Niskie oprocentowanie spowodowało, że od lutego br. Polacy wycofali 67 z 290 mld złotych z lokat bankowych (wg danych NBP). Ryzyko inwestycyjne papierów wartościowych rośnie, a eksperci jeszcze przed kryzysem sygnalizowali, że ceny nieruchomości są zawyżone. Wiadomym jest jednak fakt, że inwestycja w nieruchomości, to najskuteczniejszy sposób lokaty kapitału. Czy tak jest? Gdzie zatem inwestować?

Zakup działki, gruntów wcale nie jest taki prosty i oczywisty. Czy kupić działkę rolną, uzbrojoną.. jaką lokalizację wybrać?

Obecnie, największym zainteresowaniem cieszą działki nadmorskie, grunty w górach oraz nad jeziorami, wszędzie tam, gdzie można odpocząć, zrelaksować się. Większość inwestorów jednak kupuje działkę w celach zarobkowych, aby w najbliższym czasie zbudować domki pod wynajem, kemping lub inną przestrzeń, którą można zmonetyzować.

Jaką kwotą powinniśmy dysponować? W grunty można zacząć inwestować, mając budżet już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości działki, lokalizacji, zagospodarowania i celu w jakim ją nabywamy. Atrakcyjne działki nadmorskie czy górskie można nabyć już od 200-300 tysięcy złotych. Jednak aby zakupić działkę z warunkami zabudowy pod zabudowę mieszkaniową, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu od 1 mln złotych.

Obecnie, najdroższe grunty są w miastach, nad morzem oraz w górach. Atrakcyjną cenę, można jednak uzyskać jeszcze na Mazurach.

Ceny gruntu w naszym Kraju, nadal są niższe niż w innych regionach Europy, w związku z czym, analitycy kalkulują, że wzrost w ciągu roku będzie dochodził nawet do 30%.

Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku zakupu gruntu pod inwestycję?

A. Na pewno lokalizacja- jego atrybuty, dojazd do terenu, atrakcje wokół
B. Widok – sąsiedztwo, położenie
C. Cena w stosunku do innych, podobnych lokalizacyjnie działek
D. Infrastruktura
E. Warunki zabudowy (jeśli są), plan zagospodarowania, rodzaj
F. Weryfikacja możliwości rozwoju terenu- dokupienia terenów, modyfikacji planu aktywności biznesowej na danym terenie

Planując inwestycję w grunty należy uwzględnić to, że na podnoszenie jej wartości w kolejnych latach wpływać będzie wiele czynników, zarówno zewnętrznych, np. koniunktura na rynku, poziom wzrostu cen ziemi, jak i wewnętrznych – między innymi stan infrastruktury czy wizualna atrakcyjność działki.

Share.
Exit mobile version