8 maja 2025 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Tysiąclecie Królestwa Polskiego”, połączony z konferencją naukową, która zgromadziła grono wybitnych historyków i miłośników dziejów Polski. Wydarzenie stanowiło intelektualne i artystyczne upamiętnienie przełomowego momentu w historii – koronacji Bolesława Chrobrego, będącej symbolem narodzin Królestwa Polskiego.
Wernisaż otworzył dr Grzegorz Figiel, Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych WBP, przedstawiając referat pt. „Dokumenty królewskie ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny”. Prelekcja wprowadziła uczestników w bogactwo źródeł i kontekstów, które składają się na historyczną tożsamość regionu, a jednocześnie podkreśliła rolę Biblioteki jako strażniczki narodowego dziedzictwa.
Druga część wydarzenia przybrała formę interdyscyplinarnej konferencji naukowej, podczas której prelegenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz WBP w Lublinie przybliżyli wielowymiarowe aspekty koronacji królewskich w historii Polski.
Wystąpili:
-
prof. dr hab. Mieczysław Ryba (KUL) z wykładem „Koronacja Bolesława Chrobrego jako symbol potęgi państwa polskiego”,
-
dr hab. Andrzej Niewiński, prof. KUL, który podjął intrygujący temat dwóch możliwych koronacji Chrobrego,
-
dr hab. Agnieszka Januszek-Sieradzka, prof. KUL, która omówiła symbolikę dziecięcych koronacji Władysława III i Zygmunta Augusta,
-
mgr Edyta Ścibor (WBP w Lublinie) z referatem o majestacie władzy królewskiej w świetle diariusza z XVII wieku,
-
dr Marcin Karkut (KUL) analizując relację hiszpańskiego dworzanina z koronacji Jana Kazimierza,
-
oraz dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL, który zakończył sesję prelekcją „Spektakl mocy i wielkości” na temat koronacji Augusta II.
Po każdej prelekcji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i udziału w dyskusji, co dodatkowo wzbogaciło wymiar edukacyjny wydarzenia. Spotkanie zakończyło się symbolicznym podsumowaniem o godzinie 14:30.
Wystawa „Tysiąclecie Królestwa Polskiego” pozostanie dostępna dla zwiedzających do 14 czerwca 2025 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Za koncepcję i realizację wystawy odpowiadał zespół pracowników Działu Naukowo-Wydawniczego WBP w Lublinie:
-
Dr Grzegorz Figiel – kierownik projektu i osoba do kontaktu,
-
Edyta Ścibor – scenariusz, opracowanie merytoryczne, teksty i koncepcja wizualna,
-
Katarzyna Stanek – korekta tekstów, oprawa graficzna,
-
Mariusz Olejarczyk – materiały promocyjne, plansze wystawowe,
-
dr Paweł Znamierowski – oprawa plastyczna,
-
Beata Stelmaszuk – konserwacja zbiorów.
Wydarzenie było nie tylko intelektualnym świętem, ale również dowodem na to, że przeszłość wciąż żyje – w dokumentach, symbolach, dziełach sztuki i opowieściach, które formują naszą współczesność.