URLOP PO PANDEMII

Urlop w czasie pandemii zależy od ograniczeń zewnętrznych, postawy samych wczasowiczów, ale przede wszystkim ich możliwości finansowych.

Restrykcje ulegają odmrożeniu, dzięki czemu możliwość podróżowania się zwiększa. Jednak czy to i tak będzie gwarancją popularności dla dotychczas wybieranych destynacji i obiektów turystycznych?

Wiele się zmieni w kwestii podróżowania, szczególnie jeśli chodzi o plany odległe terminowo oraz wyjazdów zagranicznych, nawet jeśli  wszystkie loty i wyjazdy zagraniczne będą możliwe, każdy kraj ma swoje obostrzenia i nakazy, jak choćby obowiązkowe testy na koronawirusa po przekroczeniu danej granicy, a to już dodatkowy koszt.

Niezależnie od tego, czy czekałeś na najlepsze oferty last minute, czy straciłeś możliwość skorzystania z już opłaconej wycieczki przez zamknięcie granic, czy też zgłosiłeś się o zwrot kosztów lub masz voucher turystyczny do wykorzystania, podpowiemy możliwe rozwiązania.

Niezależnie od tego, czy łapiesz się na dofinansowanie urlopowe w ramach tarczy antykryzysowej, czy po prostu zastanawiasz się jak to się może odbyć, bo już nie wiesz co można a czego nie, wskażemy dogodne możliwości.

Światowa Organizacja Turystyki przewiduje możliwości podróżowania pod pewnymi warunkami w niektórych krajach świata. Wyspy kanaryjskie czy choćby Grecja, Egipt, Tunezja będą zapraszać i monitorować na miejscu turystów, posiadających cyfrowy profil medyczny z potwierdzeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Przewidywane jest otwarcie tzw. „zielonych korytarzy” czyli połączenia, otwarcia granic tych krajów, w których epidemia jest utrzymana pod kontrolą, ze względu na przeprowadzanie wielu testów i identyfikację potencjalnych zagrożonych. Póki co Polska nie podjęła jeszcze decyzji o granicach, być może nastąpi to w połowie czerwca. Polacy mogą wybierać mniejsze kraje, stosunkowo blisko od granicy z Polską, z niską zachorowalnością, jak np. Czechy, Słowacja czy Węgry.

Trudno jest planować wakacje, nie mając odpowiedzi na wiele pytań, nie wiedząc jak będzie wyglądała sytuacja na miejscu, z poruszaniem się już nie tylko po świecie ale po miejscach publicznych, typowo turystycznych, czy w ogóle będą otwarte. Rodzi się więc pytanie, czy jest sens wyjazdów do kurortów turystycznych, skoro korzystanie z atrakcji będzie ograniczone. Niezależnie od tego gdzie się wybierzemy, pamiętajmy, że nawet jeśli hotele są już otwarte, funkcjonują na bardzo restrykcyjnych warunkach, z zamkniętymi strefami SPA, basenami czy restauracjami.

Swojsko i rodzinnie. Nieodległe, spokojne miejsca

Wakacje w tym roku będą rodzinne lub w małych grupach bliskich znajomych, do miejsc spokojnych, wyciszonych, wśród natury. To z pewnością wyjątkowy czas dla agroturystyki. Wiele domków czy gospodarstw agroturystycznych przeżywa totalne oblężenie, gdyż osoby, które normalnie wyjechałyby za granicę, szukają lokalnych rozwiązań na wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

Jeśli do tej pory nie znałeś takiego rozwiązania, poszukaj takiego domu, w tej części kraju, która Cie interesuje. Serwisy typu booking.com, tripadvisor działają normalnie.

Weekendowe wypady zamiast długiego urlopu

Sytuacja finansowa wielu osób zmieniła się na tyle, że planowanie typowych urlopów nawet podróżując po Polsce, nie jest możliwe. Sporo osób straciło pracę, inni mają obniżone pensje i boją się o utrzymanie stanowiska w kolejnych miesiącach, więc większe wydatki nie wchodzą w grę. Korzystają z pogody i możliwości relaksu podczas weekendowych wypadów za miasto. Niepewność jutra sprawia, że raczej mało kto będzie szaleć z jakimikolwiek wydatkami.

Poszukaj miejsc wokół Ciebie z niewielką plażą, jeziorem, dzięki którym choć na chwilę zrelaksujesz się i poczujesz jak na dalszych wakacjach.

Skromnie a bajecznie

Spacery po lesie, pływanie po rzece, ogniska pod domem letniskowym, czerpanie z tego co daje matka natura, może okazać się dla wielu osób, lepszym rozwiązaniem wakacyjnym na stałe, a nie tylko na czas pandemii. Przyzwyczajeni do wyjazdów last minute do wielkich, głośnych, często brudnych kurortów, w odległe miejsca, zapominamy ile cudownych miejsc i krajobrazów jest na wyciągnięcie ręki.

Wycieczki rowerowe, to idealne rozwiązanie zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla singli. Przygotuj trasę rowerową i całodniowy wyjazd, który zwiększy wydzielanie endorfin, jednocześnie wesprze aktywności sportowe i dotleni organizm.

Dodatkowo, jest to świetny sposób na poznanie, niejednokrotnie nieodkrytej okolicy, w której mieszkasz. Stare domy, małe stawy, zapomniane ścieżki. Lokalna, wycieczka krajoznawcza, zawsze może być ekscytująca.

 

 

 

Kolonie i obozy ale na nowych zasadach

Na koniec, warto wspomnieć o możliwościach wypoczynku dla dzieci. Główny Inspektor Sanitarny wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowali wytyczne dla organizatorów letnich kolonii i obozów. Przede wszystkim grupy będą dużo mniejsze, do 14 osób, W takich wycieczkach mogą wziąć udział wyłącznie dzieci zdrowe, które nie miały kontaktu z osobami na kwarantannie. Konieczne jest zapewnienie przez organizatorów dostępu do usług pielęgniarskich, na bieżąco weryfikując stan zdrowia wczasowiczów., przeszkolenie całego personelu z procedur bezpieczeństwa. Każdy będzie wyposażony w indywidualne środki ochrony osobistej. Obiekty, w których przebywać będą uczestnicy, muszą spełniać wszystkie wytyczone  normy sanitarne oraz warunki bezpieczeństwa a wszystkie posiłki wydawane zgodnie z restrykcjami dezynfekcji. Podczas takiego wyjazdu, jakiekolwiek atrakcje związane z interakcją z osobami trzecimi, w miejscach publicznych, powinny być ograniczone do minimum. Natomiast odwiedziny rodziny mają być ograniczone do minimum.

 Red. Agnieszka Jaźwińska

You may also like