Energia, paliwo, opał, żywność, materiały budowlane, itd. –  wzrost cen dotyczy bardzo wielu kategorii i praktycznie każdej sfery życia. Pomimo rosnącej inflacji i stóp procentowych czy w końcu problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego, nie słabną jednak nasze marzenia o budowie własnego, małego domu.

Zmiana przepisów wprowadzona wraz z Nowym Ładem w 2022 roku sprawiła, że domy o niewielkim metrażu można wybudować jedynie na podstawie zgłoszenia. Czy w związku z tym budowa bez pozwolenia jest tańsza i czy faktycznie ma to duży wpływ na koszt całej inwestycji?

Metraż domu 50 m² jest świetną opcją dla młodego małżeństwa, które chce się usamodzielnić i mieć swoją drogę niezależności. Pomimo tego, że taki dom jest mniejszy niż standardowy dom jednorodzinny, to jednak coraz więcej osób -szczególnie młodych – planuje zakup lub zbudowanie własnego lokum o mniejszym metrażu ze względu na oszczędności.

Każda budowa domu, bez względu na kubaturę to bardzo poważna inwestycja. Jeżeli zdecydujemy się na wybudowanie domu o powierzchni 50 m²  bez pozwolenia, nie będzie miało to znaczenie i żadnego wpływu na koszt materiałów, ale będzie rzutować na całościowy budżet inwestycji. Dom bez pozwolenia ma niewielką powierzchnię, a to sprawia, że po prostu zużyjesz mniej materiałów.

 

Ponadto, budowa domu na zgłoszenie nie wymaga zatrudniania kierownika budowy, co pozwala również już na wstępie nieco zaoszczędzić.

Wiadomo, że na koszty budowy domu składa się wiele czynników. Trudno jest więc dokładnie oszacować, ile trzeba wydać, żeby zamieszkać we własnym domu. Cena jest uzależniona od różnych czynników; położenia działki i ceny gruntów w danej okolicy, zastosowanych materiałów, rodzaju technologii i wykończenia.

W ostatnich miesiącach koszty robocizny i materiałów zaczęły się stabilizować.  W tej sytuacji najwygodniej jest zlecić budowę domu jednej firmie i rozłożyć jego realizację na etapy, np. do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego lub pod klucz.

Przeglądając oferty od firm budowlanych, średnio wyceniają one koszt budowy domu na2.500-4.000 zł/m² do stanu surowego oraz 4.100-5.400 zł/m² do stanu deweloperskiego, a pod klucz powyżej 5.500. Najwyższe ceny są w dużych miastach i aglomeracjach oraz ich okolicy. Im dalej od centrów, ceny maleją. Podobnie jest w przypadku każdej czynności. Oczywiście stawki dotyczą kosztów budowy domu o standardowych i nieskomplikowanych rozwiązaniach. Dlatego, podpisując umowę, zawsze trzeba dokładnie określić, jakie materiały i urządzenia zostaną wykorzystane w naszym domu.

Uśredniając zakup materiałów, pomoc fachowców i budowlańców, możemy zamknąć się w okolicach 125 tysiącach – stan surowy i 205 tysięcy – stan dewoloperski. Jest to jak najbardziej dobra cena, porównując 50 m² w Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie, gdzie mieszkania w podobnym metrażu potrafią  kosztować nawet ponad 500 tysięcy.

Dodatkowym atutem jest również fakt, że koszt budowy domu o powierzchni 50 m² nie ulegnie zmianie niezależnie od sytuacji gospodarczej i ekonomicznej kraju, ze względu na szybki czas jego realizacji w porównaniu do 150 lub 200 metrowego domu jednorodzinnego.

Co prawda, budowanie własnym „systemem gospodarczym” jest o wiele tańsze, bo pomniejszone o koszty robocizny, ale musimy i tak liczyć się z pewnymi wydatkami chociażby w przypadku prac wymagających specjalistycznych uprawnień, np. do pracy na wysokości (potrzebne przy tworzeniu dachu), czy położeniu instalacji elektrycznej. Zanim przystąpimy do pracy, musimy także pomyśleć o zaopatrzeniu w narzędzia, materiały i ich transporcie oraz pomoc w rozładunku. Ponadto, budowa domu to ogromny wysiłek fizyczny. Szacuje się, że postawienie domu o powierzchni około 60 m² oznacza przeniesienie od 20 do 80 ton materiałów budowlanych, a samo stawianie więźby dachowej to około 2-4 ton ciężaru.

Zanim rozpoczniemy budowę, warto zastanowić się jaki ma on być. Gotowe projekty małych domów kosztują od 2 do 7 tys. zł. Projekt indywidualny to wydatek od 15 – 40 tys. złotych za m². Za najdroższe, z renomowanych, znanych pracowni architektonicznych zapłacimy nawet ponad 40 tys. złotych. Warto, więc wykorzystać projekty gotowe, tym bardziej, że ich dostępność i różnorodność pozwoli nam dobrać odpowiedni dom, zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Poniżej podajemy nakłady na budowę domu o pow. 50 m² w wersji ekonomicznej (stan surowy) – ceny dotyczą wszystkich kosztów poniesionych do momentu zakończenia budowy (bez wyposażenia).

Rodzaj prac Cena (materiały + robocizna)
Konstrukcja budynku
Wykonanie fundamentów  

ok. 15 tys. złotych

Ściany nośne ok. 12 tys. złotych
Ściany działowe ok. 3,5 tys. złotych
Kominy i wentylacja ok. 10 tys. złotych
Strop i schody na poddasze użytkowe ok. 21 tys. złotych
Elewacja zewnętrzna ok. 20 tys. złotych
Konstrukcja dachu
Wykonanie więźby dachowej z poszyciem ok. 6,5 tys. złotych
Pokrycia dachowe ok. 6 tys. złotych
Docieplenie poddasza ok. 7 tys. złotych
Podbitka ok. 2 tys. złotych
Dodatki i wykończenie, np. okna dachowe, rynny, wyłaz dachowy ok. 7 tys. złotych
Stolarka zewnętrzna
Drzwi zewnętrzne ok. 4 tys. złotych
Okna PCV – zakup i montaż ok. 9 tys. złotych
Wykończenie wnętrza
Posadzki ok. 5 tys. złotych
Tynki i gips ok. 11,5 tys. złotych
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne ok. 5 tys. złotych
Instalacja elektryczna i wodnokanalizacyjna ok. 20 tys. złotych
Ogrzewanie ok. 35 tys. złotych

Łączny koszt budowy domu 50 metrowego w wersji ekonomicznej zamknie się w kwocie ok. 200 tys. zł. Jeśli jednak zainwestujemy w lepszej jakości materiały lub zatrudnimy droższych wykonawców, to automatycznie łączny kosztorys będzie również znacznie wyższy. Warto również poszukać ofert w sklepach internetowych bo różnice w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi są dosyć spore.  Na niższy koszt wpływ ma  również zatrudnienie fachowców , „którzy nie zdzierają skóry, a są naprawdę solidni”.

Koszty budowy domów bez pozwolenia mogą zmaleć lub wzrosnąć w zależności od sytuacji, która będzie miała miejsce na rynku materiałów, paliw czy transportu. Jednak dopóki mały, ale własny dom kojarzyć nam się będzie z relaksem, swobodą i wolnością oraz doskonałym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zawsze znajdą się chętni na jego budowę.

Źródło:

www. budujemytutaj.pl

www. muratordom.pl

www. www.extradom.pl

You may also like