Elon Musk ur. się 28 czerwca 1971 r. w Pretorii w RPA. Po rozwodzie jego rodziców w 1979r.,  9-letni Elon i jego młodszy brat, Kimbal, zamieszkali z ojcem, (matką Elona jest  Maye, znana modelka i dietetyczka). Czasy szkolne nie są dla niego miłym wspomnieniem. Przyszły bogacz musiał się zmagać z prześladowaniem. Raz nawet wylądował w szpitalu, gdy jego dręczyciele zrzucili go ze schodów i pobili aż do utraty przytomności.

Po ukończeniu szkoły średniej przeniósł się do Kanady wraz z matką, siostrą i bratem. Studiował dwa lata w Ontario, ostatecznie jednak zdobył wyższe wykształcenie na kierunku fizyki i ekonomii na Uniwersytecie Pensylwanii. Studia doktoranckie na Uniwersytecie Stanforda nie ukończył, wolał ten czas poświęcić na rozwinięcie pierwszego biznesu i w 1995 r. uruchomił firmę Zip2 wraz z bratem, Kimbalem.  W lutym 1999 przedsiębiorstwo dostarczające przewodniki po największych miastach USA przejął Compaq za 341 mln dolarów w gotówce i akcjach. Elon Musk zarobił na tym 22 mln dolarów. 10 mln dolarów zysków z transakcji zainwestował i założył X.com — zajmujący się bankowością internetową, który po około roku połączył się z Confinity. Oba przedsiębiorstwa wspólnie stworzyły Firmę  PayPal, której dyrektorem generalnym został Elon Musk. W 2000 roku zarząd odsunął go od piastowanego stanowiska ze względu na rozbieżność stanowisk dotyczących kierunku rozwoju przedsiębiorstwa.  Pod koniec 2002 r. PayPal przeszedł w ręce eBay’a, a Elon Musk, jako największy udziałowiec przejmowanej firmy, zarobił kolejne 165 mln dolarów. Zanim doszło do sfinalizowania transakcji z eBay’em, w czerwcu 2002 r., Elon Musk założył swoje kolejne, trzecie przedsiębiorstwo –  Space Exploration Technologies, znane lepiej jako SpaceX. Firma ta miała skupić się na konstruowaniu i budowaniu jak najtańszych rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych.

 W 2004 roku Elon Musk zainwestował 70 mln dolarów w raczkujący start-up o nazwie Tesla Motors i zaangażował się w rozwój przyszłego koncernu. Pod jego nadzorem powstał pierwszy elektryczny samochód Tesla Roadster, który zadebiutował w 2006 r. Dyrektorem generalnym Tesli został w 2008r. W czasie kryzysu finansowego doinwestował w firmę 40 mln dolarów i pożyczył jej drugie tyle. Tym samym, osobiście uratował firmę motoryzacyjną przed bankructwem. Przy okazji sam o mały włos nie zbankrutował, gdyż problemy miały w tym czasie i Tesla, i SpaceX  – i jak sam wspominał, 2009 rok przeżył wyłącznie dzięki pożyczkom.

Sytuacja zaczęła się poprawiać  od grudnia 2008 r., gdy SpaceX zdobył kontrakt od NASA od wartości 1,5 mld dolarów, a Tesla pozyskała sporą grupę inwestorów zewnętrznych. Udane wejście na giełdę w 2010 roku pozwoliło Firmie pozyskać 226 mln dolarów, a aby wyjść na prostą Elon Musk w tym samym czasie sprzedał swoje akcje warte 15 mln dolarów.

Dobra sytuacja utrzymywała się przez kilka lat. Do końca 2015 roku, SpaceX wykonało kilkadziesiąt startów (po drodze firma ustanowiła też kilka rekordów),  a rok później Falcon 9 dokonał pierwszego udanego lądowania na platformie umieszczonej na oceanie jako rakieta wielokrotnego użytku.

W 2018 r. miał miejsce kolejny zakończony sukcesem start największej rakiety, jaka kiedykolwiek została skonstruowana przez SpaceX – Falcon Heavy, następcy Falcon 9. Na jej pokładzie znajdował się wyjątkowy ładunek, manekin ochrzczony imieniem „Starman” siedzący w fotelu Tesli Roadster. Samochód i jego „kierowca” zostali wystrzeleni z pokładu rakiety w kierunku Marsa.

Tesla z kolei w 2012 r. wypuściła na rynek najpierw Model S, a potem Model X, a Elon Musk stał się na osobą wzbudzającą zainteresowanie i na tyle rozpoznawalną, że nawet postać Tony’ego Starka, głównego bohatera filmów „Iron Man”, była inspirowana właśnie nim, a  sam wynalazca pojawił się w jednej ze scen filmu „Iron Man 2”.

Musk nie przestawał też wymyślać kolejnych pomysłów na biznesy. Powołał m.in. Firmy:  Solar City (którą  pod koniec 2006 r. przejęła Tesla), Neuralink   (opracowującą technologię wszczepów mózgu) i kilka innych.

Gdy w fotelu prezydenckim zasiadł Donald Tramp, Elon Musk dołączył do rady doradczej prezydenta, za co spadła na niego fala krytyki spotęgowana wycofaniem się Trampa z porozumienia paryskiego. Dyrektor Tesli zrezygnował z zasiadania w radzie, a swoich odbiorców przekonywał, że próbował odwieść od tego pomysłu głowę państwa.

W 2018 roku Elon Musk zasugerował w sieci, że rozważa przejęcie Tesli w trybie prywatnym po cenie 420 dolarów za akcję. Długo nie trzeba było czekać, żeby na ten wpis zareagowała Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i wszczęła dochodzeniew tej sprawie. We wrześniu SEC złożyła pozew, w którym oskarżyła go o składanie „fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń”. Sprawa zakończyła się ugodą kosztującą biznesmena i Teslę 20 mln dolarów, a sam miliarder musiał ustąpić ze stanowiska prezesa.

Natomiast w 2020 r. stwierdził na Twitterze, że panika związana z koronawirusem jest „głupia”, a związane z nią ograniczenia nazwał  „faszystowskimi”. W swoich wpisach przyczyniał się także do dezinformacji, m.in. pisząc, że „dzieci są odporne na wirusa”, a także zdarzało mu się promować lek na malarię jako skuteczne lekarstwo na COVID-19, chociaż brakowało dowodów naukowych w tej kwestii. Wpisy spotęgowały lawinę negatywnych komentarzy, a sam Musk dał się wtedy poznać jako osoba negująca znaczenie i skutki pandemii.

W tym samy roku nastąpiły dwa ważne wydarzenia dla SpaceX. Pierwsze z nich, (w maju) dotyczyło pierwszego załogowego lotu firmy w kosmos, jaki został zorganizowany we współpracy z NASA. Drugi, listopadowy lot był pierwszym operacyjnym lotem załogowym, w ramach którego na Międzynarodową Stację Kosmiczną dostarczonych zostało czterech astronautów. Był to początek ich sześciomiesięcznej misji na orbicie Ziemi.

Pod koniec października 2021 roku Elon Musk jako pierwszy w historii przełamał barierę 300 miliardów dolarów majątku osobistego, głównie dzięki firmom Tesla i SpaceX, których aktywa wciąż znacząco rosły, co znacznie powiększało majątek najbogatszego człowieka na świecie.

W kwietniu 2022 roku Musk zdecydował się na zakup Twittera, po czym zaoferował jego zarządowi odkupienie portalu. Przedstawiciele Twittera przystali na tę propozycję i rozpoczęli negocjacje oraz wspólnie nakreślili wizję przyszłości serwisu. I tak w października 2022 roku, Elon Musk został ostatecznie jego właścicielem. Jednym z jego pierwszych posunięć było zwolnienie czołowych menedżerów, oraz połowy zespołu, w tym kobiety w ciąży. W tej sytuacji nic dziwnego, że amerykańskie media zarzuciły mu, że reaguje na bieżące wydarzenia bez namysłu, wprowadza autorytarne rządy w firmie, a także ignoruje głosy własnych pracowników i że jest przeciwnikiem wolności słowa oraz narusza prawo.

Nurkujące notowania Tesli na giełdzie oraz przejęcie Twittera za 44 mld dolarów miały też duży wpływ na jego majątek i Elon Musk utracił status lidera od grudnia 2022 r. Cięcie kosztów prowadzonych biznesów spowodowały, że  znów jest najbogatszym człowiekiem na świecie (od marca 2023 r.).

Kolejny skandal (w 2022r.) dotyczył jego wypowiedzi odnośnie krytyki na warunki pracy w jego fabrykach.  Elon Musk w odpowiedzi, pochwalił Chińczyków, którzy nie narzekają na nie i na nic. Następnie domagał się powrotu pracowników do biur  i zagroził, że jeśli nie wrócą będą szukać nowej pracy. Ponadto, w firmie SpaceX zwolnił pracowników, którzy odważyli się skrytykować poczynania ich szefa.

W tym samym roku włączył się też aktywnie w pomoc Ukrainie i przekazał  jej dostęp do systemu Starlink.  Pomoc jednak okazała się tymczasowa i w październiku poinformował, że nie będzie dłużej finansować dostępu do systemu, podniósł ceny jakie muszą płacić użytkownicy i zabronił Ukrainie sterowania dronami poprzez Starlinki.

W życiu osobistym Muska także się nie układało. W 2008 r. po ośmiu latach małżeństwa, doszło do jego rozwodu z żoną Justine. Ich małżeństwo przetrwało osiem lat. Pierwszy syn pary, Nevada, zmarł na syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlaka (w późniejszych latach Muskowie doczekali się bliźniaków i trojaczków). Niewiele później Musk zaczął spotykać się z aktorką Talulah Riley. W 2010 r. pobrali się, a w 2012 rozwiedli. W lipcu 2013 r. ponownie wzięli ślub, a w grudniu 2014 r. Musk złożył pozew o rozwód, a następnie wycofał papiery. W marcu 2016 r., dla odmiany, Riley złożyła wniosek o unieważnienie małżeństwa. Ich związek zakończył się w październiku tego samego roku. Następnie Musk zaczął spotykać się z aktorką znaną z filmu „Aquaman”, Amber Heard. W 2017 r., para zakończyła jednak swój związek. Wiosna 2018 r. była początkiem nowego etapu w życiu osobistym Muska – on i artystka oraz producentka muzyczna Grimes ogłosili, że są parą. W styczniu 2020 r. Grimes opublikowała zdjęcie, które zelektryzowało fanów pary. Na fotografii piosenkarka wyglądała, jakby była w ciąży. Producentka potwierdziła później, że ona i Elon Musk spodziewają się dziecka. 4 maja przyszedł na świat syn pary, któremu nadali imię X Æ A-Xii Musk czyli „X Ash A-12 Musk.”

Czy Elon Musk zaskoczy świat jeszcze nie raz – tego nie wiemy – wiemy jednak na pewno, że próbuje tak długo, aż się udaje. Ostatnia jego wypowiedź dotyczyła porzucenie atomu w Niemczech.  To „szaleństwo wyłączać elektrownie jądrowe. Proszę, nie zamykajcie ich i otwierajcie nowe” – powiedział – „Dobre czasy się skończyły. To zagrożenie bezpieczeństwa narodowego” – dodał. „Elektrownie węglowe, które zastąpią atom będą znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska niż atom” – ocenił prezes Tesli w odniesieniu do faktu, że Niemcy zmniejszają udział energetyki jądrowej na korzyść węglowej.

Share.
Exit mobile version