Biznes Gospodarka Lifestyle Sport/Usługi Wiadomości

Biznes jeździecki wart 100 mln. złotych. Elitarny sport dostępny dla wszystkich

Jazda konna, znana jest od lat. Szkółki jeździeckie, zawody konne, wyścigi.. Niesamowity prestiż i rynek jeździecki wart w Polsce ok 100 mln zł. Od kilku lat, w naszym kraju obserwujemy prawdziwy boom na jeździectwo. Wciąż oczywiście daleko nam do krajów takich, jak Wielka Brytania, gdzie ten sektor gospodarki wyceniany jest na blisko 5 miliardów funtów, ale właśnie teraz w Polsce jest dobry czas na rozwój tego obszaru.

Wg. danych Instytutu Mobile&Digital Marketingu, w Polsce konno jeździ ok. pół miliona osób, z czego połowa okazjonalnie. W Niemczech natomiast ponad 4,5 miliona (dane Polski Związek Jeździecki) 

Co ciekawe, wśród Polaków panuje powszechne przekonanie, że jazda konna jest droga, skomplikowana, czasochłonna i trudno osiągalna. Czy to prawda?

Na te pytania odpowiada Klaudia Domżała, Właściciel i Prezes Stajni WEX, organizującej kursy, szkolenia dla dzieci i dorosłych.

Pani Klaudio, czy widzi Pani wzrost zainteresowania ofertą jeździecką?

Tak, zdecydowanie. Od paru lat obserwujemy ogromny boom w zakresie jeździectwa.

To elitarny sport, który do niedawna przyciągał głownie majętnych Polaków. Obecnie, ceny za jazdy są nieco niższe niż jeszcze 8-10 lat temu, jednak standard szkoleń jest znacznie wyższy.

Jazda konna jest już dostępna de facto dla każdego, kto lubi zwierzęta, chce zdobyć nowe umiejętności czy nawet pragnie się odstresować. W ostatnich dwóch latach kupiliśmy 12 koni, które trenowane są przez najlepszych, nagradzanych w Polsce szkoleniowców. Łącznie w stajni posiadamy 28 koni, które oprócz treningów, przechodzą cotygodniowe badania lekarskie, kontrole, masaże, naświetlania, fizjoterapie a nawet zabiegi akupunktury, dzięki której lepiej jeżdżą, trenują i przekazują dobrą energię jeźdźcom.

No właśnie, podobno jeździectwo wpływa niezwykle korzystnie na organizm, psychikę? 

Jak najbardziej. Przebywanie w bliskim kontakcie z końmi to coś, co poprawia samopoczucie i przede wszystkim potrafi znacznie złagodzić stres. Jazda konna ma bardzo korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie bez przyczyny wielu lekarzy decyduje się na leczenie swoich pacjentów zooterapią. Jest to udokumentowane naukowo, że zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego obcowanie z nimi i regularny kontakt, może znacznie zmniejszyć objawy wielu chorób psychicznych. Nasi jeźdźcy, często po stresującej pracy z ogromną przyjemnością fokusują się na jeździe konnej, która ze względu na aktywację mięśni oraz blokowanie myślenia o pracy na rzecz prawidłowego utrzymania się na koniu, jest wyjątkowo dobroczynna dla naszego umysłu.

Ile kosztuje godzina jazdy? 

To zależy na jakim poziomie jest jeździec. Czy chce skorzystać z oferty standardowej, treningu sportowego czy z trenera międzynarodowego, którym dysponujemy. Standardowy koszt za trening indywidualny to 150 zł/ godzina z trenerem. Jeździec powinien posiadać długie spodnie, buty jeździeckie lub chociaż sportowe i kask, który możliwy jest do wypożyczenia w stajni.

Kto może jeździć na koniach? 

Tak naprawdę każdy, kto ma ochotę oderwać się od problemów, zrelaksować się i poćwiczyć. Pamiętajmy bowiem, że podczas jazdy trenujemy pośladki, nogi, brzuch, ręce.. de facto całe ciało. Musimy utrzymywać odpowiednią postawę, pracować nogami, jednocześnie oczyszczamy umysł, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważne.

Jazda konna pomaga w rozwoju dzieci i nastolatków, dlatego jest to naprawdę dobry sposób, na znalezienie naszemu dziecku hobby. Oczywiście jeśli się tym interesuje.

Dlatego oferujemy nie tylko jazdy indywidualne, sportowe, terenowe ale również treningi grupowe, szkółki, ferie, wakacje dla dzieci, tak aby jak najlepiej zorganizować czas naszym pociechom i nauczyć je nie tylko jazdy konnej, ale również historii, lonżowania, nauki dot. jeździectwa, czyszczenia konia oraz zakładania uprzęży.

 

Od jakiego wieku dziecko może zacząć naukę jazdy konnej? 

Nawet od czwartego.

Mamy malutkie dzieci, które rozpoczęły obcowanie z koniem mając cztery czy pięć lat. Zdecydowanie łatwiej jest im w późniejszym wieku. Nie boją się, lepiej czują konia, znacznie lepiej jeżdzą. Chociaż.. bywają i przypadki, że zapisują się dorosłe siedemdziesięcioletnie panie. Nasza najstarsza klientka ma 82 lata (uśmiech).

Jeździectwo zyskuje coraz większą rzeszę fanów, a wartość mediowa wydarzeń jeździeckich od kilku lat wyceniana jest na około 6 milionów złotych.

Ogromne zainteresowanie telewidzów, szczególnie w krajach Półwyspu arabskiego oraz Azji, może zainteresować wiele polskich firm, rozważających ekspansję na rynki w tych regionach. Czy tak będzie, zobaczymy.

Jedno jest pewne. Jazda konna okazuje się nie być tak kosztowna i zdarza się, że całość wychodzi znacznie korzystniej finansowo niż inne hobby, dlatego warto spróbować jeździectwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Red. Anna Korecka

Źródła:

Forsal.pl

Anywere.pl

blog.decathlon.pl

polski-sport.pl

 

 

 

 

You may also like