Biznes Finanse/Księgowość Gospodarka Informacje Porady Wiadomości

Jak dorobić w czasie inflacji, gdzie szukać opcji?

Inflacja rośnie w dynamicznym tempie.

GUS podał, że w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6%. Pomimo zapowiedzi rządzących i NBP w 2023 roku nadal pozostanie dwucyfrowa. Jak przewidują ekonomiści, spełni się czarny scenariusz (wycofanie się z tarcz antyinflacyjnych)  i na przełomie lutego i marca inflacja podbije do poziomu 20%. W całym roku nie uda się jej na pewno ograniczyć poniżej granicy 13 %.

Ludzie na ogół postrzegają swój dobrobyt w standardach relatywnych. Krótko mówiąc, czy jest lepiej, czy gorzej, niż było kiedyś. Decydujący wpływ na naszą ocenę stanu gospodarki mają dwie fundamentalne kwestie: po pierwsze koniunktura na rynku pracy, czyli łatwość znalezienia płatnego zajęcia. Po drugie, jaka jest siła nabywcza zarobionych pieniędzy, czyli co mogę sobie za to kupić.

Niestety, poziom naszego życia wyraźnie się obniża i dla wielu przedsiębiorców również nastały trudne czasy. Galopująca inflacja, rosnące koszty energii, coraz wyższe składki na ZUS, nie zachęcają do zatrudniania nowych pracowników i podnoszenia wynagrodzenia „starym”. 

Czy w związku z tym znajdziemy na rynku pracy możliwość dodatkowego lub stałego zatrudnienia?  Sprawdziliśmy i okazało się, że obecnie sporo dodatkowych zajęć można wykonywać przez Internet, co jest dobrą opcją dla osób, którym spodobała się praca zdalna i nie chcą wrócić do biura po pandemii. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji.

Masz lekkie pióro i umiesz poprawnie pisać? Copywriting – to pisanie tekstów użytkowych. Takie teksty mają na celu pozyskanie uwagi czytelnika. Możesz pisać dla klientów teksty do gazet, na blogi czy strony internetowe, dosłownie wszędzie. Najważniejsze jest tworzeniem treści wartościowych i dopasowanych do potrzeb odbiorcy. Jeżeli chcesz zacząć, początkowo skup się na jednym temacie i zacznij pisać teksty z dziedziny, która jest ci bliska. Podstawy copywritingu opanujesz podczas doszkalających warsztatów i kursów, które znajdziesz w internecie. Możesz do woli przebierać zarówno w płatnych, jak i darmowych ofertach

Gdy podszlifujesz swoje umiejętności, możesz założyć bloga, a dzięki temu, Twoje teksty pozna szersze grono czytelników. Autorzy tych najpopularniejszych osiągają zadowalające wyniki finansowe. Wielu internautów wciąż chętnie czyta blogi o różnej tematyce, a Ty zyskasz dodatkowe źródło dochodów. Zadbaj by twoje teksty się wyróżniały i zachęcały do czytania i pozostawiania komentarzy.

Na wymagającym obecnie rynku pracy trzeba się wyróżnić nie tylko posiadanym wykształceniem. Ważna jest również znajomość języków obcych.  Jeżeli znasz w dobrym stopniu jakiś język, warto to wykorzystać. Ich znajomość pomocna jest w tłumaczenia pism, maili i tekstów blogowych oraz stron internetowych, a nawet też tłumaczeń (ustne) spotkań przez Internet.  Możliwości jest wiele, a zapotrzebowanie pracodawców w tym zakresie również jest sporo. Prawie w 100 procentach można być pewnym, że znajdziemy pracę dla tłumacza.

O zatrudnienie nie powinni się również martwić osoby o kreatywnym umyśle. Jeśli do tej pory rysowałeś głównie na papierze z pewnością odnajdziesz się w projektowaniu grafik w sieci. W dobie, wszechobecnej cyfryzacji i tendencji do uproszczania komunikacji do poziomu obrazów graficy komputerowi, stali się niezbędni w większości firm. Ślady działalności grafika można odnaleźć w większości przedmiotów użytku codziennego, czyli  w szyldach, banerach, reklamach, ulotkach i okładkach książek oraz stronach internetowych. Graficy pracujący jako freelancerzy mają możliwość wybierania zleceń, jednak w sytuacji grafika komputerowego pracującego na etacie, praca polega na tworzeniu projektów graficznych według wytycznych pracodawcy. Wybór rodzaju zatrudnienia zależy od Ciebie.

Jeżeli chcesz zostać wolnym strzelcem, bardzo popularne jest obecnie robienie stron internetowych na szablonach WordPressa.

Co więcej, jest to ciekawa ścieżka kariery, która może zagwarantować pewne, dodatkowe zatrudnienie. Wiele osób samodzielnie wykonuje swoją stronę, korzystając z gotowców, ale są też tacy, którzy nie mają do tego czasu i głowy. Ponieważ to dość proste, każdy może się tego nauczyć. W Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych kursów z WordPressa, a gdy już przyswoisz potrzebne umiejętności,  oferuj wykonywanie stron www., a gwarantujemy, że nie będziesz narzekać na brak pracy.

Jeśli natomiast lubisz media społecznościowe i wiesz, jak przyciągnąć uwagę odbiorców, to oferuj klientom tworzenie postów i grafik na ich kanały. W serwisach Facebook, Twitter i LinkedIn prawie trzy miliardy osób jest ich aktywnymi użytkownikami. Dlatego wiele osób i Firm poszukuje pracowników, którzy tworzą interesujące i przyciągające uwagę grafiki dla mediów społecznościowych. Dzięki temu, zwiększają swoją „klikalność” i zachęcają klienta do podjęcia działania. Narzędzia do tworzenia grafik są dostępne w Internecie i oferują ciekawe opcje do tworzenia grafik na posty. Ich tworzenie na portale społecznościowe nie jest trudne, wystarczy użyć dostępnych w sieci programów.

Podcastowy szał ogarnął całą Polskę. Jeżeli lubisz nagrywać i masz coś ciekawego do opowiedzenia lub chcesz  podzielić się jakąś wiedzą, zacznij regularnie nagrywać podcasty. Podcast to nagranie opublikowane w Internecie, które jest zawsze dostępne i słuchamy go wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Z reguły podcasty są tematyczne i nadawane w odcinkach, który trwa od kilkunastu minut do nawet 2 godzin. Może nie zarobisz na tym od razu kokosów, ale z czasem, gdy zdobędziesz odbiorców, możesz wejść w afiliacje, reklamy czy sponsoring i dorobić do swojej pensji. Inna możliwość to oferowanie nagrań za drobne opłaty, ale do tego musisz mieć naprawdę solidny produkt i zbudować wpierw markę osobistą.

Jeżeli wolisz kontakt z „żywym człowiekiem” poszukaj pracy w charakterze wirtualnej  asystentki.  Odbieranie telefonów i maili, umawianie spotkań, zarządzanie bazami klientów, organizowanie eventów czy delegacji i ogarniania wielu spraw na raz, to wymarzona profesja dla Ciebie. Znajdziesz też „mikro prace” jak przepisywanie tekstów, weryfikacja i wprowadzanie danych czy research’e. Na jednym z najlepiej rozwiniętych serwisów i najbardziej popularnych wśród wirtualnych asystentek –  Useme, znajdziesz  zarówno stałe, jak i krótkie, jednorazowe zlecenia w różnych kategoriach. Warto tu zaglądać, bo codziennie pojawia się sporo nowych zleceń. Platforma oferuje również możliwość wystawiania faktur bez potrzeby uruchamiania działalności gospodarczej.

Szukasz sposobu na zmianę swojego życia i pracy? Zacznij prowadzić w internecie szkolenia z dowolnego zakresu, z czegokolwiek, na czym się dobrze znasz. Coraz większe potrzeby szkoleń internetowych to znak, aby takie wydarzenia organizować. Są one zazwyczaj tańsze niż kursy stacjonarne, ale nie tylko. Użytkownicy szukają ich nie tylko ze względów czysto finansowych, ale również  dlatego, że  w szkoleniu mogą wziąć udział w każdym momencie (jadąc pociągiem, w samochodzie, w pracy i w domu). Dla Twoich klientów to dodatkowa oszczędność czasu, a dla Ciebie możliwość zarobku. Nie potrzebujesz do tego nawet własnej platformy, wystarczy wykorzystać już te istniejące  w internecie.

Jeśli wśród podanych propozycji znalazłeś kilka dla siebie, to świetnie. Jedno jest pewne – dodatkowy zarobek jest możliwy, wystarczy, że spróbujesz swoich sił. Nie masz dużo do stracenia, a możesz wiele zyskać. Pamiętaj, Twoja praca i wykonane realizacje są najlepszą reklamą.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www.home.pl

www.bankier.pl

www.smeo.pl

 

You may also like