Biznes Gospodarka Informacje Lifestyle Media Wiadomości

Gwiazdy i biznesmeni pomagają Ukrainie. Kto najbardziej?

Wobec rosyjskiej agresji i druzgocących wydarzeń na Ukrainie, Polacy bardzo aktywnie zaangażowali się w pomoc i starają się nieść wsparcie dla uchodźców w różnych dziedzinach życia.

Zbiórki żywności, użyczanie bezpłatnie swoich mieszkań, opieka medyczna, psychologiczna i wpłaty pieniężne dla najbardziej potrzebujący, to tylko niektóre formy działania. Polacy stanęli na wysokości zadania i robią wszystko, żeby dotkniętym wojną na Ukrainie mieszkańcom, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu ze swojego kraju, stworzyć chociaż  namiastkę normalnego życia. W pomoc zaangażowało się wiele postronnych osób i nasze rodzime gwiazdy oraz zagraniczni celebryci.

Filip Chajzer- Instagram

Ryan Reynolds i Blake Lively zorganizowali akcję w której deklarują, że jeżeli ktoś wpłaci pieniądze na zbiórkę, małżeństwo podaruje taką samą kwotę, podwajając wsparcie. Podobnie zareagowali Mila Kunis i Ashton Kutcher, którzy poinformowali o przekazaniu 3 mln dolarów dla Airbnb.org i Flexport.org za pośrednictwem GoFoundMe.org, aby zebrać docelowo 30 mln dolarów.

Dzień po inwazji Rosji na Ukrainę, Jose Andres hiszpańsko – amerykański szef kuchni oraz organizacji charytatywnej „World Central Kitchen”, przyjechał z wolontariuszami do Medyki i przygotował tysiące darmowych posiłków dla uchodźców. Na pomoc przeznaczył całą dotację, którą otrzymał w 2021 r.

W gotowanie ciepłych posiłków, również zaangażowała się Jessica Mercedes ze swoim bratem oraz Monika Brodka. Nasi celebryci, chcieli w ten symboliczny sposób wyrazić solidarność z naszymi sąsiadami.

Bardzo aktywnie do dziś pomagają tacy celebryci jak: Filip Chajzer, Monika Goździalska czy rodzina Lewandowskich. 

Anna Lewandowska- Instagram

Wiele gwiazd udostępnia informacje i publikuje nagrania prezentujące aktualną sytuację w atakowanym kraju, wypowiedzi zbiegłych uchodźców czy linki do zbiórek. w social mediach, m.in. Madonna, Andrea Bocelli i Justin Bieber oraz jego żona Hailey Bieber. Kolejnym wyrazem sprzeciwu są odwołane koncerty, które miały odbyć się w Rosji (np. zespół The Killers, Green Day, Imagine Dragons, Oxxxymiron) i organizowanie ich w różnych częściach świata w kontekście pokoju, dobroczynności i sprawiedliwości oraz poświęconych sprawie Ukraińskiej.

Omena Mensah- Instagram

Sean Penn w ogarniętym kraju wojną nakręcił film dokumentalny, a Giorgio Armani zrezygnował z oprawy muzycznej na swoim pokazie mody, chcąc tym samym okazać szacunek dla ludzi dotkniętych wojną.

Wyrażenie solidarności z naszymi sąsiadami i krzywdy, które dotykają Ukrainę, uwrażliwiły również nasze, polskie gwiazdy.

Maciej Musiał udostępnił film na którym oddaje krew i zachęca do tego innych. Margaret i Julia Kamińska oraz Maja Bohosiewicz udostępniły mieszkania, a Agata Młynarska i Anna Dereszowska  przyjęły uchodźców do swojego domu. Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr oraz Joanna Jabłczyńska to kolejne osoby, które goszczą u siebie rodziny z Ukrainy i szczegółami z codziennego, wspólnego życia dzielą sie na Instagramie. Rodzina ze Wschodu mieszka również w mieszkaniu po zmarłej niedawno babci Anny Lewandowskiej.

Nasi muzycy również nie ignorują dramatu, który rozgrywa się za naszą granicą. Raper Bedoes przekazał 100 tysięcy złotych na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Tymek całkowity dochód ze sprzedaży swojej płyty przekazuje  na pomoc humanitarną poszkodowanym w wyniku wojny, a Sanah i Igor Herbut nagrali piosenkę, z której cały zysk przeznaczają  dla dzieci, najmłodszych ofiar wojny.

Kolejny znaczący gest polskiej sceny muzycznej, m.in. Dawida Podsiadło, Younga Leosia, Żabsona, Taco Hemingwaya, Sokoła, Skute Bobo, schafter, PRO8L3M, Otsochodzi, Natalii Szroeder, Margaret, Jana-rapowanie, Gverilla, Darii Zawiałow czy Arkadiusza Sitarza to zbiórka prawie  miliona złotych dla Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Jak widać i słychać, wszyscy jednoczą siły  w obliczu zagrożenia, które dotknęło ukraińskie społeczeństwo i się z nim solidaryzują.

Inny gest wykonał Kuba Błaszczykowski, który przekazał ćwierć miliona złotych na pomoc dla sąsiadów, a Anna Lewandowska pomogła sprowadzić do Polski 80 sierot. Zamówiła koce i termosy oraz przekazała kosmetyki swojej marki (szampony i płyny do kąpieli)  dla osób, które znajdują sie na przejściach granicznych oraz podarowała  tysiące produktów (również swojej marki) z przekąskami, o łącznej wartości 92 tysięcy złotych.

Zachęciła ludzi do pomocy, ale też i sama zorganizowała zbiórkę rzeczową, dzięki której udało się zebrać kilka ton darów: ubranka, produkty higieniczne, meble dla Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięcej.

Produkty spożywcze wysyła także, druga, znana trenerka Ewa Chodakowska.

Omenaa Mensah, prezeska fundacji „Omenaa Foundation”, wraz z Grupą CCC, zainicjowała akcja charytatywna, pod hasłem „Zostań, kim chcesz”. Dochód ze sprzedaży limitowanej kolekcja butów sportowych zostanie przeznaczony m.in. na wsparcie edukacji dzieci z Ukrainy. Ambasadorami projektu zostali; Małgorzata Rozenek, Radosław Majdan, Cezary Pazura, Dorota Gardias i Zofia Ślotała-Haidar oraz Wojciech Sikora. Rafał Brzoska, również jako wielce zaangażowany w pomoc, cały czas aktywnie przekazuje zarówno dary jak i pieniądze.

Lista gwiazd, sportowców, ludzi biznesu a także osób prywatnych, które pomogły i pomagają jest bardzo długa.  Polacy nie są obojętni na krzywdę swoich sąsiadów ze Wschodu i codziennie starają się nieść pomoc.

Temat wojny, przemoc, problemy uchodźców, zbiórki i różnego rodzaju akcje oraz działania, które pomogą otoczyć Ukraińców opieką, znaleźć pracę czy dostać się do miejsca pobytu,  są publikowane w social mediach przez nasze gwiazdy, które chętnie włączają się w niesienie pomocy. Ich postawa jest pełna podziwu i godna pochwały. Cieszy nas, że potrafią się angażować w pomoc dla innych, a nie tylko prezentować się na ściankach. Inicjatywa i czynne działanie pomogło już wiele osobom, a i tak jeszcze jest dużo do zrobienia, bo wojna niestety wciąż trwa.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. jastrzabpost.pl

www. glamour.pl

You may also like