Dom czy mieszkanie – odwieczny dylemat osób planujących inwestycję w nieruchomość mieszkalną. Pomimo postępującej drożyzny na rynku nieruchomości, nie słabnie nasze zainteresowanie i marzenie o zakupie własnego lokum.  Na co więc się zdecydować? Co będzie lepsze?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać dom czy mieszkanie, pomyśl, co przemawia za każdym z tych rozwiązań.  Poszukiwanie własnego „kąta” to proces, który warto zacząć od rozważenia kilku istotnych kwestii; nasze potrzeby odnośnie metrażu i ilości pomieszczeń, lokalizacji, możliwości finansowych i dostępności kredytu hipotecznego, kosztów dodatkowych związanych z transakcją oraz wykończeniem. Więc zanim podejmiesz decyzję o zakupie, skalkuluj wszystkie koszty i co zrealizujesz taniej.

Zakup nieruchomości – niezależnie od tego czy będzie to dom, czy mieszkanie – można sfinansować własną gotówką lub ze środków uzyskanych z kredytu hipotecznego. O naszych szansach na jego otrzymanie decyduje tzw. zdolność kredytowa, czyli nasze dochody.  Jeżeli nie zarabiamy wiele, może okazać się, że nasze źródła dochodów generują niską zdolność kredytową.

Ceny zakupu mieszkania w ostatnich latach znacznie wzrosły. Nabycie średniej wielkości apartamentu w centrum dużego miasta może być tak samo kosztowne jak nabycie dużego obiektu na przedmieściach. W praktyce może się okazać, że wydatki z tytułu nabycia domu mogą być nawet sporo niższe (w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy) niż zakupu lokalu i w rezultacie, za cenę mieszkania w dużym mieście wybudujesz dom o znacznie większym metrażu na przedmieściach. Koszty takiej inwestycji będą jeszcze niższe, jeśli dysponujesz własną działką budowlaną.

Zarówno mieszkanie w bloku, jak i w domu ma swoje zalety, ale nie jest też pozbawione całkowicie wad. Pierwsze z rozwiązań oznacza niezależność i pozwala się cieszyć większą swobodą, ale wymaga też większych nakładów finansowych przy zakupie. Natomiast koszty utrzymania mogą być sporo niższe niż w przypadku lokalu, jeśli weźmie się pod uwagę comiesięczne rachunki.

Prawdą jest, że eksploatacja domu jednorodzinnego kosztuje sporo nakładów pracy i wysiłku. Zamieszkując dom jednorodzinny, nie musisz co miesiąc płacić czynszu do spółdzielni mieszkaniowej czy do wspólnoty. Natomiast wyższe mogą być rachunki za świadczenia, czyli prąd, wodę i ogrzewanie, (zwłaszcza zima może pochłonąć bardzo duże środki pieniężne), choć wszystko zależy, od sposobu zapewniania komfortu termicznego i zastosowanych rozwiązań.

Dzięki np. inwestycji w panele  fotowoltaiczne do generowania prądu, który możesz wykorzystać do ogrzewania całego domu i podgrzewania ciepłej wody, twoje rachunki będą znacznie niższe.  Ekologiczne inwestycje na wstępie realizacji są kosztowne, ale możesz uzyskać na nie dofinansowanie, np. w „Programie Czyste Powietrze” czy „Moja Woda”. Posiadanie domu jednorodzinnego nie wiąże się z koniecznością opłacania czynszu za utrzymanie m.in. części wspólnych czy składek na spółdzielnię, ale musisz uiszczać dodatkowe opłaty, które są obowiązkowe i identyczne podczas eksploatacji mieszkania, czyli  za wodę, prąd, gaz, wywóz nieczystości czy podatek od nieruchomości, po wcześniejszym podpisaniu odpowiednich umów u dostawców. Plusem tej sytuacji jest fakt, że masz ogromny wpływ na to, z kim podpiszesz umowę.

Tam gdzie są plusy również pojawiają się minusy. W tym przypadku dotyczą konieczności wykonywania konserwacji urządzeń, czy też systematycznych przeglądów i cyklicznych prac, które wykonuje się wokół domu. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wielki ogród to będziemy musieli zadbać o regularne dbanie o zieleń, taras i ogrodzenie, nie wspominając już o konieczności odśnieżania podjazdu w czasie zimy i drożność rynien. Ponadto to ty, a nie żadna spółdzielnia, będziesz płacił za niezbędne remonty, ponieważ stan techniczny budynku jest twoją odpowiedzialnością, a te musisz uwzględnić w ogólnych kosztach utrzymania swojej nieruchomości mieszkalnej. Sam brak infrastruktury również jest problemem, bo dom to także w większości przypadków o wiele gorszy dostęp do różnego typu mediów oraz czasochłonny dojazd do pracy czy szkoły, ponieważ domy najczęściej są zlokalizowane w tzw. sypialniach większych aglomeracji i nieco dalej od centrum, przez co niezbędne jest np. posiadanie prawa jazdy lub wyszukanie inwestycji z dobrą komunikacją.

Decydując się na dom musimy również pamiętać o prowadzonym trybie życia. Jeśli często korzystamy z oferty okolicznych kawiarni czy restauracji i  lubimy chodzić do kina, czy teatru oraz nie wyobrażamy sobie weekendu bez wizyty na basenie czy w klubie, to wybierając dom stracimy dużo czasu oraz pieniędzy na dojazdy.

A co w przypadku, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania? Wśród najważniejszych zalet jego kupna na pewno należy wymienić fakt, że wartość tych nieruchomości stale rośnie w zależności od lokalizacji. Najdroższe są lokale usytuowane w centrum dużych miast, w pobliżu różnych punktów infrastruktury miejskiej, np. Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Warszawy. Nowe osiedla w dużych miastach budowane są z dala od centrum i stąd też wynikają ich niższe stawki za metr kwadratowy.

Koszt zakupu mieszkania to jego cena transakcyjna, wynegocjowana albo z indywidualnym sprzedającym na rynku wtórnym, albo z deweloperem budującym od podstaw nowe mieszkania.

Więc zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego lokum, zapoznaj się z ofertami od deweloperów w serwisach nieruchomości.  Po znalezieniu oferty która nas zainteresuje, warto  dopytać o szczegóły dewelopera. Jemu również dobrze jest poświęcić chwilę czasu. Dobrym i sprawdzonym będzie ten, który posiada dobre opinie wystawione przez zadowolonych klientów,  doświadczenie i pozytywnie zakończone inwestycje.

Cena zakupu mieszkania oraz sposób finansowania jest kluczową kwestią porozumienia między nabywcą a sprzedawcą. Najpewniejszy dla nas jako przyszłych właścicieli jest wybór dewelopera, który przy budowie korzysta z własnych środków lub kredytu bankowego, bardziej ryzykowny, finansowanie budowy z pieniędzy wpłacanych od klientów.

 

Na zakup mieszkania od dewelopera decydujemy się często ze względu na  możliwość samodzielnego wykończenia lokalu i fakt, że nieruchomości są zupełnie nowe. Ponadto, istotna jest dla nas również nowoczesna infrastruktura i możliwość wykupienia miejsca parkingowego.

Ceny lokali w zależności od metrażu, liczby pokoi i układu pomieszczeń czy lokalizacji względem całego budynku w jednej inwestycji potrafią być mocno zróżnicowane. Wpływ na cenę ma również stan techniczny nieruchomości i to, w jakim z trzech standardów je kupimy; w  stanie surowym, stanie deweloperskim czy „pod klucz”.

Nie da się ukryć, że mieszkanie w bloku jest o wiele bezpieczniejszą opcją (niż w domu). Wiele nowych osiedli jest dodatkowo ogrodzonych, a deweloperzy dbają też o to by zamontować monitoring lub zapewnić mieszkańcom całodobową ochronę.

Nie jest to jednak jedyny atut mieszkania. Właściciele mieszkań w budynkach płacą składki na fundusz remontowy, dzięki któremu nie muszą się martwić o przeciekający dach, ocieplenie elewacji oraz niezbędne naprawy, wystarczy, że zgłoszą ten fakt do zarządcy nieruchomości, a on ze środków wpłacanych zrealizuje niezbędne sprawy. Ponadto, płacąc czynsz do administracji spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej nie martwisz się również o zawarcie umów o odprowadzanie ścieków, dostarczanie wody, ogrzewanie albo wywóz śmieci.

Kupując mieszkanie nie musisz również posiadać prawa jazdy ani własnego samochodu, bo możesz korzystać z komunikacji zbiorowej, dzięki której zaoszczędzisz na dojazdach do pracy. Poza tym, osiedla budowane są zazwyczaj w sąsiedztwie potrzebnej nam na co dzień infrastruktury – szkoły, przedszkoli, przychodni lekarskiej  i sklepów – mała odległość do apteki, galerii handlowej, kawiarni i sali zabaw dla dzieci jest niewątpliwie dużą zaletą.

Jeśli w dalszym ciągu wahasz się, co lepiej kupić – dom czy mieszkanie, to podpowiedź brzmi – zdecydowanie warto kupić mieszkanie lub dom.

Każde rozwiązanie ma swoje dobre strony i pewne słabości, dlatego w najważniejsze, to dobrze przeanalizować co będzie dla nas korzystniejsze. Poświęć na to czas, ponieważ w obu przypadkach jest to kosztowna inwestycja.

Źródło:

www. dombud.pl

www.17bankow.com

www.extradom.pl

zdjęcia: Unsplash; Pixels

 

Share.
Exit mobile version