Na przestrzeni ostatnich lat zmieniają się priorytety każdego kolejnego pokolenia Polaków wchodzących na rynek pracy. Pandemia nauczyła młodych, że mogą uczyć się i pracować z dowolnego miejsca, co więcej, są przekonani, że możliwość wyboru miejsca i czasu pracy ma pozytywny wpływ na ich produktywność. Liczą się ci pracodawcy, którzy mogą zaoferować młodym krótszy tydzień pracy i dodatkowe dni płatnego urlopu oraz jak najlepsze warunki pracy i wyższy standard życia, czyli godziwe wynagrodzenie.

Zdaniem Polaków nie ma znaczenia miejsce pracy, wielu z nich jest gotowych opuścić swoje rodzinne strony i zamieszkać (oraz pracować) poza krajem. Dlatego z zainteresowaniem śledzą informacje o wdrażanych zagranicą nowych rozwiązaniach, takich jak elastyczne godziny pracy czy  lepsze perspektywy rozwoju zawodowego oraz korzystniejszy system podatkowy.

Gdy interesuje nas ścieżka kariery międzynarodowej, trudno jest podjąć właściwą decyzję. Każdy kraj Unii Europejskiej proponuje inne warunki rozwoju, pracy i wynagrodzenia.

Najwięcej zależy jednak od zapotrzebowania danego państwa i otwartości na profesjonalistów innych narodowości. Na wstępie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że inne zarobki będą proponowane dla wykwalifikowanego, a inne dla początkującego pracownika.

Oto kilka przykładów, w jakich zawodach i gdzie można dobrze się odnaleźć:

  1. Lekarz – dla osób o tej specjalizacji idealnym wyborem jest Holandia, której bardzo wysokie pensje i warunki pracy czynią z niej raj dla lekarzy. Dodatkowo lekarz w Holandii pracuje w skróconym czasie pracy i z większym przywilejem urlopów.
  2. Prawnik – Francja i Niemcy oraz ponownie Holandia zaoferują najlepsze warunki rozwoju zawodowego w podyplomowych szkołach prawniczych, a także dobre stawki i szereg benefitów. Oczywiście niezbędne jest świetne porozumiewanie się językiem danego państwa.
  3. Architekt – najlepsze warunki do pracy i rozwoju znajdzie Norwegia. Stawki dla architektów są tam jednymi z najwyższych, szkół i etatów nie brakuje, zaś architekci norwescy cenią sobie ogromną dozę autonomii w pracy.
  4. Językoznawca – lingwiści mogą liczyć na elastyczne godziny pracy i szerokie pole do rozwoju oraz stałą pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem w Islandii oraz w Niemczech.
  5. Inżynier – specjaliści zarówno w sektorach biomedycznych, czy technicznych otrzymają w Niemczech i Norwegii godne warunki pracy i rozwoju wraz z pensjami zbijającymi każdą konkurencję.
  6. Specjalista ds. ochrony środowiska – Dania ze względu na prozdrowotne i proekologiczne podejście, chętnie zatrudnia i poszukuje pracowników z tą specjalnością. Każdy zatrudniony obcokrajowiec nie może zarabiać mniej, niż Duńczyk na tym samym stanowisku. Średnio czas pracy w Danii nie przekracza 37 godzin tygodniowo i kończy się w piątek już o godzinie 12-stej lub 13-stej.

Jeśli planujesz wyjechać za granicę nie posiadających żadnych kwalifikacji, dobrym wyborem będzie Holandia, która posiada najwyższe wynagrodzenie minimalne. Jakość życia w Holandii należy do jednego z najwyższych poziomów na świecie. Kraj ten posiada bardzo dobry system opieki zdrowotnej oraz trzeci najlepszy wynik w kategorii zadowolenia społeczeństwa. Niskie jest również bezrobocie, które wynosi 3,8%.

Jeśli natomiast szukasz kraju, oferującego dobry poziom życia, odnajdziesz się świetnie w Szwecji, w której  średnie wynagrodzenie jest najwyższe w UE. Wysoki wskaźnik zadowolenia obywateli oraz pozytywnie oceniany system opieki, daje gwarancje na dobry start.

Ponadto, dodatkowy plusem jest  fakt, że w Szwecji łatwo jest porozumiewać się w języku angielskim w pracy, ponieważ aż 86% społeczeństwa może się pochwalić jego znajomością.

Dla wielu Polaków praca i życie w Danii kojarzy się wysokimi zarobkami i wysoką kulturą pracy i jest to prawda. W Danii nie obowiązuje odgórnie ustalona stawka minimalna. Kwestia wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie z pracodawca. Czas pracy w Danii również nie jest oparty na Kodeksie pracy. W związku z tym, pracodawca ma obowiązek przedstawić wszystkie warunki (w tym godziny pracy) zanim dojdzie do podpisania umowy. W przypadku nadgodzin, przełożony najpierw spyta się Ciebie, czy możesz zostać. Jeżeli nie, nie ma problemu, nikt nie wywiera na pracowniku żadnej presji. W Firmach niewidoczna jest hierarchia, jest oczywiście szef lub kierownik grupy, ale w razie potrzeby oni również wykonują zadania szeregowych pracowników. Tutaj rzeczywiście się czuje, że wszyscy zatrudnieni są jednym zespołem, co stwarza dobrą atmosfera i dodatkowo motywuje do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków.

To tylko kilka z przykładów, gdzie możemy wyjechać, a wielu Polaków pozytywnie je ocenia jako miejsce na swoje szanse na rynku pracy. Otwarcie granic pomiędzy krajami Unii Europejskiej daje sporo możliwości wyboru dotyczącego zatrudnienia. Podejmując decyzję dotyczącą kraju, w którym chcemy podjąć pracę, warto kierować się opiniami i doświadczeniami innych osób, czytać blogi i informacje na ten temat.

Ważne, żeby podejmując postanowienie dotyczącą poszukiwania pracy za granicą, kierować się sprawami, które są dla nas priorytetowe. Istotne są też lepsze warunki pracy i wynagrodzenia, perspektywy rozwoju zawodowego i wyższy standard życia oraz krótszy czas pracy.

Jak pokazuje opublikowane w 2021 r. badanie „Migracje zarobkowe Polaków„, aż ponad  16 proc. pracujących Polek i Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 2 lat. Najczęściej o wyjeździe myślą osoby w wieku 24-36. Najchętniej wybieranym kierunkiem są Niemcy, na drugim miejscu znalazła się Holandia, sporą popularnością cieszy się również emigracja do krajów skandynawskich Jeszcze nie tak dawno temu jednym z głównych kierunków (trzecim) była także Wielka Brytania. Obecnie ruch w tę stronę jest niezwykle niski i opiera się głównie na pracach specjalistycznych.

Oferty  pracy za granicą znajdziesz praktycznie na każdym portalu, a zasady rekrutacji z reguły są niezwykle uproszczone. Ofert w Internecie jest mnóstwo, jednak niestety bardzo ważne jest, aby jak najdokładniej sprawdzać przeglądane ogłoszenia i dostępne opinie na ten temat. Dopytaj i zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami, które otrzymasz, i pytaj o każde zagadnienie, które jest niejasne. Decydując się na wyjazd za granicę, powinieneś znać szczegółowo warunki oferowanej pracy, bo od tego zależy twoja przyszłość.

 

Źródło:

www.europa.jobs.pl

www.wsb.net.pl

ww.magazynrekruter.pl

grafika: unsplash

Share.
Exit mobile version