Biznes Gospodarka Wiadomości

NFT o co chodzi? Jak inwestować?

Niezamienny token (NFT) (Non-Fungible Token) to rodzaj tokena kryptowalutowego, kolekcjonerski, unikatowy w świecie sztuki cyfrowej (bądź realny, będący odzwierciedleniem na blockchainie) składnik aktywów, otwierający twórcom treści nowy poziom kontroli nad ich pracą, reprezentujący szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych, takich jak kolekcjonerskie karty i przedmioty  sportowe, wirtualne nieruchomości, dzieła sztuki, który lawinowo zyskuje nowych sympatyków oraz inwestorów również spoza grupy entuzjastów technologii blockchain.

Technologia Blockchain,  reprezentuje unikalne aktywa. Mogą to być zarówno aktywa w formie cyfrowej, jak i stokenizowana wersja zasobów rzeczywistych.

Token NFT to  jednostka walutowa. Token niezamienny to taki, który nie może być wymieniony na coś innego. Ponieważ NFT nie są wzajemnie zamienne, mogą funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w przestrzeni cyfrowej.

Zamienność oznacza, że poszczególne jednostki aktywów są wymienne i w zasadzie nie można ich od siebie odróżnić. Przykładem mogą być pieniądze krajowej waluty – każda jednostka jest zamienna z każdą inną równoważną jednostką.

Oznacza to, że dowolny banknot o wartości 20 złotych można spokojnie zamienić na każde inne 20 złotych, bez obawy o utracenie autentyczności lub, że nowe 20 złotych będzie miało mniejszą wartość.

W tym roku z pewnością będzie głośno o NFT, a być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli  użyć NFT do zakupu telefonu, samochodu, a może nawet Twój dom może zostać sprzedany jako neft.

Koncepcja NFT powstała w 2015 roku, pierwsze projekty uruchomiono w 2017 roku, a popularność zyskał w 2020 roku.

NFT jest unikalnym tokenem, używanym do dystrybucji i weryfikacji własności za pośrednictwem łańcucha blokowego Ethereum.

Projekty NFT są używane jako środek do sprzedaży ekskluzywnych przedmiotów on-line i mogą być potencjalnie wykorzystane do weryfikacji wszystkiego, co może mieć wartość w potwierdzeniu własności. Mogą być wykorzystywane do wystawiania dzieł sztuki, nieruchomości, jako zabezpieczenie pożyczek lub jako kontrakty finansowe na ubezpieczenia i wiele innych opcji, które mogą być przedmiotem obrotu jako pirodukty na rynkach wtórnych.

NFT są atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ, podobnie jak w przypadku każdego innego wartościowego aktywa, można je kupić i sprzedać z zyskiem na rynku NFT, jeśli ich wartość wzrośnie. Konsumenci natomiast mogą dowiedzieć się o pochodzeniu, jakości i producencie oraz otrzymać certyfikat autentyczności, jeśli chcą kupić token. Otrzymują wówczas certyfikat cyfrowy zawierający szczegółowe informacje o wyjątkowości i jakości produktu. Dowód własności jest przechowywany w łańcuchu bloków i jest to jedyna rzecz, którą kupujący zyskuje na aukcji. Nabywcy uważają to często za wystarczający powód do zakupu i postrzegają tym samym siebie jako jednostki wspierające np. swoich ulubionych artystów. Inną  opcją jest przejmowanie ról. Fani mogą kupować i sprzedawać na przykład role menedżerów lub piłkarzy. Są one następnie wykorzystywane wirtualnie w grze, aczkolwiek nie przez cały czas. Częstotliwość możliwości wykorzystania danej roli reguluje łańcuch bloków.

Należy pamiętać, że przeniesienie własności NFT nie powoduje przeniesienia znaku towarowego czy praw autorskich na posiadacza. Dodatkowo, twórca może przesłać wiele wersji utworu, każda z własnym NFT, więc technologia nie narzuca na niego dodatkowych ograniczeń.

Analitycy oczekują kontynuacji trendu, a to z uwagi na fakt, że coraz więcej artystów i marek korzysta z NFT, aby ominąć tradycyjne drogi sprzedaży i zarabiać na swoich produktach bezpośrednio od nabywców. Im większy popyt, tym wyższa cena, a tym samym marże giełd kryptowalut. NFT są podstawą nowej formy własności cyfrowej, a w wielu przypadkach także udaną inwestycją. Coraz więcej firm i globalnych graczy dołącza do trendu NFT oferując odpowiednie aktywa i sprzedając je zainteresowanym oferentom. Właśnie dlatego, codziennie możesz przeczytać o nowych projektach i przypadkach użycia NFT.

Obecnie możemy spotkać mnóstwo projektów NFT, a te bardziej popularne to m.in. NFT Garego Vaynerchuka tzw. Veefriends lub Bored Ape Yacht Club, które posiada nawet  Dj Khaled i Justin Biber. Mówiąc najprościej- NFT to cyfrowe zapisy, które przedstawiają konkretną, daną wartość. Jednak mogą one być sprzedane i kupione tylko na blockchainie danej krypto waluty. Oznacza to, że posiadasz coś, czego nie może mieć, ani nie może pozyskać nikt inny oprócz ciebie.

zapraszamy do materiału wideo:

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. bithub.pl

www. comparic.pl

www. tradersarea.pl

 

You may also like