Co robić z dziećmi gdy jest zimno, szybko robi się ciemno, a my mamy przed sobą kilka wolnych dni? Jak „zabić” nudę i zaplanować coś kreatywnego, to pytanie, które krąży po głowie wielu rodziców.

W dzisiejszym świecie mamy coraz mniej czasu dla siebie i dla rodziny. Zbyt wiele obowiązków powoduje, że zapominamy, jak ważny dla budowania relacji i bezpiecznej więzi z dzieckiem jest czas, jaki spędzimy razem na wspólnej aktywności. Dobre pomysły spędzania wspólnie wolnego czasu podczas ferii i wakacji (i nie tylko) przekładają się na relacje z dziećmi, z tymi małymi i z tymi dużymi. To niezwykle opłacalna inwestycja dla wspólnego dobra rodziny.

Wychowanie małego człowieka i tego większego, czyli nastolatka – wymaga zapewnienia dziecku równowagi pomiędzy aktywnością umysłową, a fizyczną. Dlatego po nauce wskazane jest spędzanie czasu wolnego w ruchu i na świeżym powietrzu.

W Polsce mamy wszystko: morze, góry, jeziora, lasy, łąki,  zabytki, zamki, muzea i puszcze.

Każde z tych miejsc daje ogromne możliwości dla amatorów aktywnego wypoczynku. Najbardziej oczywistą formą ruchu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, jest zwykły spacer. Choć brzmi nudno, wcale nie musi taki być. Warto wykorzystać aplikacje turystyczne, które pozwalają odkrywać ciekawe i nietypowe miejsca w okolicy. Stuletnie drzewo, tęczowe schody, ruiny tajemniczego zamku, niezwykły mural z iluzją optyczną, itd. itd. Takie perełki z pewnością urozmaicą każdy spacer.

Góry mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o aktywne spędzanie czasu. Jedną z największych ich zalet jest to, że są atrakcyjnie niezależnie od pory roku. Ciężko tutaj o nudę. Szczególnie zimą warto wyjechać z dziećmi na kilka dni w góry, złapać dystans do codzienności, podziwić piękne widoki i spędzić rodzinnie oraz aktywnie czas. To doskonały kierunek na krótszy i dłuższy rodzinny urlop i raj  dla amatorów białego szaleństwa. Najpopularniejsze sporty to oczywiście jazda na nartach i snowboardzie, choć można również skorzystać z bardziej nietypowych atrakcji, takich jak snowtubing lub wędrówki w rakietach śnieżnych.

Wybierając się na południe Polski, warto w swoich planach uwzględnić tak fantastyczne miejsce, jakim jest kopalnia soli w Wieliczce.

To jedno z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce z wciąż czynnym zakładem górniczym.  Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek. W 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemia skrywają wiele, wiele tajemnic. Znajduje tu się aż 2.391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Pod Wieliczką jest 9 głównych poziomów oraz kilka między poziomów. Najniżej z wydobyciem soli górnicy dotarli do głębokości 327 metrów.   Turyści zwiedzają niewielki obszar całej kopalni: ok. 2% podziemnych wyrobisk. Poza szlakami zwiedzania, a także w niektórych komorach i chodnikach tras, prowadzone są prace renowacyjne. Kopalnia oferuje do zwiedzania najpopularniejszy szlak zwiedzania tzw. Trasą Turystyczną, która jest czynna przez cały rok.

Na Trasie Turystycznej znajduje się m.in. kaplica św. Kingi (najokazalsza podziemna kaplica) i wiele innych niepowtarzalnych miejsc. Wśród nich trzy jeziora solankowe, monumentalne konstrukcje ciesielskie, rzeźby i płaskorzeźby z soli. Na stronie WIELICZKI znajdziecie tematyczne oferty, podstawowe informacje, ceny pakietów rodzinnych i wiele innych szczegółów, które pozwolą Wam na wcześniejsze zaplanowanie zwiedzania wraz z przewodnikiem.

Południe Polski zimą, z górami to niewątpliwie wspaniała ofertą na spędzanie wolnego czasu z naszymi pociechami. Jeżeli jednak klasyczne formy aktywności już ci się znudziły i chcesz spróbować czegoś nowego, zimą warto również wybrać północno-wschodni kierunek na Mazury. Wbrew pozorom, naprawdę można tam spędzić w sposób kreatywny zimowy czas.   Błogi spokój na łonie natury w otoczeniu lasów i jezior, wieczorne ogniska i kulig, aktywny wypoczynek to atuty, które „przyciągają” do Krainy Wielkich Jezior rodziców z dziećmi. Hotele i pensjonaty zachęcają do przyjazdu rodzin z dziećmi, proponując  ciekawe oferty z aktywnym wypoczynkiem, w cenie znajdziesz np. wycieczki śladami leśnych zwierząt, spacery z przewodnikiem, czy codzienne zajęcia fitness lub gimnastykę. Spacery i joggingleśnymi ścieżkami mają zbawienny wpływ na zdrowie. Pozwalają się w pełni zrelaksować, uwolnić od natłoku myśli i odpocząć od pracy i nauki oraz codziennych obowiązków. Co więcej, wstęp do zwykłego lasu jest darmowy. Warto więc skorzystać!

Chcąc odpocząć od codziennego zgiełku, coraz częściej w zimie wypoczywamy nad morzem. Zima nad polskim morzem to orzeźwiające powietrze pełne zdrowego jodu, cisza i spokój, bo bez przeszkód można spacerować plażą i bez kolejek zwiedzić atrakcje nad morzem.

Wbrew pozorom w okresie zimowym wcale nie brakuje atrakcji dla młodszych i tych starszych wczasowiczów. Na wybrzeżu znajdziesz kilka stacji narciarskich. Jedna z nich znajduje się w Sopocie. Dużą frajdę sprawi również jazda na sankach po zaśnieżonej plaży. Super atrakcje dla najmłodszych zapewniają również niektóre obiekty. Warto poszukać ośrodek, który posiada basen lub inne miejsca zabaw. Uśmiech na twarzy Twojego dziecka to kolejny powód by odwiedzić polskie morze zimą. Dodatkowe zalety, to zastrzyk energii i wzmocnienie odporności oraz apetytu dziecka. Ponadto, w zimie możemy dobrze wypocząć nad naszym morzem za niewielkie pieniądze. Spora ilość obiektów posiada specjalne pakiety na zimowy wypoczynek z dziećmi oferując zabiegi SPA i wyżywienie w atrakcyjnej cenie.

Polska jest bardzo różnorodna. Dzięki temu mamy możliwość wypoczynku w różnych rejonach i możemy cieszyć się długimi spacerami na świeżym powietrzu. Bajkowe klimaty, piękne widoki, powietrze bogate w zdrowe pierwiastki sprawią, że niezależnie od miejsca w którym będziemy odpoczywać z dziećmi, znajdziemy wytchnienie od zgiełku i codziennego pośpiechu. Ponadto, spędzając swój czas wolny w swoim rodzimym kraju, wspierasz naszą gospodarkę, drobnych przedsiębiorców i zapoznajesz dzieci z historią i ich kraju.

Red Karolina Motylewska

Źródło:

www. portal.librus.pl

www.parkhotellyson.pl

www.przymorzu.pl

You may also like