Biznes Wiadomości

Od lipca klienci sklepów e-commerce takich jak Aliexpress, Ebay, Wish, będą płacili więcej. Dlaczego?

Rząd zdecydował, że od 1 lipca 2021 r. do ceny doliczyć trzeba będzie VAT za zagraniczne towary, które trafiają do nas spoza UE, a najczęściej z Chin.

Polacy chętnie robią zakupy na zagranicznych serwisach zakupowych w tym właśnie na najbardziej znanych, takich jak Aliexpress, Ebay, Wish. Co miesiąc setki tysięcy paczek trafiają do polskich konsumentów. Liderem jest AliExpress, który oferuje ceny nawet kilkukrotnie niższe niż w polskich czy europejskich sklepach. Mimo, że na przesyłkę trzeba czekać nawet 2 czy 3 miesiące, chętnych nie brakuje.

Jednak ma się to zmienić bo Alibaba – chiński koncern, do którego należy platforma e-handlu AliExpress – zapowiada dostawy w ciągu 15 dni oraz uruchomienie w Polsce własnej sieci automatów na paczki.

Jednak od 1 lipca tego roku w całej UE zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie.

Z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, celem pakietu zmian jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

W ocenie ministra Kościńskiego cytowanego w komunikacie, VAT od tych przesyłek „poprawi konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE”.

W związku z tym  od lipca od trzeba będzie zapłacić VAT odpowiedni do kategorii produktu i jego pozycji w naszej tabeli Vatowskiej.

Wszystko dlatego, że zniknie zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro.

„W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.: nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ułatwi, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE: sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów”.

You may also like