Zawsze warto wiedzieć jak postępować i być przygotowanym na ewentualność konfliktu militarnego. Społeczeństwo może zostać zaskoczone przez wojnę ale również pożary, powodzie, huragany czy też inne klęski żywiołowe i nagle trzeba opuścić strefę komfortu, aby walczyć o to, co najcenniejsze czyli zdrowie i życie.

Obecnie, ze względu na gwałtownie zmieniający się klimat, spontanicznie pojawiające się zjawiska pogodowe mogą wywołać prawdziwą tragedię.

Warto więc wiedzieć, co zabrać i gdzie się pójść, gdy wydarzy się jakiekolwiek niebezpieczeństwo i być może trzeba będzie się ewakuować. Wojna na Ukrainie uświadomiła Polakom, że czasy w których żyjemy nie są aż tak spokojne, jak nam się wydawało i że wojny nie toczą się gdzieś daleko, ale są blisko tuż za granicami naszego kraju po sąsiedzku.

Katastrofy powodują, że elektryczność, woda, ogrzewanie, usługi telekomunikacyjne i transportowe mogą funkcjonować z przerwami albo wręcz nie działać przez długi czas. Może zabraknąć wody, jedzenia, lekarstw, opatrunków i innych niezbędnych artykułów z których korzystamy na co dzień.

Zaplanowanie scenariusza na wypadek zaistnienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa wymaga przygotowania i rozważenia wspólnie z rodziną różnych opcji. Dla wspólnego dobra, trzeba wiedzieć gdzie i kto będzie  punktem kontaktowym na wypadek gdyby rodzina została rozdzielona. Tak więc, ważne jest ustalenia kontaktu.

Następny krok to przygotowanie zapasów jedzeniowych, no i oczywiście wody. Warto mieć zrobione zapasy, skompletowane w jednym miejscu, lub najlepiej spakowany plecak. Pamiętajmy, że woda i żywność powinna mieć możliwie długi termin zdatności do spożycia.  Kilka konserw mięsnych, rybnych, puszki z warzywami i owocami, zupy w puszkach lub kartonach, herbatniki, krakersy i wysokokaloryczne batony oraz ryż, kaszę lub makaron. Woda w plastikowych butelkach (dla każdej osoby około 2 litrów wody na dzień), warto też zaopatrzyć się w pewną ilość tabletek do odkażania wody, oraz podstawowe narzędzia (scyzoryk, latarka, baterie na wymianę, zapałki, otwieracz do konserw, plastikowe sztućce). Wszystkie te artykuły to  niezbędnik. Jeżeli będą z nami małe dzieci, musimy również pamiętać o zapasie mleka w proszku i kaszek oraz pieluchach, butelce ze smoczkiem a także potrzebnych medykamentach (aspiryna lub inne œśrodki przeciwbólowe, leki przeciwbiegunkowe, syrop przeciwkaszlowy oraz leki na nadkwaśność). Przydadzą się również antybiotyki o szerokim spektrum działania, które w razie poważnej infekcji mogą uratować nam zdrowie.


Poza wodą i jedzeniem dla każdej z osób potrzeba przynajmniej jednego kompletu ubrań na zmianę (dla dzieci dwa komplety), mocne buty, wodoodporne i ciepłe (najlepiej aby były to modele turystyczne lub wojskowe}, odzież przeciwdeszczową, koc lubœ śpiwór, czapkę i rękawiczki, ocieplaną bieliznę i okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem UV.

Spośród środków sanitarnych: nasączone chusteczki higieniczne, papier toaletowy, mydło i detergent w płynie, podpaski i wkładki higieniczne dla kobiet oraz plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach, jałowe gaziki, bandaż, nożyczki, pinceta, igły, nici i agrafki.

To podstawowe wyposażenie w przypadku gdy będziemy musieli opuścić nasz dom pozwoli nam przetrwać około 3 do 4 dni. Pakując plecak musimy zadbać o to , żeby nie był ciężki  (najlepiej sprawdzi się lekki i wygodny model) i pozwalał w miarę swobodne przemieszczanie się w terenie. Nie może być większy niż 40 L pojemności i dobrze by był w kolorze ciemnym oraz wodoszczelny.

Pamiętaj o zabraniu ważnych dokumentów takich jak polisy ubezpieczeniowe, numery rachunków bankowych i kart kredytowych, adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, dokumenty potwierdzające tożsamość, papiery wartościowe, książeczki szczepień, ważne numery telefonów oraz dokumenty rodzinne, pokwitowania i rachunki w przypadku cenniejszych przedmiotów, testamenty; wszystko w opakowaniu zabezpieczającym przed wilgocią.  Przy sobie noście dokumenty i pieniądze, a zabranie telefonu komórkowego i ładowarki to podstawa. Nawet w przypadku nie opłaconych usług powinien móc zadzwonić pod numer 112.


Dodatkowo, jeśli mieszkacie w domu, warto wyposażyć się w agregat prądotwórczy, na wypadek, gdyby zabrakło prądu, maski przeciwgazowe, certyfikowane, ubrania przeciwpożarowe, ewentualnie tlen.

Zadbajmy również o zwierzęta, jeżeli nie możemy ich zabrać ze sobą  ograniczmy przebywanie zwierzęcia do jednego pomieszczenia w domu, zapewniając mu dostateczną ilość pokarmu i wody w czasie gdy nie będziemy mieli z nim kontaktu.

Jeżeli istnieje możliwość, by go zabrać przygotujmy dokumenty zwierzęcia, książeczkę szczepień, niezbędne lekarstwa i dodatkowe zapasy pokarmu oraz wody.

Pamiętajmy, że na wypadek takich zdarzeń w następstwie których być może będzie musiała nastąpić ewakuacja w pierwszej kolejności ratujemy siebie i swoich bliskich, rzeczy materialne nie są warte aby ryzykować życiem.

 

Ważne, żeby nie tracić głowy i mieć gotową listę rzeczy do spakowania, bo jak pokazały nam ostatnie wydarzenia, każda sytuacja może przestać być stabilna. Ale dopóki nie ma zagrożenia najlepiej pozostać we własnym domu i po prostu mieć zapewnione wyposażenie na wypadek ciężkich wydarzeń.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. informatoryiporadniki.pl

Zdjęcia: Unsplash 

Share.
Exit mobile version