wpisać nazwę swojego miasta lub powiatu do wyszukiwarki z dopiskiem BIP. Bomba atomowa bowiem nie jest jedynym zagrożeniem związanym z promieniotwórczością. To może być awaria elektrowni atomowej, radioaktywna chmura, wypadek podczas transportu źródeł promieniotwórczych, czy atak terrorystyczny.
Zgodnie z symulacjami dostępnymi na stronie nuclearsecrecy.com, gdyby w samo centrum Warszawy uderzyła rosyjska rakieta Topol (SS-25) o mocy 800 kiloton (53-krotnie silniejsza niż ta zrzucona na Hiroszimę), bezpośrednie skutki eksplozji byłyby odczuwalne w promieniu 10,9 km, przy czym szanse na przeżycie w promieniu 2 km od eksplozji wynosiłyby 0 proc. W mgnieniu oka zginęłoby ponad 400 tys. osób, a ponad 0,5 mln zostałoby rannych. Tych, którzy przeżyliby uderzenie i nie znaleźli odpowiedniego schronu, czekałby śmiertelny opad radioaktywny.
Jak wygląda wybuch bomby atomowej na przykładzie Warszawy? Zobacz
Źródło: urbanrat.pl; Youtube
Foto: Unsplash