Każdemu z nas zależy na tym, aby czuć się dobrze i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Czas pandemii skłonił również wiele osób do  lepszego dbania o siebie i zmiany nawyków żywieniowych, co przełożyło się na nasze zainteresowanie bio żywnością. Coraz więcej Polaków stara się robić przemyślane zakupy i analizuje skład oraz pochodzenie wybieranych przez siebie artykułów spożywczych. Zwracają również uwagę nie tylko na wygląd żywności, ale także na jej wartość odżywczą, bezpieczeństwo i jakość produkcji.

Wzrost popytu na eko jedzenie spowodował, że powstają nowe firmy wytwarzające produkty ekologiczne i coraz więcej rolników przechodzi na uprawy ekologiczne.  Producenci zaznaczają, że żywność eko, jest bogatsza w składniki odżywcze i witaminy w porównaniu z żywnością konwencjonalną i zachęcają do jej zakupu. Ponadto uprawy ekologiczne są o wiele przyjaźniejsze środowisku, a zwierzęta hodowane na mięso są karmione naturalnie i trzymane w dobrych warunkach.

 W każdym sklepie spożywczym wydzielone są półki z bio żywnością, a także coraz więcej produktów ekologicznych dostępnych jest w super i hipermarketach..

Duże znaczenie dla popularyzacji produktów bio, stanowi przekaz skierowany do konsumentów od producentów tej kategorii żywności. Opisywanie przez nich artykułów spożywczych jako lecznicze i przede wszystkim zdrowe  sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do ich zakupu. Na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów z tej kategorii, a najnowsze badania przeprowadzone przez duże sieci z branży spożywczej wskazują, że wzrost zapotrzebowania na tego typu artykuły rośnie od trzech lat i już prawie 30% Polek i Polaków zaopatruje się w nie na co dzień.

Utrzymywanie zdrowej i zbilansowanej diety jest bardzo dobrą i ważną decyzją. Wybór odpowiednich produktów jest w tym wypadku niezbędny. Zarówno ludzie młodzi, jak i starsze osoby doceniają walory smakowe oraz bogactwo właściwości odżywczych, które zawiera bio żywność. 

Produkty „Eko” zaczynają cieszyć się również zainteresowaniem wśród właścicieli restauracji.  W ich menu pojawiły się dania przygotowane zgodnie z określonymi standardami, które zapewniają ochronę środowiska oraz kontrolują stosowanie środków chemicznych w uprawach roślin i wytwarzaniu leków dla zwierząt hodowlanych.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej bio żywności i jej właściwościom:

Bio żywność  to nie tylko wszystkie owoce i warzywa, ale też zboża, jajka, mleko i mięso. W praktyce są to wszystkie produkty, które produkowane są zgodnie z wymogami ekologicznego rolnictwa.

Żywność ekologiczna jest produkowana i przetwarzana metodami ekologicznymi, w gospodarstwach i przetwórniach certyfikowanych,  kontrolowanych przez jednostki certyfikujące i jest oznakowana specjalnymi znakami. Sposób jej wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz ich znakowania. Oznacza to, przy produkcji ekologicznej istnieje zakaz stosowania antybiotyków,  stymulatorów wzrostu i syntetycznych dodatków do żywności oraz nie dopuszcza się do używania chemicznych środków ochrony roślin.

Najnowsze badania wykazały, że substancje te, stosowane w żywności tradycyjnej, negatywnie wpływają na mikroflorę układu pokarmowego, a syntetyczne dodatki do żywności przyczyniają się do rozwoju wielu chorób takich jak m.in. leukemia, alergie, zaburzenia układu nerwowego i odporność.

Wiele badań wskazuje również, że żywność ekologiczna zawiera większą ilość m.in. związków fenolowych, karotenoidów, związków mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz lepszą wartość sensoryczną i gęstość energetyczną, w porównaniu do żywności konwencjonalnej. Ponadto, liczne doświadczenia wykazują w nich również mniejsze stężenie wtórnych metabolitów grzybów tzw. mykotoksyn. Produkty ekologiczne są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, mają mnóstwo witamin i minerałów, które są źródłem wielu drogocennych składników odżywczych.

W związku z tym, zdrowa żywność ma pozytywny wpływ w leczeniu chorób m.in. miażdżycy, alergii i nowotworów, a także może być stosowana w profilaktyce żywienia dzieci i osób starszych. Lekarze potwierdzają również, że żywność ekologiczna łagodzi skutki wielu chorób poprzez wspomaganie procesu oczyszczania organizmu. Ponieważ, są to produkty w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, mają mnóstwo witamin i minerałów, więc właściwości prozdrowotne i smak jest ich niekwestionowaną zaletą.

Istnieje grupa produktów, po które szczególnie warto sięgać na bio  półkę. Są to chociażby warzywa takie jak szpinak, sałata, kapusta i ziemniaki, które wyróżniają się większą zawartością witaminy C, magnezu i fosforu. Zalecane jest też kupowanie organicznych jabłek, ich zwykłe odpowiedniki narażone są na wielokrotne pryskane pestycydami, które nie ustępują nawet po dokładnym ich umyciu. Warto także zdecydować się na organiczne mięso – wspiera się wtedy dobre traktowane zwierząt, natomiast sam produkt zawiera więcej protein niż jego zwykły odpowiednik.

Bio żywność, pomimo swoich niewątpliwych walorów posiada również wady.  Jedną z podstawowych jest ich cena, która niestety odstrasza konsumentów. Restrykcyjne regulacje prawne dotyczące produkcji żywności ekologicznej wpływają znacząco na ich koszt produkcji. Produkty oznaczone nalepką „eko” potrafią być dwukrotnie droższe od pozostałych wariantów. Ponadto, ze względu na zakaz stosowania w nich substancji konserwujących i innych syntetycznych dodatków do żywności, ich okres przydatności jest znacznie krótszy w porównaniu z żywnością konwencjonalną.

Często również się zdarza, że producenci świadomie wykorzystują zaufanie ludzi do konkretnych oznaczeń, z którymi są zaznajomieni.

Dlatego bardzo uważnie powinniśmy czytać etykiety na opakowaniach ze zdrową żywnością, aby uchronić się przed marketingowymi oszustami. Etykiety są źródłem informacji o produkcie. Wiele artykułów, które oznaczone są jako “eko” i “bio” wcale nimi nie jest. Uważajmy na oszustów, którzy oznaczają swoje produkty jako żywność ekologiczna, podwyższają cenę, a równocześnie nie dbają o jej jakość i wpływają na negatywną opinię wśród konsumentów. By upewnić się, że kupowany przez nas produkt był uprawiany zgodnie z wymogami żywności ekologicznej, należy zweryfikować numer, który znajduje się pod zielonym listkiem, czyli symbolem zdrowej żywności.  Warto zainwestować w zdrową żywność, ale pamiętajmy, aby kupować ją ze sprawdzonego źródła.

Większość osób poprawiło swój model odżywiania podczas pandemii, gdy zmuszeni byliśmy więcej czasu spędzać w domu i samodzielnie przygotowywać posiłki. Coraz większa liczba konsumentów chce płacić więcej za dobrą żywność i to nie tylko osoby zamożne jak to było kiedyś. Aspekty zdrowotne nie są tu bez znaczenia. Podejmując decyzję o zakupie bio żywności bogatej w składniki odżywcze, dbamy przede wszystkim o nasze zdrowie i zdrowie naszej rodziny.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. calmmy.pl

www. bonavita.pl

www.najlepsze-porady.pl

You may also like