Biznes Wiadomości

Ruszają konkursy dla gmin, do wygrania miliony złotych

Jak podaje Gov.pl

Szczepienia przeciw Covid-19 to najlepszy teraz sposób na zakończenie pandemii. Tylko zbiorowa odporność pozwoli nam na powrót do normalności. W ramach kampanii profrekwencyjnej rząd angażuje gminy w całej Polsce, uruchamiając konkurs z licznymi nagrodami finansowymi. Gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych otrzyma aż 2 mln zł. Pierwszych 500 gmin, które zaszczepią 67 proc. mieszkańców, otrzyma po 100 tys. zł. W puli nagród są jeszcze kolejne miliony.

Konkurs nr 1: Gmina na Medal #SzczepimySię – 100 tys. zł dla pierwszych 500 gmin

W pierwszym konkursie zwyciężyć może aż 500 gmin, które osiągną poziom zaszczepiania na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców. Nagroda to 100 tys. zł. Pieniądze z pewnością przydadzą się na wszelkie działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Najważniejsza jest mobilizacja! Zachęć sąsiadów, pomóż rodzicom i dziadkom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Zadbajcie o swoje zdrowie i pomóżcie Waszej gminie wygrać dodatkowe pieniądze!

Konkurs Gmina na Medal #SzczepimySię kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Konkurs nr 2: Najbardziej odporna gmina – kilka kategorii i nawet 2 mln zł do wygrania

Konkurs „Najbardziej Odporna Gmina” składa się z dwóch elementów i kilku kategorii.

Pierwszy element konkursu został podzielony na trzy kategorie ze względu na liczbę mieszkańców w gminach.

Kategoria: Małe Gminy: skierowana do gmin do 30 tys. mieszkańców. Do wygrania jest aż 1 mln zł – dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w każdym z byłych 49 województw.

Kategoria: Średnie Gminy: skierowana do gmin z 30-100 tys. mieszkańców. Do wygrania po 1 mln zł dla 3 gmin w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Kategoria: Duże Gminy: skierowana do gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Do wygrania 1 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w Polsce.

Ważne! Laureatami poszczególnych kategorii mogą być tylko te gminy, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 50 proc.

Drugi element konkursu to jedna kategoria ogólnokrajowa –  Najbardziej Odporna Gmina w Polsce. Jest o co walczyć! Gmina z najwyższym odsetkiem wyszczepionych mieszkańców w Polsce wygra 2 mln zł.

Konkurs Najbardziej Odporna Gmina trwa do 31 października 2021 r. Do wyniku danej gminy będą wliczani mieszkańcy, którzy otrzymają pełny cykl szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej do końca października 2021 r.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców – metoda liczenia

Metoda liczenia odsetka zaszczepionych mieszkańców jest prosta. Liczbę zaczepionych mieszkańców gminy wystarczy podzielić przez wszystkich mieszkańców gminy. Następnie wynik ten pomnożyć przez współczynnik 100 proc. W ten sposób otrzymamy odsetek zaszczepionych w naszej gminie.

Liczba mieszkańców gminy pochodzi z danych Głównego Urzędu Statystycznego (stan na 31 grudnia 2020 r.). W rejonizacji szczepień pomogą numery PESEL, które są przyporządkowane do gmin na podstawie pięciu źródeł zgodnie z kolejnością:

  • Centralny Wykaz Ubezpieczonych,
  • Internetowe Konto Pacjenta / gabinet.gov.pl,
  • karta szczepień,
  • adres zameldowania,
  • adres punktu szczepień.

Szczegóły na stronie www.gov.pl/szczepienia-gmin

You may also like