Jak podaje serwis Gov.pl
„Ponad sto lat temu Polska wybiła się na niepodległość po bardzo trudnym czasie zaborów i tragicznych powstań, w którym – mimo tych przeciwności – przetrwała polskość, polska tożsamość i kultura. W inaugurowanym dziś projekcie „Iskry Niepodległej” historia naszej ojczyzny jest inspiracją do opowieści o osiągnięciach rodaków, którzy rozsławili Polskę na świecie.
Mam nadzieję, że dzięki temu nowoczesnemu – nastawionemu na dialog i debatę – projektowi młodzież zainteresuje się polską historią” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas warszawskiej inauguracji projektu Biura „Niepodległa”.
Multimedialny spektakl, którego sceną są dwie nowoczesne naczepy ekspozycyjne odwiedzi w tym roku łącznie około 100 miejscowości. Jego ogólnopolska trasa rozpocznie się 2 marca w Przemyślu.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że pierwotna wersja projektu „Iskry Niepodległej” była realizowana przez Biuro „Niepodległa” w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Multimedialny tir z filmami VR na temat polskiej historii przez kilka lat jeździł po Polsce. Był bardzo dobrze przyjmowany, zwłaszcza w środowiskach lokalnych, dlatego postanowiliśmy zmultiplikować, unowocześnić to medium. W tej chwili mamy do czynienia z mobilnym widowiskiem edukacyjno-historycznym w jeszcze bardziej nowoczesnej formie – mówił podczas wydarzenia prof. Piotr Gliński.
Wicepremier zwrócił uwagę, że spektakl przybliża postaci polskiej nauki, kultury, sportu czy gospodarki o wybitnych osiągnięciach w skali światowej. Niektóre z nich są mało znane, choć trwale wpisały się w polską historię.
Dziękując wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie projektu, wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że jego nowoczesna forma znajdzie odbiorców wśród młodego pokolenia.
Zależy nam zwłaszcza na dialogu i rozmowie z młodymi ludźmi, na zainteresowaniu ich przekazem tej wystawy. Zostanie ona uzupełniona prezentacjami filmów VR, takimi jak „Kartka z Powstania” czy „Podwodna misja – MS Piłsudski”, które w ostatnich latach zrealizowały Narodowe Centrum Kultury, Biuro „Niepodległa” i Centrum Technologii Audiowizualnych. To historia pokazywana w bardzo atrakcyjny sposób – wskazał wicepremier.
Szef resortu kultury podkreślił, że osiągnięcia wybitnych Polaków, ich niezwykła ambicja bycia najlepszym na świecie, sprawiły, że Polska stała się silnym narodem.
O projekcie
„Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – prezentuje historie ponad stu wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat.
Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść będzie można obejrzeć w całej Polsce.
Projekt powstawał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik w projekcie zostało wykreowanych z pomocą sztucznej inteligencji. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja AR do ściągnięcia na smartfony. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskieego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości – każdy, niezależnie od swoich talentów, może stać się ISKRĄ NIEPODLEGŁEJ i zmieniać świat wokół siebie.
Projekt sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło:
Zdjęcia: Gov.pl
Dane: Gov.pl