Ponad 1500 podpisów przeciwko budowie drogi, bunt mieszkańców i przyrodników naruszone korzenie starych, wyjątkowych drzew, zagrożenie dla spacerowiczów i zwierząt, brak spowalniaczy i szybkość pędzących aut, co najmniej jak na drodze szybkiego ruchu.

DRAMAT CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, WŁAŚNIE SIĘ ZACZĄŁ.

Wszystko to dzieje się pod Warszawą, w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie swoje cele i rządy realizuje Starosta Piaseczyński, Ksawery Gut, który skutecznie i cyklicznie zabija naturę.

Kim jest polityk?

Starosta Piaseczyński Ksawery Gut, to polityk (KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA) oceniany przez internautów na portalsamorzadowy.pl jako bardzo słaby. Ponad 61 procent głosów to- nie popieram. Zajmuje się głównie budowaniem, czym chwali się na Facebooku. Czy robi coś jeszcze? Nie wiadomo, bo Facebook przepełniony jest jedynie zdjęciami dróg.

portalsamorzadowy.pl

Mimo skarg, petycji i maili mieszkańców, Starosta wydał decyzję o budowie drogi, prowadzącej przez REZERWAT- Chojnowski Park Krajobrazowy. 

Gościniec Warecki to był jeden z najpopularniejszych szlaków turystyczno – rowerowych w powiecie piaseczyńskim. Budowa betonowej drogi w sercu lasu, masowe wycinki drzew to wszystko dzieje się w cieniu „wielkiej polityki”

„Wycinka drzew jest oczywista, konieczna ale to co tu się dzieje, jest rażącym naruszeniem wszystkich istniejących przepisów. Jak to się dzieje..? Nie wiem”

– informuje nas leśnik, który z obawy nie chce podać nazwiska.

Trakt Warecki to leśny dukt położony malowniczo w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, w obszarze Krainy Doliny Jeziorki. Informacje o Gościńcu Wareckim jako głównym szlaku turystycznym powiatu dostępne są w przewodnikach i na blogach o lokalnych atrakcjach Mazowsza.

Szlak przebiega przez Chojnowski Park Krajobrazowy, dla którego ustanowiono Plan Ochrony. Plan ten jest miejscowym aktem prawa i nakazuje ochronę walorów krajobrazowych i przyrodniczych Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Ten sam Plan Ochrony nakazuje WYPROWADZANIE ruchu kołowego z terenu parku.

Gościniec Warecki jest położony w obszarze wyjątkowo zróżnicowanym biologicznie: las ze starodrzewem oraz bliskość rzeki Czarnej – Zielonej stworzyły tu warunki życia dla wielu chronionych gatunków. Szlak przebiega przez korytarz ekologiczny, którym migrują dzikie zwierzęta, m.in. sarny, jelenie, jeże, płazy i gady. Wzdłuż traktu rosną ponad 100 – letnie drzewa: sosny i dęby. Niektóre z nich mają wymiary pomników przyrody.


Wyjątkowa jest też historia Gościńca Wareckiego, która sięga czasów średniowiecza.

Aż do XIX w. znany był jako Trakt Warecki i był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym łączącym Warszawę, Piaseczno i Warkę. Historycy nazywają ten szlak Traktem Martyrologii, bo tutaj podczas II wojny chronili się partyzanci, a przed zabudowaniami osady Nowinki znajduje się mogiła więźniów Pawiaka. Wzdłuż szlaku mamy także inne mogiły upamiętniające ofiary hitleryzmu.

W pasie planowanej drogi znalazły się też obiekty kultu religijnego, m.in. przydrożna kapliczka sprzed II wojny światowej wraz z 2 wiekowymi dębami.

“Mamy pewne przypuszczenia”– mówi mieszkaniec Zalesia Górnego

“Zapewne chodzi o dojazd do nowo powstałego osiedla domków, wybudowanych przez dewelopera” – dodaje.

Czy tak jest naprawdę? Będziemy sprawdzać. Jedno jest pewne.

Mieszkańcy jak również sympatycy środowiska naturalnego, oczekują, że przygotowany projekt nie zostanie zrealizowany, a ewentualnie przekształcony w drogę wewnętrzną lub gminną.

W głos mieszkańców wsłuchali się radni Gminy Piaseczno , którzy podczas lączonej Komisji Prawa I Środowiska, złożyli wniosek do Burmistrza Gminy Piaseczno, by ten zawnioskował do starosty o natychmiastowe wstrzymanie prac I zmienę kategorii drogi.

Projekt drogi uzyskał negatywna opinię Dyrektora Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, jak również negatywną ocenę lokalnych przyrodnicków.

“Aktualny projekt jest przeskalowany, to marnowanie publicznych pieniędzy” – można przeczytać w apelu, publicznej kampanii, która jest jednocześnie zbiórką podpisów przeciwko projektowi. ZOBACZ TU 

 

Share.
Exit mobile version