Coraz mniej zaciąganych kredytów, część inwestycji została wstrzymana, mieszkania sprzedają się znacznie gorzej niż przed rokiem.

Galopująca inflacja, malejące PKB, rosnące stopy procentowe kredytów, problemy w łańcuchach dostaw wywołane wojną Rosji z Ukrainą powodują, że przychody wielu firm i osób prywatnych spadają.
Ze względu na tę sytuację część Polaków, posiadających środki pieniężne, zastanawia się nad lokowaniem ich w złoto, biżuterie, a przede wszystkim w nieruchomości.  Niezwykłą popularnością, cieszą się inwestycje nad morzem i na Mazurach, z widokiem na wodę, przystanią lub mini piaszczystą plaża.

Hybrydowa wersja pracy, spowodowała, że Polacy chętnie korzystają z obiektów turystycznych, gdzie mogą zintegrować relaks z zadaniami firmowymi.

Ile kosztuje apartament nad morzem?

Kto może sobie na niego pozwolić?

Niektóre inwestycje, można nabyć już od 7 999 zł za metr kwadratowy. Największym zainteresowaniem, cieszą się małe apartamenty do 30-35 metrów, które służyć mogą właścicielom bezpośrednio ale również, stanowią sposób na zarabianie. Jednym z takich przykładów jest inwestycja Apart Mosty, położona 600 metrów od morza, 30 minut drogi od Trójmiasta. Podobne nieruchomości, możemy znaleźć w różnych zakątkach Polski. Na Mazurach możemy zakupić ziemię, blisko jeziora, niestety jednak najczęściej rolną.

Działkę budowlaną na Mazurach, możemy nabyć już za 80 zł/m2, z dostępem do jeziora. Trzeba jednak przeszukać sporo ogłoszeń aby znaleźć wymarzoną lokalizację.

Niezwykle popularnym w 2022 roku sposobem na inwestowanie jest zakup willi, domu za granicą. 35% inwestujących szuka nieruchomości w Hiszpanii, 20% we Włoszech. To kierunki, które w zakresie nieruchomości są niezwykle oblegane przez Polaków. Kwota domu, dwustu metrowego, w Hiszpanii, nad brzegiem morza, kształtuje się już od 250 tysięcy złotych.

Innym sposobem na lokowanie gotówki jest zakup markowej, złotej biżuterii, zegarków, które stanowić mogą lokatę kapitału.Wg. badań Instytutu Mobile&Digital Marketingu trzecie miejsce na podium, zajmują kryptowanuty.

Niezależnie od obszaru inwestycji, niezwykle ważna jest kwota, którą chcemy zainwestować. Wg. analityków aby inwestycja była dobrze przeprowadzona, maksymalny poziom inwestycji to 60 proc posiadanych oszczędności. Gwarantuje to bezpieczeństwo, jednocześnie dając możliwość znacznego zarobku.

Co dalej?

W pesymistycznym scenariuszu wzrost inflacji powyżej 20 proc. w Polsce jest możliwy. Z badań przeprowadzonych w Polsce (sondaż dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor),  co druga firma deklaruje, że podniesie ceny swoich towarów lub usług, a  co trzecia wstrzyma inwestycje. Firmy w przeważającej większości podnoszą ceny lub  decydują się przeczekać skutki rosnącej inflacji. Pomimo znaczącego wzrostu cen na rynku nieruchomości, nie słabnie nasze zainteresowanie i marzenia o zakupie własnego mieszkania.

Poszukiwanie mieszkania od dewelopera to proces, który warto zacząć od rozważenia kilku istotnych kwestii; nasze potrzeby odnośnie metrażu mieszkania i ilości pomieszczeń, lokalizacji, możliwości finansowych i dostępności kredytu hipotecznego, kosztów dodatkowych związanych z transakcją oraz wykończeniem.

Więc zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego lokum, zapoznaj się z ofertami od deweloperów w serwisach nieruchomości.  

Efektywność ich przeglądania z pewnością poprawi prawidłowe wypełnienie rubryk wyszukiwarki, czyli filtrów. Po znalezieniu oferty, która nas zainteresuje warto  dopytać o szczegóły dewelopera. Jemu również dobrze jest poświęcić chwilę czasu. Dobrym i sprawdzonym deweloperem będzie ten, który posiada dobre opinie wystawione przez zadowolonych klientów,  doświadczenie i pozytywnie zakończone inwestycje. Ponadto, dewelopera można sprawdzić w: Polskim Związku Firm Deweloperskich lub  Krajowym Rejestrze Sądowym.

Po sprawdzeniu i zweryfikowaniu wiarygodności dewelopera, warto dokładnie przyjrzeć się wybranej przez nas inwestycji, zapoznać się z jej projektem, prospektem informacyjnym i sytuacji prawnej oraz uzyskać numer księgi wieczystej gruntu. Szczególnie ważnym dokumentem będzie dla nas prospekt informacyjny, który jest podzielony na część ogólną i część indywidualną. To właśnie w nim znajdziemy dokumentację dotyczącą inwestycji, harmonogram jej realizacji i opis warunków odstąpienia od umowy oraz standardwykończenia konkretnego lokalu, cenę wybranej nieruchomości i materiały zastosowane w budowie oraz wykończeniu. Zgodnie z wytycznymi ustawowymi do prospektu dołączane są szkice i rzuty poszczególnych kondygnacji oraz wzór umowy deweloperskiej.

Cena zakupu mieszkania oraz sposób finansowania jest kluczową kwestią porozumienia między nabywcą a deweloperem. Najpewniejszy dla nas jako przyszłych właścicieli jest wybór dewelopera, który przy budowie korzysta z własnych środków lub kredytu bankowego, bardziej ryzykowny – finansowanie budowy z pieniędzy wpłacanych od klientów.

Ceny lokali w zależności od metrażu, liczby pokoi i układu pomieszczeń czy lokalizacji względem całego budynku w jednej inwestycji potrafią być mocno zróżnicowane. Wpływ na cenę ma również stan techniczny nieruchomości i w jakim z trzech standardów je kupimy; w  stanie surowym, stanie deweloperskim czy „pod klucz”.

Mieszkanie w stanie surowym wymaga przeprowadzenia wielu prac remontowych i wykończeniowych zanim będzie można w nim zamieszkać. To wiąże się z dużym nakładem finansowym, ale jednocześnie daje możliwość samodzielnego doboru materiałów i indywidualnej aranżacji. Trzeba być przygotowanym na konieczność przeprowadzenia wielu prac we własnym zakresie. Będzie to m.in.; poprowadzenie instalacji elektrycznej, ogrzewania, wykończenie ścian i podłóg, zamontowanie armatury i ceramiki w łazience, toalecie i kuchni.

Stan deweloperski to surowy stan domu lub mieszkania, z którego od razu będziemy mogli przejść do prac wykończeniowych. Zazwyczaj stan deweloperski to zakończenie wszelkich prac związanych z ociepleniem nieruchomości, doprowadzeniem przyłączy, przygotowaniem ścian i podłóg oraz w przypadku zakupu domu; osadzenie rur spustowych, wykonanie schodów z balustradami, ocieplenie dachu i  elewacji oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku np. przygotowanie drogi dojazdowej czy miejsc parkingowych. Ten zakres może się jednak różnić w zależności od oferty dewelopera. Niektórzy inwestorzy oferują tzw. podwyższony stan deweloperski lub rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru. Z wieloma możemy także wynegocjować indywidualne warunki np. montaż drzwi wewnętrznych lub rolet przeciwwłamaniowych.

Wykończenia „pod klucz” to najwygodniejsza forma wykończenia nowego mieszkania.  W tym przypadku mówimy po prostu o nieruchomości, która daje możliwość zamieszkania natychmiast po odbiorze kluczy. Wystarczy tylko wnieść do niej meble oraz rzeczy osobiste. Rynek nieruchomości daje deweloperom możliwość tworzenia różnych wariantów w standardzie „pod klucz”, dopasowanych do zasobności portfela i preferencji klientów. Proponowane pakiety wykończeniowe różnią się zakresem wykończenia lokalu, gatunkiem zastosowanych materiałów i marką oraz ceną za m kw.

Zakup nieruchomości od dewelopera można sfinansować gotówką lub ze środków uzyskanych z kredytu hipotecznego. O naszych szansach na jego otrzymanie decyduje tzw. zdolność kredytowa, czyli nasze dochody.  Jeżeli nie zarabiamy wiele, może okazać się, że nasze źródła dochodów generują niską zdolność kredytową.

Dokładna kwota sprzedaży i to, co obejmuje musi być zapisane w umowie z deweloperem. Wartość wpisana na dokumencie jest wiążąca dla obu stron. Zazwyczaj nabywca jest zobowiązany do zapłaty zadatku w określonej kwocie, który stanowi rodzaj zabezpieczenia wywiązania się stron z umowy. Jeśli deweloper wycofa się ze sprzedaży nieruchomości, nabywcy należy się suma równa dwukrotności zadatku. Jeśli nabywca zrezygnuje z zakupu mieszkania, zadatek pozostaje u dewelopera.

Odbiór techniczny mieszkania to bardzo istotna czynność, której nie powinno się bagatelizować. Jej zwieńczeniem jest podpisanie odpowiedniego protokołu, w którym powinniśmy szczegółowo opisać wszystkie wady i usterki nieruchomości, które odkryliśmy podczas kontroli. Protokół musi mieć formę pisemną, datę sporządzenia oraz podpisy obu stron. Deweloper ma 14 dni pisemne zadeklarowanie się, czy zgadza się na usunięcie poszczególnych mankamentów i w jakim okresie to zrobi. Do 30 dnia od daty odbioru technicznego powinny zostać dokonane wszystkie naprawy.

Po odbiorze technicznym musimy jeszcze podpisać z deweloperem umowę przenoszącą własność. Powinna ona mieć formę aktu notarialnego.

Na zakup mieszkania od dewelopera decydujemy się często ze względu na  możliwość samodzielnego wykończenia lokalu i fakt, że nieruchomości są zupełnie nowe. Ponadto, istotna jest dla nas również nowoczesna infrastruktura i możliwość wykupienia miejsca parkingowego. Jako ciekawostkę (często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy), ceny mieszkań przez ostatnie 5 lat wzrosły średnio o 50%. Jeżeli kupiliśmy mieszkanie w 2016 roku za 300 tysięcy złotych, obecnie jest ono warte 450  tysięcy złotych. Wychodzi więc na to, że zakup mieszkania to była najlepiej oprocentowana lokata dla naszych pieniędzy.

Czy będzie tak dalej ? Statystyki pokazują że tak. Nowe mieszkania bardzo szybko drożeją. To dlatego, że coraz częściej są kupowane jako inwestycje „pod wynajem” .Średnia cena ofert w Warszawie na koniec marca 2022 roku wyniosła ponad 12 500 zł/m².  W ujęciu rok do roku średnia cena mieszkań w Warszawie wzrosła o ponad 15%. Największe roczne wzrosty średniej ceny ofertowej mieszkań odnotowano w dzielnicach: Wesoła, Ursynów, Żoliborz i Rembertów.

W Krakowie średnia cena to już ponad 11 500 zł/m², Gdańk, Gdynia i Wrocław dobija powoli do 11.000 zł/m²,   a w  Katowicach, Poznaniu i Łodzi do 9 500 zł/m².  Zanim więc zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania, warto poważnie się zastanowić, czy jest to w tym momencie opłacalne.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www.businessinsider.com.pl

www.marizon.pl

www.rankomat.pl

You may also like