Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej podjęło inicjatywę wprowadzenia usługi Advance Mobile Location (AML) na terenie Polski. Ta nowoczesna funkcja, rozwijana we współpracy z operatorami sieci komórkowych, ma potencjał uratowania życia poprzez dostarczenie służbom ratunkowym dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy, takim jak 112. Dzięki AML, ratownicy będą mogli szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, nawet w sytuacjach, gdy osoba potrzebująca pomocy nie jest w stanie podać dokładnego położenia.

Czym właściwie jest usługa Advance Mobile Location? Jak podaje serwis GOV.pl Gdy ktoś dzwoni na numer alarmowy, funkcja AML automatycznie aktywuje się i przesyła precyzyjne dane lokalizacyjne telefonu komórkowego do służb ratunkowych. Nawet jeśli osoba dzwoniąca nie zna dokładnego miejsca, w którym się znajduje, czy też nie jest w stanie podać adresu, AML umożliwia zlokalizowanie urządzenia z dokładnością do pięciu metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.

Głównym celem tej innowacyjnej usługi jest skrócenie czasu reakcji służb ratunkowych, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe. W przypadkach zagrożenia życia, takich jak wypadki samochodowe, zawały serca, udary mózgu czy zaginięcia, każda sekunda jest cenna. Dzięki AML możliwe jest szybsze udzielenie pomocy medycznej lub zorganizowanie akcji ratowniczej, co może uratować ludzkie życie.

Advanced Mobile Location świetnie sprawdza się zwłaszcza na terenach otwartych oraz w sytuacjach, gdzie osoba dzwoniąca nie może podać dokładnego adresu, na przykład w ratownictwie górskim lub w metrze. Doświadczenia z innych krajów, takich jak Wielka Brytania, gdzie AML została już wdrożona, pokazują, że ta usługa może być kluczowa dla szybkiej interwencji służb ratunkowych.

Ponadto, usługa AML została zaprojektowana w taki sposób, aby być w pełni bezpieczną dla użytkowników końcowych i nie ingerować w ich prywatność. Dane lokalizacyjne są udostępniane wyłącznie podczas połączenia głosowego na numer alarmowy 112 i numery trzycyfrowe 9XY. Po zakończeniu połączenia, dane są trwale usuwane, zapewniając pełną ochronę danych osobowych.

Wdrożenie AML w Polsce planowane jest na 2027 rok. Projekt konsultowanego aktualnie Prawa komunikacji elektronicznej i ustawy wprowadzającej Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej przewiduje regulacje prawne dotyczące wdrożenia tej usługi.

W skali Unii Europejskiej wdrożenie AML może uratować nawet 800 ludzi rocznie. W Polsce, średnio 67 osób rocznie może skorzystać z tej innowacyjnej funkcji, co czyni ją niezwykle istotną dla bezpieczeństwa obywateli.

Advance Mobile Location to kolejny krok w rozwoju technologicznym, który może mieć znaczący wpływ na ratowanie ludzkich istnień. Dzięki tej usłudze służby ratunkowe będą mogły działać jeszcze szybciej i skuteczniej, co stanowi ogromny krok naprzód w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.

Wdrożenie usługi AML przewiduje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). Wdrożenie Dyrektywy EKŁE, a tym samym usługi AML w Polsce przewiduje projekt konsultowanego aktualnie Prawa komunikacji elektronicznej i ustawy wprowadzającej. Projekty ustaw dostępne są w serwisie Rządowego Procesu Legislacyjnego:

Prawo komunikacji elektronicznej: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382350

Ustawa wdrażająca Prawo komunikacji elektronicznej: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382351

Share.
Exit mobile version