Biznes Informacje Informatyka/IT/Grafika Nowe Technologie Wiadomości

UWAGA, wystawiasz przedmioty na OLX i innych portalach. Bądź ostrożny

Co drugie wystawienie przedmiotu, kończy się kontaktem potencjalnego klienta ze sprzedającym. Problem jednak w tym, że kontakt jest fikcyjny, a osoba przedstawiająca się to bot lub podstawiony człowiek, który ma wyłudzić dane do konta.

I co dalej?

Klikamy w link podany w wiadomości, podajemy dane i przechodzimy na fikcyjną stronę wybranego przez nas banku. Mało kto jednak, orientuje się że strona banku jest łudząco podobna, jednak stroną bankowości elektronicznej nie jest. Po wpisaniu naszego loginu i hasła, złoczyńca posiada już wszystko czego potrzebuje aby korzystać z naszych oszczędności.

Jak podaje serwis policja.org 

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Liczba oszustw tego rodzaju nieprzerwanie rośnie od 2015 roku, najlepiej ukazują to statystki prowadzone przez zespół CERT Polska.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich podejrzanych stron bezpośrednio na Policji oraz przez formularz na stronie https://incydent.cert.pl/

CERT Polska to zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet (Computer Emergency Response Team). Na stronie facebookowej CERT, można znaleźć liczne przykłady oszustw SMS’owych, Whats up’owych czy internetowych.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team). Aktywnie operując od 1996 roku w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego. Od początku istnienia rdzeniem działalności zespołu jest obsługa incydentów bezpieczeństwa i współpraca z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w działalności operacyjnej, jak i badawczo-wdrożeniowej. Od 1998 roku CERT Polska jest członkiem międzynarodowego forum zrzeszającego zespoły reagujące – FIRST, a od roku 2000 należy do grupy roboczej europejskich zespołów reagujących – TERENA TF-CSIRT i działającej przy niej organizacji Trusted Introducer. W 2005 roku z inicjatywy CERT Polska powstało forum polskich zespołów abuse – Abuse FORUM, natomiast w 2010 r. CERT Polska dołączył do Anti-Phishing Working Group, stowarzyszenia gromadzącego firmy i instytucje aktywnie walczące z przestępczością w sieci.
Do głównych zadań zespołu CERT Polska należy:
– rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci;
– aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników;
– współpraca z innymi zespołami CERT w Polsce i na świecie;
– udział w krajowych i międzynarodowych projektach związanych z tematyką bezpieczeństwa teleinformatycznego;
– działalność badawcza z zakresu metod wykrywania incydentów bezpieczeństwa, analizy złośliwego oprogramowania, systemów wymiany informacji o zagrożeniach;
– rozwijanie własnych narzędzi do wykrywania, monitorowania, analizy i korelacji zagrożeń;
– regularne publikowanie Raportu CERT Polska o bezpieczeństwie polskich zasobów Internetu (http://www.cert.pl/raporty);
– działania informacyjno-edukacyjne, zmierzające do wzrostu świadomości w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego (publikowanie informacji o bezpieczeństwie w serwisie http://www.cert.pl/ i serwisach społecznościowych oraz organizacja cyklicznej konferencji SECURE – https://www.facebook.com/Konferencja.SECURE)
– niezależne analizy i testy rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego.
dane: redakcyjne
Red. Aleksandra Fajecka
materiały: CERT POLSKA

You may also like