Według informacji opublikowanych na stronie Gov.pl, pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna i psychiatryczna w Polsce jest dostępna na różnych poziomach i dostosowana do potrzeb dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W artykule przedstawiamy kluczowe informacje o możliwościach wsparcia.
Pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży
Wsparcie dla najmłodszych jest realizowane w ramach trzystopniowego systemu referencyjnego:
- I poziom: Pomoc w warunkach ambulatoryjnych, realizowana przez psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Na terenie kraju działa blisko 500 takich zespołów i ośrodków.
- II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w poradniach zdrowia psychicznego, kierowana przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych. Takie wsparcie można uzyskać w blisko 200 ośrodkach.
- III poziom: Pomoc w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych szpitali, gdzie wsparcie udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Obecnie funkcjonuje ponad 30 takich placówek w Polsce.
Szczegółowe lokalizacje punktów pomocy można znaleźć na mapie dostępnej tutaj.
Telefony Zaufania dla dzieci i młodzieży
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 – prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, dostępny także w formie czatu na stronie 116111.pl.
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 – szczegóły na stronie brpd.gov.pl.
Dorośli mogą skorzystać z pomocy w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP). Wystarczy zgłosić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego (PZK), gdzie specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra – są dostępni bez skierowania czy wcześniejszej rejestracji.
Jeśli w danym regionie nie funkcjonuje CZP, dorosłym przysługuje prawo do korzystania z poradni zdrowia psychicznego. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji punktów wsparcia można uzyskać, dzwoniąc pod całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
Fundacja Itaka oferuje całodobowe wsparcie pod numerem: 800 70 2222. Specjaliści dostępni są także online – więcej informacji na stronie centrumwsparcia.pl.
Wsparcie w przypadku uzależnień i kryzysu emocjonalnego
- Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia: 800 199 990 (codziennie, 16:00–21:00).
- Telefon wsparcia emocjonalnego: 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym, więcej na 116sos.pl.
Nagłe sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia
W sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy należy:
- zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub pogotowie ratunkowe 999,
- udać się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) lub oddział psychiatryczny.
Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne w Polsce staje się coraz bardziej dostępne, a różnorodność form pomocy pozwala dostosować ją do potrzeb osób w kryzysie psychicznym. Niezależnie od wieku, każdy może znaleźć pomoc – anonimową, bezpłatną i profesjonalną.