Tydzień temu, był Dzień Ziemi.
Czas, kiedy powinniśmy choć przez chwilę zastanowić się nad otaczającą nas naturą, środowiskiem, jakże popularnym w dzisiejszych czasach słowem „ekologia”. Dzieci w szkołach sadzą drzewa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska promuje kampanię dotyczącą sprzątania lasu a w Starostwie Piaseczyńskim trwa tendencja odwrotna. Część Gmin dba o otaczający ich las, zieleń, promują ekologię i naturę. Starosta Piaseczyński wycina las w pień. Masowa wycinka, jakiej nie widzieli przez lata mieszkańcy, przyrodnicy, a nawet sami leśnicy i budowa dróg w taki sposób aby mieszkańcy dowiedzieli się jak najpóźniej, co by nie robili zamieszania.
O co tam chodzi..? Do końca nie wiadomo.
Jedno jest pewne. Starosta Piaseczyński Ksawery Gut, to polityk (KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA) oceniany przez internautów na portalsamorzadowy.pl jako bardzo słaby. Ponad 61 procent głosów to- nie popieram. Zajmuje się głównie budowaniem, czym chwali się na Facebooku. Czy robi coś jeszcze? Nie wiadomo, bo Facebook przepełniony jest jedynie zdjęciami dróg.
Mimo skarg, petycji i maili mieszkańców, Starosta wydał decyzję o budowie drogi, prowadzącej przez REZERWAT- Chojnowski Park Krajobrazowy.
To już nie tylko przywłaszczenie części przydrożnych działek, które należą do leśnictwa, prywatnych właścicieli ale przede wszystkim zachowanie choć części jednego z najstarszych i najpiękniejszych leśnych dóbr Województwa Mazowieckiego.
Przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie projekt rozbudowy Gościńca Wareckiego zakłada, że historyczny Trakt Warecki stanie się “przelotówką”, drogą tranzytową szybkiego ruchu, w lesie i w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Zaplanowano wycinkę setek drzew, poszerzenie drogi do szerokości większej niż ta, która prowadzi do Góry Kalwarii czy Lublina. Wszystko to spowoduje, że zwierzęta leśne trafią w pułapkę, pomiędzy jedną trasę szybkiego ruchu, a drugą, bez możliwości bezpiecznego skorzystania z wodopoju.
Gościniec Warecki to jeden z najpopularniejszych szlaków turystyczno – rowerowych w powiecie piaseczyńskim.
Już teraz wycinane jest połacie za połaciem w samym sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, za chwilę natomiast ta część lasu może całkowicie zniknąć.
„Wycinka drzew jest oczywista, konieczna ale to co tu się dzieje, jest rażącym naruszeniem wszystkich istniejących przepisów. Jak to się dzieje..? Nie wiem”
– informuje nas leśnik, który z obawy nie chce podać nazwiska.
Trakt Warecki to leśny dukt położony malowniczo w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, w obszarze Krainy Doliny Jeziorki. Informacje o Gościńcu Wareckim jako głównym szlaku turystycznym powiatu dostępne są w przewodnikach i na blogach o lokalnych atrakcjach Mazowsza.
Szlak przebiega przez Chojnowski Park Krajobrazowy, dla którego ustanowiono Plan Ochrony. Plan ten jest miejscowym aktem prawa i nakazuje ochronę walorów krajobrazowych i przyrodniczych Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Ten sam Plan Ochrony nakazuje WYPROWADZANIE ruchu kołowego z terenu parku.
Gościniec Warecki jest położony w obszarze wyjątkowo zróżnicowanym biologicznie: las ze starodrzewem oraz bliskość rzeki Czarnej – Zielonej stworzyły tu warunki życia dla wielu chronionych gatunków. Szlak przebiega przez korytarz ekologiczny, którym migrują dzikie zwierzęta, m.in. sarny, jelenie, jeże, płazy i gady. Wzdłuż traktu rosną ponad 100 – letnie drzewa: sosny i dęby. Niektóre z nich mają wymiary pomników przyrody.
Wyjątkowa jest też historia Gościńca Wareckiego, która sięga czasów średniowiecza.
Aż do XIX w. znany był jako Trakt Warecki i był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym łączącym Warszawę, Piaseczno i Warkę. Historycy nazywają ten szlak Traktem Martyrologii, bo tutaj podczas II wojny chronili się partyzanci, a przed zabudowaniami osady Nowinki znajduje się mogiła więźniów Pawiaka. Wzdłuż szlaku mamy także inne mogiły upamiętniające ofiary hitleryzmu.
W pasie planowanej drogi znalazły się też obiekty kultu religijnego, m.in. przydrożna kapliczka sprzed II wojny światowej wraz z 2 wiekowymi dębami.
“Mamy pewne przypuszczenia”– mówi mieszkaniec Zalesia Górnego
“Zapewne chodzi o dojazd do nowo powstałego osiedla domków, wybudowanych przez dewelopera” – dodaje.
Czy tak jest naprawdę? Będziemy sprawdzać. Jedno jest pewne.
Mieszkańcy jak również sympatycy środowiska naturalnego, oczekują, że przygotowany projekt nie zostanie zrealizowany, a ewentualnie przekształcony w drogę wewnętrzną lub gminną.
W głos mieszkańców wsłuchali się radni Gminy Piaseczno , którzy podczas lączonej Komisji Prawa I Środowiska, złożyli wniosek do Burmistrza Gminy Piaseczno, by ten zawnioskował do starosty o natychmiastowe wstrzymanie prac I zmienę kategorii drogi.
Projekt drogi uzyskał negatywna opinię Dyrektora Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, jak również negatywną ocenę lokalnych przyrodnicków.
“Aktualny projekt jest przeskalowany, to marnowanie publicznych pieniędzy” – można przeczytać w apelu, publicznej kampanii, która jest jednocześnie zbiórką podpisów przeciwko projektowi. ZOBACZ TU