Biznes Ekologia Gospodarka Informacje Polityka Wiadomości

Dramat Parku Krajobrazowego w Chojnowie. Odpowiedzialny Starosta Piaseczyński

Już ponad 1400 podpisów zostało zebranych w petycji przeciwko budowie drogi „Gościniec Warecki” położonej w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Gwiazdy, osoby medialne, historycy, przyrodnicy.. wszyscy protestują przeciwko fatalnemu pomysłowi Starosty Ksawerego Gut.

Piękne szlaki, niesamowita przyroda, często spotkać można nawet łosie, sarny czy daniele, które przebiegają przez ścieżkę do rzeczki, która znajduje się w pobliżu drogi.

Niestety ekologia, nie jest najmocniejszą stroną Starosty Piaseczyńskiego, który mimo licznych protestów, w tym najbardziej zainteresowanych mieszkańców i weekendowych spacerowiczów, zamiast sprzyjać lokalnej ludności, realizuje swoje cele biznesowe.

Kim jest Ksawery Gut, niewiele wiadomo. Na jego własnej stronie facebookowej, można przeczytać: polityk. Pochodzenie: Słomczyn, a zdjęcia, które prezentuje to głownie maszyny i drogi, jakby reprezentował firmę budowlaną.

Decyzję o budowie drogi wydał Starosta Piaseczyński Ksawery Gut.

Co ciekawe, de facto Starostwo Piaseczyńskie samo sobie wydało decyzje na budowę, samo zaprojektowało i tez prawie samo finansuje budowę.. Można.. można.. 

Dlaczego tak ważny jest Gościniec Warecki?

To już nie tylko przywłaszczenie części przydrożnych działek, które należą do leśnictwa, prywatnych właścicieli ale przede wszystkim zachowanie choć części jednego z najstarszych i najpiękniejszych leśnych dóbr Województwa Mazowieckiego.

Przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie projekt rozbudowy Gościńca Wareckiego zakłada, że historyczny Trakt Warecki stanie się „przelotówką”, drogą tranzytową szybkiego ruchu, w lesie i w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Zaplanowano wycinkę setek drzew, poszerzenie drogi do szerokości większej niż ta, która prowadzi do Góry Kalwarii czy Lublina. Wszystko to spowoduje, że zwierzęta leśne trafią w pułapkę, pomiędzy jedną trasę szybkiego ruchu, a drugą, bez możliwości bezpiecznego skorzystania z wodopoju. 

Gościniec Warecki to jeden z najpopularniejszych szlaków turystyczno – rowerowych w powiecie piaseczyńskim.

To leśny dukt położony malowniczo w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, w obszarze Krainy Doliny Jeziorki. Informacje o Gościńcu Wareckim jako głównym szlaku turystycznym powiatu dostępne są w przewodnikach i na blogach o lokalnych atrakcjach Mazowsza.

Szlak przebiega przez Chojnowski Park Krajobrazowy, dla którego ustanowiono Plan Ochrony. Plan ten jest miejscowym aktem prawa i nakazuje ochronę walorów krajobrazowych i przyrodniczych Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Ten sam Plan Ochrony nakazuje WYPROWADZANIE ruchu kołowego z terenu parku.

Gościniec Warecki jest położony w obszarze wyjątkowo zróżnicowanym biologicznie: las ze starodrzewem oraz bliskość rzeki Czarnej – Zielonej stworzyły tu warunki życia dla wielu chronionych gatunków. Szlak przebiega przez korytarz ekologiczny, którym migrują dzikie zwierzęta, m.in. sarny, jelenie, jeże, płazy i gady. Wzdłuż traktu rosną ponad 100 – letnie drzewa: sosny i dęby. Niektóre z nich mają wymiary pomników przyrody.


Wyjątkowa jest też historia Gościńca Wareckiego, która sięga czasów średniowiecza.

Aż do XIX w. znany był jako Trakt Warecki i był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym łączącym Warszawę, Piaseczno i Warkę. Historycy nazywają ten szlak Traktem Martyrologii, bo tutaj podczas II wojny chronili się partyzanci, a przed zabudowaniami osady Nowinki znajduje się mogiła więźniów Pawiaka. Wzdłuż szlaku mamy także inne mogiły upamiętniające ofiary hitleryzmu.

W pasie planowanej drogi znalazły się też obiekty kultu religijnego, m.in. przydrożna kapliczka sprzed II wojny światowej wraz z 2 wiekowymi dębami.

„Mamy pewne przypuszczenia”– mówi mieszkaniec Zalesia Górnego

„Zapewne chodzi o dojazd do nowo powstałego osiedla domków, wybudowanych przez dewelopera” – dodaje.

Czy tak jest naprawdę? Będziemy sprawdzać. Jedno jest pewne.

Mieszkańcy jak również sympatycy środowiska naturalnego, oczekują, że przygotowany projekt nie zostanie zrealizowany, a ewentualnie przekształcony w drogę wewnętrzną lub gminną.

W głos mieszkańców wsłuchali się radni Gminy Piaseczno , którzy podczas lączonej Komisji Prawa I Środowiska, złożyli wniosek do Burmistrza Gminy Piaseczno, by ten zawnioskował do starosty o natychmiastowe wstrzymanie prac I zmienę kategorii drogi.

Projekt drogi uzyskał negatywna opinię Dyrektora Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, jak również negatywną ocenę lokalnych przyrodnicków.

„Aktualny projekt jest przeskalowany, to marnowanie publicznych pieniędzy” – można przeczytać w apelu, publicznej kampanii, która jest jednocześnie zbiórką podpisów przeciwko projektowi. ZOBACZ TU 

You may also like