Ceny mieszkań w Polsce są o około 10% droższe niż przed rokiem. W ciągu zaledwie ostatniego kwartału nowe mieszkania zdrożały o ponad 2%, a używane aż o 5,2% – wynika z najnowszych danych NBP.
Co ciekawe, to nie koniec wzrastających cen. Analitycy przewidują, że do końca 2023 roku ceny mieszkań zwiększą się nawet o 20%.
Dlatego też, część osób decyduje się na wynajem mieszkania. Od kilku miesięcy rośnie popyt na takie usługi. W efekcie rosną więc czynsze. W niektórych miastach nawet kilkanaście procent w skali roku.
Niestety jednak coraz częściej możemy spotkać się z problemami związanymi z wynajmem naszego lokum.
Zniszczenia, dewastacje, brak regularnych płatności, to tylko część problemów z którymi zmagają się wynajmujący.
Jednak najpoważniejszą kwestią, z którą nie tak łatwo sobie poradzić, jest pozbycie się niechcianego lokatora, który nie chce opuścić mieszkania, mimo wypowiedzenia najmu.
Jeśli wynajęliśmy mieszkanie na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia w terminie jednego miesiąca, a następnie złożyliśmy lokatorowi wypowiedzenie, ale ten nie chce się wyprowadzić, trzeba zweryfikować następujące kwestie:
- Czy umowa została spisana notarialnie oraz czy wynajmujący podał inne miejsce, do którego może przeprowadzić się, jeśli otrzyma wypowiedzenie
- Czy została podpisana umowa o najmie okazjonalnym z wykorzystaniem notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji
Jest to jednoznaczne z obowiązkiem opuszczenia mieszkania po zakończeniu umowy najmu. Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę, w którym zobowiązuje się do opróżnienia i opuszczenia lokalu po zakończeniu umowy najmu to narzędzie, za pomocą którego oszczędzamy sobie długiej ścieżki sądowej zmierzającej do eksmisji lokatora.
Muszą więc, udać się do sądu i około 2,5 roku oczekiwać na tytuł egzekucyjny umożliwiający eksmisję lokatorów, którzy nie dość że nie płacą to jeszcze wynieść się nie chcą.
Co zrobić, aby pozbyć się niechcianego lokatora?
Jedna z najlepszych w Polsce, wyspecjalizowanych firm ochroniarskich GOLIAT SECURITY, w konsorcjum z Adwokatem dr Grzegorzem Kwietniem, opracowali ofertę skierowaną do wynajmujących mieszkania, którzy posiadają problem z lokatorami.
Oferta zawiera
– audyt mieszkaniowy, weryfikację stanu mieszkania użytkowanego przez danego lokatora
– zabezpieczenie mieszkania przed dalszą dewastacją, jeśli tak owa miała miejsce
– pomoc prawną w przeprowadzeniu procesu eksmisji
Do takiego apartamentu, przydzielana jest dedykowana grupa weryfikacyjna oddziału GOLIAT SECURITY, który przez dany okres kontroluje mieszkanie z niesubordynowanymi lokatorami, sprawdzając stan faktyczny mieszkania.
Tak owa sytuacja miała miejsce, podczas głośnej „eksmisji” w Warszawie. Właścicielem mieszkania był znany piłkarz Legii, reprezentant Polski Tomasz Kiełbowicz. Sportowiec od miesięcy, borykał się z brakiem płatności od wynajmującego i postanowił wypowiedzieć najem. Wynajmujący jednak nie zgodził się, informując, że nie ma gdzie się wynieść.
Szczegóły na wp.pl
Piłkarz skorzystał ze specjalistycznej oferty GOLIAT SECURITY i Kancelarii Adwokackiej dr Grzegorza Kwietnia i w ciągu trzech tygodni odzyskał mieszkanie.
Jak informuje w wywiadzie dla wp.pl Grzegorz Kwiecień:
„Mieli jedynie zabezpieczyć mieszkanie przed dalszą dewastacją. Gdy dwa lata temu ten pan wynajmował mieszkanie, było na wysokim poziomie. Teraz jest w katastrofalnym stanie, nadaje się do generalnego remontu. Wewnątrz czuć było fetor…
Nie ma mowy o żadnej eksmisji – podkreśla Kwiecień. – Do tego ma prawo jedynie komornik. Gdyby lokator nadal chciał mieszkać w tym mieszkaniu, nic byśmy nie mogli poradzić” – zaznacza.
Znajomość praw i obowiązków najemcy i wynajmującego jest niezwykle ważna dla obu stron. Nie wystarczy być świadomym jedynie swoich praw i obowiązków ale również tych, dotyczących drugiej strony umowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego możemy od niej oczekiwać, ale będziemy mieć również świadomość tego jakie możliwości dodatkowe posiadamy.