Biznes Finanse Gospodarka Informacje Nieruchomości Wiadomości

Ceny domów. Jak kształtują się koszty budowy?

Pomimo rosnącej inflacji i wzrostu cen na rynku budowlanym, nie słabną nasze marzenia o budowie dużego, rodzinnego domu. Własny dom i ogród kojarzy nam się relaksem, swobodą i wolnością oraz z doskonałym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu czy zorganizowaniu spotkań towarzyskich. Brak sąsiadów zakłócających nasz błogi spokój oraz niekończące się remonty i  hałasy dobiegające z góry mają jednak swoją cenę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w IV kwartale  roku 2021 koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego  pod klucz) wyniósł; 5.542 zł. (dane mocno uśrednione).

Początek 2022 r. i inwazja Rosji na Ukrainę „przyniosły” kolejne podwyżki i wzrost kosztów budowy w granicach od 6 do 10%. Ceny w składach budowlanych praktycznie zmieniają się „z dnia na dzień”. To co wczoraj kosztowało 100 złotych, następnego dnia jest już o 6, 10 złotych droższe.

Przeglądając ogłoszenia publikowane na portalach nieruchomościowych, gotowy (wykończony) 200 metrowy dom wybudowany przez dewelopera, możemy nabyć od 850 tys.  do nawet 1,15 mln złotych. Tańsze warianty – domy w stanie deweloperskim, kosztują od 3.900 do 5.400 złotych za metr kwadratowy. Jednak w tym przypadku trzeba doliczyć koszt prac wykończeniowych.  Cena jest uzależniona od różnych czynników; położenia działki i ceny gruntów w danej okolicy, zastosowanych materiałów, rodzaju technologii i wykończenia. Budowanie własnym „sumptem” jest o wiele tańsze, chociaż i w tym przypadku koszt jest bardzo duży dla przeciętnego mieszkańca kraju nad Wisłą. Coraz wyższe raty kredytów, spowodowane ciągłym podwyższaniem stóp procentowych, sprawiają, że coraz mniej osób na nie stać, lub nie spełniają oni kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych wyznaczonych przez banki.

Dom o powierzchni  200 metrów kwadratowych to bardzo poważna inwestycja. Jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, to bez wątpienia warto na niej wybudować własny dom, który niesie ze sobą wiele zalet.

Zanim rozpoczniemy budowę, warto zastanowić się jaki ma on być.

Gotowe projekty domów kosztują od 4 do 7 tys. zł. Projekt indywidualny to wydatek od 60 -300 złotych za m2. Za najdroższe, z renomowanych pracowni architektonicznych zapłacimy nawet ponad 50 tys. złotych. Warto więc wykorzystać projekty gotowe, tym bardziej, że ich dostępność i różnorodność pozwoli nam dobrać odpowiedni dom, zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Ponadto, przy prostych bryłach i sprawdzonych technologiach, które dobrze znają wykonawcy stawki za robociznę nie będą zbyt wygórowane.

Przy projektach indywidualnych, ważne jest dobre zaplanowanie przestrzeni. Im więcej elementów konstrukcyjnych – fundamentów, ścian i  ścianek działowych oraz drzwi, tym wyższe koszty. Swoją cenę mają również balkony,  może zamiast 5 wystarczą 2-3, a zaoszczędzone kwoty możemy przeznaczyć na wykonanie tarasu, na którym i tak spędzamy większość naszego czasu przeznaczonego na wypoczynek.

Kilkanaście tysięcy złotych (tj. od 25% do 40% kosztów budowy) zaoszczędzimy stawiając na nieskomplikowaną konstrukcję dachu. Im bardziej wyrafinowane kształty i najdroższe pokrycie, tym większa kwota do wydatkowania. Pamiętajmy również o tym, że najbardziej złożone formy zwieńczenia domu są najtrudniejsze do pokrycia i zaizolowania oraz wymagają większego zużycia materiałów. Dodatkowo, łatwiej jest uniknąć ewentualnych błędów, które mogłyby sprawić, że po rozpoczęciu eksploatacji od razu konieczny będzie remont.

Nietypowe kształty okien to wzrost o kolejne 35% do 40% wydatków w naszym budżecie. Stolarka okienna i drzwiowa o standardowych rozmiarach i kształtach spełni nasze wymagania i znacznie obniży koszty budowy.

Jeżeli posiadamy dużą parcelę, warto rozważyć opcję wybudowania domu parterowego, bardziej rozłożystego i pozbawionego schodów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, gdzie pod jednym dachem mieszkają z nami starsi rodzice oraz rodziny z małymi dziećmi. Nasi najmłodsi domownicy będą mogły się po nim bezpiecznie poruszać, bez stałego ich pilnowania, a my nie będziemy musieli montować bramek zamykających im dostęp na schody. Osoby starsze lub mające trudności z przemieszczaniem się nie będą wyłączone z rodzinnego życia przez brak możliwości samodzielnego pokonywania schodów.Ważnym aspektem jest również fakt, że budowa domu parterowego jest szybsza i łatwiejsza do realizacji. Skraca znacznie czas, a tym samym oszczędza nasze pieniądze.

Poniżej przedstawiamy procentowy podział kosztów, w zależności od stanu wykończenia budynku:

Stan zero – około 10% kosztów,

Stan surowy otwarty – około 25-35% kosztów,

Stan surowy zamknięty – około 70% kosztów,

Dom z podstawowymi instalacjami wewnętrznymi – około 75-80% kosztów,

Wykończony wewnątrz budynek – około 85-90% kosztów,

Dom gotowy do zamieszkania – około 100% kosztów.

Sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo dynamiczna i jest obecnie obarczona dużą dozą niepewności. Analizy jednak cały czas pokazują, że mieszkania deweloperskie charakteryzują się silną tendencję zwyżkową. Średnie ceny za m kw. nowego mieszkania w dużych miastach są już pięciocyfrowe i wynoszą ponad  10 000 zł. Budowa własnego domu jest o połowę tańsza, co ma ogromne znaczenie dla naszych portfeli. Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny mają wpływ na ostateczny koszt naszego lokum, ale duże znaczenie ma fakt, że spełniamy nasze marzenia i jesteśmy jego dumnymi właścicielami.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www.muratordom.pl

www.gus.pl

www. radiopik.pl

 

 

 

 

You may also like