Biznes Gospodarka Nieruchomości Wiadomości

WYNAJMUJESZ MIESZKANIE? JAK POZBYĆ SIĘ NIECHCIANEGO LOKATORA

Ceny mieszkań w Polsce są o około 10% droższe niż przed rokiem. W ciągu zaledwie ostatniego kwartału nowe mieszkania zdrożały o ponad 2%, a używane aż o 5,2% – wynika z najnowszych danych NBP. 

Co ciekawe, to nie koniec wzrastających cen. Analitycy przewidują, że do końca 2023 roku ceny mieszkań zwiększą się nawet o 20%.

Dlatego też, część osób decyduje się na wynajem mieszkania. Od kilku miesięcy rośnie popyt na takie usługi. W efekcie rosną więc czynsze. W niektórych miastach nawet kilkanaście procent w skali roku.

Niestety jednak coraz częściej możemy spotkać się z problemami związanymi z wynajmem naszego lokum.

Zniszczenia, dewastacje, brak regularnych płatności, to tylko część problemów z którymi zmagają się wynajmujący.

Jednak najpoważniejszą kwestią, z którą nie tak łatwo sobie poradzić, jest pozbycie się niechcianego lokatora, który nie chce opuścić mieszkania, mimo wypowiedzenia najmu.

Jeśli wynajęliśmy mieszkanie na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia w terminie jednego miesiąca, a następnie złożyliśmy lokatorowi wypowiedzenie, ale ten nie chce się wyprowadzić, trzeba zweryfikować następujące kwestie:

  1. Czy umowa została spisana notarialnie oraz czy wynajmujący podał inne miejsce, do którego może przeprowadzić się, jeśli otrzyma wypowiedzenie
  2. Czy została podpisana umowa o najmie okazjonalnym z wykorzystaniem notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji

Jest to jednoznaczne z obowiązkiem opuszczenia mieszkania po zakończeniu umowy najmu. Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę, w którym zobowiązuje się do opróżnienia i opuszczenia lokalu po zakończeniu umowy najmu to narzędzie, za pomocą którego oszczędzamy sobie długiej ścieżki sądowej zmierzającej do eksmisji lokatora.

Niestety jednak grono wynajmujących tak owych dokumentów nie posiada, co jednocześnie wiąże się z problemem odzyskania własnego mieszkania.

Muszą więc, udać się do sądu i około 2,5 roku oczekiwać na tytuł egzekucyjny umożliwiający eksmisję lokatorów, którzy nie dość że nie płacą to jeszcze wynieść się nie chcą.

Co zrobić, aby pozbyć się niechcianego lokatora?

Jedna z najlepszych w Polsce, wyspecjalizowanych firm ochroniarskich GOLIAT SECURITY, w konsorcjum z Adwokatem dr Grzegorzem Kwietniem, opracowali ofertę skierowaną do wynajmujących mieszkania, którzy posiadają problem z lokatorami.

Oferta zawiera

– audyt mieszkaniowy, weryfikację stanu mieszkania użytkowanego przez danego lokatora

– zabezpieczenie mieszkania przed dalszą dewastacją, jeśli tak owa miała miejsce

– pomoc prawną w przeprowadzeniu procesu eksmisji

Do takiego apartamentu, przydzielana jest dedykowana grupa weryfikacyjna oddziału GOLIAT  SECURITY, który przez dany okres kontroluje mieszkanie z niesubordynowanymi lokatorami, sprawdzając stan faktyczny mieszkania.

Tak owa sytuacja miała miejsce, podczas głośnej „eksmisji” w Warszawie. Właścicielem mieszkania był znany piłkarz Legii, reprezentant Polski Tomasz Kiełbowicz. Sportowiec od miesięcy, borykał się z brakiem płatności od wynajmującego i postanowił wypowiedzieć najem. Wynajmujący jednak nie zgodził się, informując, że nie ma gdzie się wynieść.

Szczegóły na wp.pl 

Piłkarz skorzystał ze specjalistycznej oferty GOLIAT SECURITY i Kancelarii Adwokackiej dr Grzegorza Kwietnia i w ciągu trzech tygodni odzyskał mieszkanie.

Jak informuje w wywiadzie dla wp.pl Grzegorz Kwiecień:

„Mieli jedynie zabezpieczyć mieszkanie przed dalszą dewastacją. Gdy dwa lata temu ten pan wynajmował mieszkanie, było na wysokim poziomie. Teraz jest w katastrofalnym stanie, nadaje się do generalnego remontu. Wewnątrz czuć było fetor…

Nie ma mowy o żadnej eksmisji – podkreśla Kwiecień. – Do tego ma prawo jedynie komornik. Gdyby lokator nadal chciał mieszkać w tym mieszkaniu, nic byśmy nie mogli poradzić”  – zaznacza.

Znajomość praw i obowiązków najemcy i wynajmującego jest niezwykle ważna dla obu stron. Nie wystarczy być świadomym jedynie swoich praw i obowiązków ale również tych, dotyczących drugiej strony umowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego możemy od niej oczekiwać, ale będziemy mieć również świadomość tego jakie możliwości dodatkowe posiadamy.

 

 

 

 

 

You may also like