Warszawa, jako stolica Polski to epicentrum rozwoju biznesu i to w różnych zakresach. To właśnie tu, niezależnie od koncepcji biznesowej, branży, sukces związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa jest statystycznie większy niż w innych, mniejszych miejscowościach.
Niektóre dzielnice jednak, dają młodym, chętnym do działania przyszłym biznesmenom, możliwości rozwoju ich branży czy firmy, promują przedsiębiorczość, wskazując kierunki.
Taką właśnie dzielnicą jest URSYNÓW.
We wtorek, 7 czerwca br., o godzinie 17.30 w sali Bareja w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” (ul. Indiry Gandhi 9) odbędzie się spotkanie „Startup pomysłem na karierę zawodową”. To kolejne wydarzenie promujące przedsiębiorczość, tym razem dedykowane młodzieży.
Podczas spotkania praktycy biznesu opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z początkami prowadzenia własnej firmy. Skąd pomysł na taką aktywność?
Na pytania odpowiada Bartosz Dominiak-Zastępca Burmistrza Ursynowa.
Skąd pomysł na organizację takiego przedsięwzięcia?
Naszą ambicją na Ursynowie jest kreowanie dzielnicy jako miejsca przyjaznego przedsiębiorczości, przede wszystkim tej lokalnej. Od pewnego czasu pracujemy nad stworzeniem platformy miękkiego wsparcia dla osób prowadzących swoje małe i średnie biznesy w dzielnicy, a także wspierającej osoby, które chciałoby tworzyć swoje firmy.
Jednym z pomysłów na tego typu działania są spotkania z ludźmi, którzy odnieśli już sukces w biznesie. Idea spotkania adresowanego do przyszłych przedsiębiorców, czyli młodych ludzi stojących u progu swojej kariery zawodowej, rodził się zarówno podczas moich rozmów z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów, jak i spotkania z naszymi partnerami przy organizacji tego wydarzenia – Agencją Rozwoju Mazowsza i Fundacją IT Girls. Efektem wydarzenie, które zatytułowaliśmy „Startup pomysłem na karierę zawodową”.
Kim są prelegenci i dlaczego akurat oni?
Do udziału w rozmowie z młodymi ludźmi zaprosiliśmy osoby, które podchodzą do swoich biznesów jak do pasji, osiągnęły bez wątpienia sukces zawodowy, a w dodatku potrafią świetnie o tym opowiadać. Naszymi gośćmi będą: Dominika Bucholc – łącząca marketing i sprzedaż przede wszystkim w sektorze IT, Aleksandra Fajęcka – międzynarodowy ekspert mobile & digital marketingu oraz założycielka i prezes Grupy Medialnej AFA MEDIA, Wiola Klimczak – mentorka dzieci i młodzieży z Fundacji IT Girls, Dawid Leśniakiewicz – współzałożyciel szkoły Giganci Programowania, jednego z najszybciej rozwijających się polskich EdTechów oraz Michał Misztal – trener biznesu i prezes Startup Academy.
Spotkanie będzie moderować Monika Goździalska – prezenterka, aktorka, trenerka, autorka książki #NIEDOPODROBIENIA.
Dzięki wspaniałym gościom szykuje się bardzo energetyczne spotkanie, które być może zachęci część uczestników do założenia w przyszłości swoich innowacyjnych biznesów.
Jakie możliwości rozwoju własnego biznesu mają mieszkańcy Ursynowa? Czy Urząd pomaga w zakresie kwestii formalnych?
Ursynów to dobre miejsce do prowadzenia własnego biznesu, zarówno tego lokalnego i o niewielkiej skali, ukierunkowanego na klienta indywidualnego, jak i średnich i dużych firm, których odbiorcami są inni przedsiębiorcy. Te mniejsze biznesy mają spory lokalny rynek zbytu, którym jest 150-tysięczna dzielnica, w te większe – świetne skomunikowanie (lotnisko, skrzyżowanie tras szybkiego ruchu, świetny transport zbiorowy), obecność wyższych uczelni, dobrą miejską infrastrukturę, przyciągająca ponadprzeciętnych pracowników.
Dotychczas urzędy dzielnic, w tym również ursynowski ratusz, skupiały się przede wszystkim na formalnej obsłudze przedsiębiorców. Zezwolenia na sprzedaż alkoholu, rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sprawy związane z handlem obwoźnym, wydawanie warunków zabudowy i pozwoleń na budowę, a także dziesiątki innych drobnych spraw, które wynikają z przepisów.
Zmieniające się otoczenie prowadzenia biznesów, trendy związane z innowacyjnością, coraz większa świadomość wartości dodanej w biznesie jaką jest networking, potrzeba stałego rozwoju – to powoduje, że również lokalni przedsiębiorcy mają coraz większe oczekiwania od urzędników nie tylko w sprawach czysto formalnych. Nie bez znaczenia jest dla nas również wdrażanie strategii rozwoju stolicy #Warszawa2030. Spośród 20 programów wykonawczych do strategii 3 programy dotyczą przedsiębiorczości: „Przedsiębiorcza Warszawa”, „Generujemy innowacje” oraz „Przyciągamy talenty i liderów”. Wszystkie te programy przewidują aktywną rolę urzędów dzielnic.
Czy ursynowskie szkoły też będą zaangażowane w promocje przedsiębiorczości?
W szkołach średnich w Polsce, w tym również na Ursynowie, jest prowadzony przedmiot omawiający tematykę przedsiębiorczości. To, jak wyglądają lekcje z tego przedmiotu, zależy przede wszystkim od nauczyciela i jego zaangażowania. Jestem przekonany, że nasi ursynowscy nauczyciele świetnie radzą sobie z trym zadaniem.
Jednym z elementów naszego pomysłu na budowanie przyjaznej atmosfery wokół przedsiębiorczości na Ursynowie będzie wspieranie szkół i nauczycieli, aby nauczanie przedsiębiorczości miało jak najbardziej praktyczny charakter. Chciałbym zachęcić lokalnych przedsiębiorców, którzy odnieśli biznesowy sukces, do dzielenia się swoimi doświadczeniami z młodymi ludźmi np. w ramach wspomnianych lekcji przedsiębiorczości. Ale to działanie jeszcze przed nami.
Czy planowane są dalsze kroki związane z przedsiębiorczością? Np. stworzenie ursynowskiegoklubu młodych przedsiębiorców, szkolenia..?
Docelowo chcemy, aby na Ursynowie powstało stałe miejsce, które z jednej strony integrowałoby lokalnych przedsiębiorców, a z drugiej – wspierałoby tych, którzy chcą wejść na drogę własnego biznesu. Miejsce spotkań, szkoleń, warsztatów i wymiany doświadczeń połączone ze strefą coworkingową. Miejsce, który motywowałoby nasze mieszkanki i mieszkańców do sukcesu.
Red. Aleksandra Fajecka