Prawnik, to zawód który większości Polaków, kojarzy się z nobilitacją, prestiżem, gigantycznymi wpływami i doskonałymi zarobkami. Czy tak rzeczywiście jest?

Nomenklatura „prawnik” to jednak bardzo szerokie pojęcie. Specjalizacja bowiem, ma tu kluczowe znaczenie, a cykliczna edukacja i poszerzanie wiedzy to podstawa, aby zwiększać swoje przychody z tytułu wykonywanych aktywności.Jak szybko można zostać prawnikiem i jakich zarobków można oczekiwać?

Na pytania odpowie profdr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, Dr h.c. Rektor Collegium Humanum, jednaj z najbardziej prestiżowych w Polsce Uczelni Wyższych.

Panie Rektorze, jakie studia należy ukończyć, aby zostać prawnikiem?

Możliwie najlepsze. Przed aplikacją trzeba zdać egzamin, a do tego warto przygotowywać się z doświadczonymi, kompetentnymi wykładowcami. Jeśli ktoś nie zamierza iść na aplikację, to i tak niezwykle ważne jest, aby zdobył nie tylko dyplom, ale i wiedzę, która pomoże mu w dalszej karierze. Poszerzanie swoich kompetencji, ciągły rozwój to lepsza pozycja i wyższe wynagrodzenie.

Jak długo trwają studia prawnicze? Jaki tytuł otrzymuje się po ich ukończeniu?

5 lat, a kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Sędzią, prokuratorem czy adwokatem stajemy się jednak po odbyciu aplikacji, trwającej od roku do trzech lat.

Prawo w indywidualnej organizacji studiów dla magistrów i licencjatów z innych kierunków to natomiast specjalna propozycja Collegium Humanum dla osób z dyplomem studiów wyższych w dyscyplinie innej niż prawo, które chcą zdobyć tytuł magistra prawa i ukończyć 5-letnie jednolite studia magisterskie w czasie znacznie krótszym niż 5 lat.

Dzięki zaliczeniu podobnych przedmiotów z poprzednich studiów można zdobyć pełne wykształcenie prawnicze.

Czym na co dzień zajmuje się prawnik?

Benjamin Franklin mawiał, że pewne są tylko podatki i śmierć. Prawnik zaś potrzebny jest w każdym z tych aspektów. I można by rzec nieco anegdotycznie, że prawnik zajmuje się porządkowaniem świata, analizując jego różnorakie przejawy pod kątem ustawodawstwa.

Czy prawnik uczestniczy w rozprawach sądowych?

Może realizować się zawodowo, a przy tym nie uczestniczyć w rozprawach. Dziś ekosystemem prawnika są szklane wieżowce. Choć zdarza się, że pracuje również w plenerze. Dzięki nim udało się bezkosztowo pomóc wielu Ukraińcom, którzy szukali w Polsce schronienia i nie mogli odnaleźć się w naszym ustawodawstwie.

Czy zawód prawnika jest pożądany na rynku?

Od ponad roku obserwujemy progres i zwiększone zainteresowanie tym zawodem. Jego symbolem są butiki, ale nie sklepy z odzieżą, a miejsca oferujące ekskluzywne, wyspecjalizowane usługi. Takie właśnie prestiżowe prawnicze butiki mają przed sobą przyszłość.

Ale tu znów wracamy do uczelni. Musi ona przewidywać i dostosowywać się do rynku, jego potrzeb, dzięki temu dla tak wyspecjalizowanych absolwentów, wysoko płatna praca będzie zawsze.

Collegium Humanum oferuje studia, które gwarantują nie tylko pozyskanie wyspecjalizowanej wiedzy ale i praktykę, która w dzisiejszych czasach, jest podstawą aktywności zawodowej.

Jakich średnich kwot wynagrodzenia można oczekiwać po uzyskaniu dyplomu?

Minimalne wynagrodzenie w kancelarii wynosi 4,5 tysięcy złotych brutto, ale częściej są to kwoty, sięgające 8 a nawet 15 tysięcy złotych. Na tym tle wyróżniają się działy prawne przedsiębiorstw i tam absolwent może już liczyć na dwucyfrowe wynagrodzenie. Wszystko zależy od kompetencji i zdobytej wiedzy, edukacji: trzeba znać języki, rozumieć przemysł 5.0 oraz – co ważne – hołdować branżowej etyce. Jak wskazują badania, niematerialnym walorem tego zawodu jest także rosnący prestiż.

Czy zawód prawnika jest zawodem przyszłościowym?

Dlaczego sztuczna inteligencja w tak małym stopniu jest obecna w dzisiejszym życiu? Bo brakuje rozwiązań ustawodawczych, technologię mamy. Lada moment stworzymy regulacje i także w Polsce otworzą się tysiące etatów dla prawników. Gospodarki, co po pandemii jest już pewnikiem, nie da się rozszerzać i zmieniać bez nich.

Gdzie można szukać pracy po uzyskaniu dyplomu? Jakie są perspektywy zatrudnienia młodego prawnika?

Badania potwierdzają, że przyszłość jest przed kancelariami, które będą specjalizować się w kompleksowej obsłudze zwłaszcza tych wyspecjalizowanych klientów. Ale nie należy też zapominać o kanonicznych zawodach, które wymagają aplikacji, po której zaczyna się renesans całej prawniczej branży.

Red. Aleksandra Fajęcka

Share.
Exit mobile version