Fundacja Krajowego Bractwa Kurkowego Strzeleckiego, działająca w partnerstwie z Wojskiem Polskim, stanowi filar promocji aktywności strzeleckich oraz wzmacniania kompetencji i motywacji uczniów szkół mundurowych. Ich wspólne inicjatywy, które od lat kształtują środowisko, budując społeczność z pasją do obronności Kraju i tradycji strzeleckiej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ich kalendarzu są cykliczne turnieje strzeleckie, przyciągają uwagę szerokiego grona entuzjastów oraz zawodników z całego kraju. Te prestiżowe zawody, w których brali udział uczniowie szkół mundurowych, nie tylko umożliwiają rozwój umiejętności strzeleckich, ale również zapoznanie z bronią ,także stanowią platformę do budowania więzi międzyludzkich oraz promowania wartości patriotycznych i proobronnych.

Nadchodzący turniej, zaplanowany na 26 kwietnia, ma szczególne znaczenie, gdyż zbiega się z obchodami dwóch ważnych jubileuszy dla Polski – 25-lecia wstąpienia Polski  do NATO oraz 25-lecia samorządu terytorialnego Województwa Mazowieckiego. Jest to nie tylko okazja do świętowania osiągnięć i wspólnego refleksyjnego spojrzenia w przeszłość, lecz także do podkreślenia roli, jaką odgrywają obronność i tradycje strzeleckie w budowaniu współczesnego społeczeństwa.

Pani Agnieszko, 

Jakie znaczenie dla społeczności lokalnej mają organizowane przez Państwa turnieje strzeleckie?

Turnie strzeleckie skierowane do młodzieży licealnej sprzyjają kształtowaniu postawy patriotycznej, uczą kultury obsługi i posiadania broni. Dodatkowo mobilizują młodzież do przejęcie odpowiedzialności za Ojczyznę, co nabiera dodatkowego znaczenia w dzisiejszym świecie.

Jakie cele stawiają sobie uczestnicy zawodów oraz jakie korzyści mogą odnieść z ich udziału?

Uczestnicy turnieju stawiają przede wszystkim na dobrą zabawę w duchu patriotyzmu. Każdy z uczestników ma osobistą satysfakcję z osiągniętego wyniku. Uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy, wyróżnienia puchary oraz nagrody rzeczowe. 

 W jaki sposób Fundacja Krajowego Bractwa Kurkowego Strzeleckiego i Wojsko Polskie wspierają rozwój umiejętności strzeleckich uczniów szkół mundurowych poza turniejami?

Organizujemy konkursy wiedzy patriotycznej związanej z rocznicami wydarzeń z naszej Ojczyzny.  Fundacja podjęła współpracę z strzelnicami wirtualnymi i zamierza wprowadzić zajęcia w wybranych szkołach mundurowych. 

 Jakie działania podejmowane są w ramach promocji aktywności strzeleckiej w społeczności lokalnej?

Fundacja jest młodą organizacją. Natomiast w ramach działalności latem tego roku organizuje obóz dla Skautów Europy, gdzie uczestniczące dzieci będą szkoliły się z zasad obsługi broni, sztuki przetrwania itp. Fundacja ma zamiar promować idee związane z kulturą posiadania i obsługi broni palnej. 

 Czy istnieją plany rozwoju lub rozszerzenia działań na przyszłość, zwłaszcza w kontekście obchodów kolejnych jubileuszy czy innych ważnych wydarzeń narodowych?

Tak, oczywiście, mamy plany dalszego rozwoju, nie tylko strzeleckiego. Fundacja będzie promować wiedzę o Wojsku Polskim. Ponad to Polska historia jest bogata i jest bardzo dużo wydarzeń, która wymagają godnego upamiętnienia. Najbliższą duża rocznicą jest 500-lecie Hołdu Pruskiego. 

Jakie są główne cele organizacji prestiżowych turniejów strzeleckich z udziałem MON?

Głównym celem organizacji turniejów jest podnoszenie kultury posiadania broni w społeczeństwie i kształtowanie postaw patriotycznych. W turnieju biorą również udział przedstawiciele instytucji związanych z Wojskiem Polskim oraz samorządem, którzy mogą wykazać swoje umiejętności strzeleckie. 

 Jakie korzyści przynoszą w  organizacji i jej partnerom prestiżowe turnieje strzeleckie?

Przez takie turnieje strzeleckie organizowane z MON możemy pokazać młodzieży i nie tylko, że służba ojczyźnie w Wojsku Polskim jest atrakcyjna. Oraz wpisuje się w kampanię prowadzoną przez MON „ ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM”oraz ,,EDUKACJA Z WOJSKIEM’’

 W jaki sposób wydarzenia takie jak ten turniej przyczyniają się do promowania dziedzictwa kulturowego i tradycji strzeleckich w Polsce?

Na każdym wydarzeniu organizowanym lub współorganizowanym przez Fundację można spotkać Braci Kurkowych, weteranów WP oraz grupy rekonstrukcyjne. Kontakt młodzieży z żywą historią jest najlepszą nauką. 

Jakie działania podejmuje organizacja w celu zaangażowania młodego pokolenia w aktywności strzeleckie i obronność narodową?

Fundacja współorganizuje turnieje strzeleckie, obozy skautowe, pokazy grup rekonstrukcyjnych – wszystkie w duchu patriotycznym. Ponad to oferta Fundacji jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży tak aby młode pokolenia przejęły kultywowanie tradycji RP. 

W jaki sposób agencje rządowe, takie jak MON, wspierają organizację i realizację tych turniejów?

MON z WP dają duży wkład w organizację wydarzeń tj. turnieje strzeleckie, pokazy wojskowe. Służą zawsze pomocą i wsparciem logistycznym przy każdej uroczystości. Najlepszym dowodem jest szeroki plan współpracy WP z instytucjami pozarządowymi.

Share.
Exit mobile version