YouTube – skrót YT, to serwis internetowy założony w ubiegłym wieku, a konkretnie w lutym 2005 roku. Przed wystartowaniem YouTube było bardzo niewiele prostych metod na opublikowanie dzieł amatorskich przez osoby prywatne. Z prostym interfejsem, YT umożliwił każdemu posiadającemu dostęp do Internetu umieszczanie filmów dostępnych dla użytkowników z całego świata. Szeroki zakres tematów objętych przez filmy z YouTube spowodował, że internetowe filmy stały się jedną z najważniejszych części kultury internetu. Serwis, obecnie należący do Google, umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Niezarejestrowani odbiorcy mogą oglądać filmy, podczas gdy zarejestrowani mają możliwość umieszczenia nieograniczonej liczby filmów.

YouTube to również jedno z najlepszych narzędzi umożliwiających zarabianie w mediach społecznościowych. Użytkownicy serwisu mogą tworzyć własne kanały i playlisty. Każdego miesiąca strona jest odwiedzana przez 2 miliardy zalogowanych użytkowników. Na samych urządzeniach mobilnych użytkownicy spędzają średnio do 2-3 godzin dziennie.  Najwięcej czasu na YouTubie spędzają nastolatki.

Profile kont zarejestrowanych użytkowników są określane jako „kanały”. Subskrypcja kanałów i liczba wyświetleń decyduje o popularności i dochodach youtuberów. Wynagrodzenie stanowią przychody z reklam lub z promowania produktów i usług w ramach publikowanych treści. Im większy rozgłos, baza użytkowników i możliwość promowania produktów czy usług, tym większe szanse na zarabianie pieniędzy.

Każdy kraj ma własny aktualny ranking najpopularniejszych youtuberów. Najlepsi z nich (według portalu Statista) zarabiają kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie. W 2021 roku roczne zarobki youtubera Mr. beast wyniosły 54 miliony dolarów, Jake Paul  zarobił 45 mln dolarów, a na trzecim miejscu uplasował się Markiplier z 38 milionami dolarów.

Polskich youtuberów również możemy nazwać milionerami. Ich zarobki wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy zł miesięcznie. Oczywiście twórcy najbardziej popularnych kanałów, np. SA Wardega oraz Abstrachujetv, zarabiają dużo więcej, nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów miesięcznie.

Dobrze również o tym wiedzieć, że aby zacząć zarabianie na publikowanych filmach, należy zakwalifikować się do programu partnerskiego YouTube o nazwie Googl AdSense. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Aby móc dołączyć do tego programu, Wasz kanał musi mieć minimum 1.000 subskrybentów, a także minimum 4.000 godzin oglądania przez widzów filmów zamieszczonych na kanale. Są to dość duże wymagania i niestety mogą być trudne do spełnienia zwłaszcza dla początkujących youtuberów. Co ciekawe, dawniej nie było żadnych barier i ograniczeń odnośnie uczestnictwa w AdSense. Wcześniej każdy, kto skonfigurował swój kanał i miał 18 lat, mógł od samego początku zarabiać na reklamach.

Prowadzenie własnego kanału na YT gwarantuje możliwość zarabiania, ale nie tylko, można również zapewnić sobie sławę i ciekawe zawodowe wyzwania. Najważniejszy jest pomysł i wejście w niszę oraz tworzenie ciekawych treści.

Dokładne, odgórne określenie zarobków nie jest możliwe, ponieważ Google nie prezentuje takich danych. Na ostateczny zysk z tytułu publikacji treści mają wpływ nie tylko wyświetlenia, ale również długość filmu, liczba subskrybentów, poruszana tematyka, grupa docelowa i wiele, wiele innych.

Zarabianie na YT, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju naszego kanału, można potraktować jako dodatkową pracę oraz łączyć ją z etatem.

Portal socialblade.com udostępnia narzędzie pozwalające ocenić, ile uda nam się zarobić w zależności od tego, jak prezentuje się dzienna ilość wyświetleń.

W przypadku 1.000 odtworzeń zarobki wyniosą od 7.50 do 120 dolarów miesięcznie.

5.000 odtworzeń pozwoli zarobić juz od 37.50 do 600 dolarów.

10.000 odtworzeń to już zarobek nawet do 1.200 dolarów miesięcznie.

Przy 50.000 odtworzeń Twój przychód będzie w granicach od 3.750 do 6.000 dolarów miesięcznie.

Natomiast 150.000 daje nam zarobić do 18.000 dolarów.

Sposoby zarabiania są jednak bardzo zróżnicowane. Przed rozpoczęciem działania należy je poznać i stworzyć przemyślaną strategię.  Dobrym patentem na zarabianie na youtube jest skorzystanie z programu partnerskiego YT. Daje on kilka różnych możliwości zarabiania:

Reklamy adsense – głównym źródłem dochodu są reklamy displayowe, wideo i nakładki reklamowe, które pojawiają się w trakcie publikowania Twoich materiałów. Wysokość zarobków, jakie generują reklamy zależy od kilku różnych czynników, między innymi budżetu reklamodawców czy typu reklam, które będą wyświetlać się na Twojej stronie. Twórca ma możliwość ustawienia w YT Studio kilka parametrów reklam. Może zdecydować między innymi, kiedy będą się wyświetlać, czy będzie można je pominąć i jaką formę przyjmą. 68% kwoty przekazanej przez reklamodawców trafia do autorów wyświetlających reklamy, 32% otrzymuje Google.

Przychody z YouTube Premium – jest to płatna wersja YouTube, która pozwala przede wszystkim uniknąć wyświetlania reklam, co nie oznacza, że nie możesz zarabiać na reklamach   Zamiast środków pochodzących od reklamodawcy otrzymasz część opłaty poniesionej przez widza za subskrypcję.

Wsparcie kanału przez widzów – w zamian za wsparcie finansowe możesz zaoferować swoim odbiorcom dostęp do dodatkowych treści.

Zarabianie na własnych produktach – czyli merchandising. W tym przypadku możesz wykorzystać swoją popularność i wypracowaną markę, aby sprzedawać swoim fanom inne produkty, np. gadżety, odzież, kosmetyki, itp.. Za pośrednictwem programów partnerskich zyskujesz dostęp do półki z produktami, czyli specjalnego miejsca, gdzie możesz promować na yotube swoje artykuły widowni z całego świata.

Superczat i supernaklejki – to sposoby w którym liczy się Twoje zaangażowanie z odbiorcami i wchodzenie z nimi wzajemne relacje i interakcję, a świetnym narzędziem pozwalającym na realizację tego celu jest czat na żywo. Twoi subskrybenci mogą kupować wiadomości, które wyróżniają się na czacie na żywo, a w niektórych przypadkach przypinać je na górze okna czatu. By szybciej zgromadzić grono użytkowników, warto pamiętać o drobnych gestach, takich jak dziękowanie widzom za wysyłanie superczatów.

Od 1 lutego 2023 r. partnerzy korzystający z funkcji zarabiania  mogą także zarabiać na reklamach wyświetlanych między filmami na karcie Shorts. Ten nowy model udziału w przychodach zastąpił Fundusz YouTube Shorts. Twórcy korzystający z tej nowej funkcji zachowują 45% przydzielonych im przychodów.

Jak widać, zarabianie na YT daje duże perspektywy, jednak poziom miesięcznych wpływów zależy od wielu czynników, czasu oglądania i zaangażowania Twojej społeczności. Youtuberzy muszą przede wszystkim dobrze przygotować się do swojej pracy – dotyczy to nie tylko treści, które udostępniają swoim subskrybentom, ale w równej mierze strategii biznesowej, która pozwoli im zarabiać na youtube.

Jeśli chcemy, aby nasz kanał dobrze prosperował i szybko zaczął przynosić duże zyski, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze – umieszczanie filmów zawierających pornografię, objętych prawem autorskim, propagujących nienawiść oraz zachowania przestępcze i będących zniesławieniem jest zabronione. Po drugie – nie wolno nagrywać filmików o niczym. Jeszcze zanim uruchomimy kanał, warto jest dobrze zastanowić się nad tym, jaka dokładnie będzie jego tematyka.

Nie możesz jednak również zapominać o tym, że dochód, który osiągniesz podlega opodatkowaniu. Musisz więc w odpowiedni sposób rozliczyć się z dochodów z YT z urzędem skarbowym.

Jako ciekawostkę dodamy, że 14 grudnia 2021 roku YT ogłosił, że najpopularniejszą grą komputerową na ich serwisie jest Minecraft, który dzięki filmom publikowanym przez tysiące twórców zdobył bilion wyświetleń.

Red. karolina Motylewska

Źródło:

www. mambiznes.pl

www.wikipedia.pl

www.aplikuj.pl

www.google.com

Share.
Exit mobile version