Biznes Edukacja Ekologia Gospodarka Informacje Polityka Wiadomości

Tragedia najpiękniejszego leśnego szlaku Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

Ekologia to temat XXI wieku. Projekty i programy ekologiczne, zjazdy, konferencje dotyczące właśnie tej kwestii, debaty już nie tylko ekologów ale i polityków, biznesmenów..

Cały Świat skupia się właśnie na tej tematyce.

Jednak nie cały..

Walka o Gościniec Warecki trwa, mimo że Starosta Piaseczyński realizuje swój własny plan, a na malowniczy szlak, wjechały już koparki. Mieszkańcy, ekolodzy walczą dalej. Tysiące pięknych drzew, malowniczy leśny szlak, jedyna droga do wodopoju zwierząt, wszystko to zostanie za chwile usunięte.

Do ataku włączyły się media, które w najbliższym czasie wyemitują program interwencyjny.

Przepiękna, malownicza leśna ścieżka, położona w sercu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, ma zamienić się w betonową trasę szybkiego ruchu.

Tak postanowił Starosta Piaseczyński, który niezależnie od protestów mieszkańców, realizuje swój plan, o czym pisaliśmy tu>>

Na szczęście natura ma swojego sprzymierzeńca w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Burmistrz Daniel Putkiewicz, zdecydowanie preferuje ekologiczne działania.

– Burmistrz musi dbać o wygodę mieszkańców. Gmina się rozwija, przybywa mieszkańców, którzy oczekują lepszych dróg i rozwoju infrastruktury. Z drugiej strony musimy być wrażliwi na potrzeby przyrody, bo to ona sprawia, że ludzie chcą mieszkać właśnie tutaj. Staram się więc pogodzić te dwie przeciwstawne jak się zdaje tendencje, co niewątpliwie jest trudne – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, w piśmie do Starosty Piaseczyńskiego Ksawerego Guta, zaproponował zmianę kategorii drogi z powiatowej na gminną, co pozwoli na ograniczenie zakresu prac. Starosta oficjalnie stanowiska w tej sprawie jeszcze nie zajął, ale nieoficjalnie wiadomo, że zdecydował o ograniczeniu wycinki drzew oraz zastanowi się nad uspokojeniem ruchu, o co prosił burmistrz Piaseczna.

<fr. Pisma z dnia. 4.04.>

 

Chwilę wcześniej natomiast, w odpowiedzi na pismo Biura Projektowego, które miało prowadzić prace, związane z budową drogą, Burmistrz w oficjalnym stanowisku poinformował:

Starosta Piaseczyński Ksawery Gut, do dziś nie wydał stanowiska w sprawie.

Okoliczni mieszkańcy i przyrodnicy są oburzeni postępowaniem zuchwałego, nonszalanckiego de facto reprezentanta społeczności.

Jak zakończy się kwestia budowy drogi? Nie wiadomo. Sprawa została zgłoszona do licznych Instytucji i organizacji, a śledztwo dziennikarskie jednej ze stacji telewizyjnych jest w toku. Emisja już pod koniec września.

You may also like