Depresja, stres. Każdemu z nas zdarza się mieć lepszy lub gorszy nastrój. Uczucia bezsilności, bezradności, beznadziejności, męczące zasypianie i trudności z ponownym zaśnięciem,  zakłócają nam codzienne życie.  Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Od dwóch lat mierzymy się z pandemią, a do tego tuż za naszą granicą toczy się wojna. To wszystko sprawia, że czujemy się zagubieni, boimy się o siebie i naszych bliskich, czujemy lęk i tracimy poczucie sensu życia. Stres emocjonalny wpływa na naszą psychikę, mamy poczucie permanentnego zmęczenia i nie wykazujemy ochoty na żadną aktywność. Jeżeli takie objawy występują u nas prawie codziennie, przez większą część dnia i ponad dwa tygodnie to sygnał, że potrzebujemy wsparcia specjalisty, ponieważ  tego rodzaju symptomy wskazują na depresję.

Skutki depresji są bardzo poważne, prowadzą do alienacji, spadku jakości życia, są przyczyną do sięgnięcia po narkotyki lub alkohol, a w najgorszym przypadku do samobójstwa osoby chorej. Zaniedbywanie lub bagatelizowanie tego problemu przyczynia się do długiego i niepotrzebnego cierpienia. Jeżeli osoba z naszego otoczenia wysyła sygnały, że jest jej źle, bo nie radzi sobie z otaczającą rzeczywistością i swoimi problemami trzeba ją wysłuchać, bo  w takiej sytuacji  pomoc rodziny czy przyjaciół jest bardzo istotna.

Nasze poczucie wartości, przydatność oraz uczucie, że jesteśmy ważni dla otoczenia i bliskich to najlepsze lekarstwo na poprawę stanu psychicznego. Pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości, a także gotowość na wzloty i upadki pozwoli nam zredukować stres, apatię i niechęć do życia. Cały proces, który zaczyna się w naszej głowie, odpowiednie podejście i uświadomienie sobie tego co konkretnie chcemy osiągnąć, ile chcemy i możemy poświęcić oraz co nas motywuje, to pierwszy krok do sukcesu. Choć początki bywają trudne, warto mieć na uwadze, że motywacja wewnętrzna jest najważniejsza  i bezapelacyjnie wpłynie na polepszenie zdrowia i jakość naszego życia.

Nasze myśli tworzą emocje, które warto zresetować. Każdego dnia powinniśmy wyznaczyć czas, kiedy jesteśmy niedostępni dla świata. Odłączyć się od nowoczesnych technologii; komputera, laptopa, tabletu, komórki, a  wolny czas wykorzystać na spacer, relaksującą kąpiel lub nasze hobby. Odpoczynek potraktuj jako inwestycję w siebie, nasz mózg również potrzebuje odsapnąć od problemów, które nas nękają. Uprawiaj sport, tańcz, słuchaj muzyki (muzyka klasyczna o wolnym tempie zwalnia tętno i obniża ciśnienie krwi), a jeżeli masz ochotę na wylegiwanie się na kanapie, zrób to.

Nie snuj katastroficznych wizji, uwierz, że liczy się tylko tu i teraz, świadomy wgląd w siebie pomaga później w dokonywaniu dobrych i zdrowych wyborów, martwienie się na zapas jest bezpodstawne, bo w rezultacie okazuje się, że scenariusz wydarzeń jest zupełnie inny.

Bądź otwarty na krytykę, to, że ktoś ma inne zdanie o tobie to jego problem, to ty znasz siebie najlepiej, wiesz jakim jesteś człowiekiem, opinia innych ludzi nie oznacza, że oni mają rację. Nikt nie jest idealny. Zamiast kulić się wewnętrznie spędź czas w towarzystwie przychylnych Ci ludzi. Nie oddawaj kontroli nad swoim życiem innym, sam podejmuj decyzje i dokonuj świadomych wyborów. Bądź wyrozumiały wobec swoich niedoskonałości, nie bój się nowych doświadczeń, kurczowe trzymanie się tego co mamy najzwyczajniej na świecie nas wykańcza. Spróbowanie nowego może okazać się strzałem w dziesiątkę, tym co Cię uszczęśliwi, rozwinie i przyniesie satysfakcję. Myśl realnie i stawiaj sobie wyzwania. I pamiętaj nic nie musisz.

Życie bez stresu nie jest możliwe. To stres napędza nas do stawiania czoła wyzwaniom, a życie bez jakichkolwiek wyzwań jest po prostu nudne.

Ciągłe zamartwianie się i wymaganie od siebie zbyt wiele, prowadzi do przemęczenie, bezsenności, chorób układu krwionośnego i pokarmowego, bo zaczynamy „zajadać emocje”. Czekolada, chipsy, ciasteczka przyniosą Ci chwilową ulgę, ale tylko chwilową, potem przychodzi poczucie winy, bo przecież to jedzenie niezdrowe, puste kalorie i błędne koło się kręci.  Dodatkowe negatywne obciążenie i emocje nie są Ci potrzebne. Zmień swoje postrzeganie, pomyśl o rzeczach przyjemnych, zamknij oczy i w myślach przenieś się do miejsc lub sytuacji, które Ci się dobrze kojarzą, przynoszą odprężenie i uspokoją czarne myśli w głowie.

Emocje, które wprawiają Cię w nienajlepszy nastrój sprawiają, że twoja energia się wyczerpuje i odciąga Cię od pozytywnych aspektów  wycisz się, gdy żyjesz w ciągłym biegu i na wysokich obrotach, często się stresujesz. Każdy potrzebuje odpoczynku i chwili tylko dla siebie.  „Wrzucić na luz”. Zrezygnuj z obowiązków, które przeciążają Twój organizm. Nie warto pracować ponad swoje możliwości.

Myśl pozytywnie, sukces można osiągnąć unikając negatywów i zaprzeczenia „na pewno mi się nie uda” – to do niczego dobrego nie prowadzi. Wierz w siebie, przecież już niejednokrotnie Ci się udało, dlaczego teraz ma być inaczej. Pozytywne myślenie  uwalnia stres i sprawi, że nasze życie będzie spokojniejsze, a przez to bardziej radosne i zdrowsze.

Pamiętaj, dbanie o siebie to nie egoizm to droga do szczęścia dla Ciebie i twoich bliskich.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www. abczdrowia.pl

www. alejakobiet.pl

Share.
Exit mobile version