26 października br. w gmachu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Inauguracji roku akademickiego 2022/23 prestiżowej uczelni Collegium Humanum. Jak co roku, podczas ceremonii obecnością swoją zaszczycili znamienici goście min.: profesorowie honorowi Vollegium Humanum: Krzysztof Cugowski, Andrzej Kraśnicki Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Rektor Uniwersytetu Sportu w Kijowie prof. Evhenij Imass oraz Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, Prezydent Pracodawców RP Rafał Baniak, reprezentanci Maroka, Palestyny, Konga, Mołdawii i Uzbekistanu i Kijowa.

scena z: Kazimierz Nycz, fot. Piętka Mieszko/AKPA

W uroczystości wzięli udział rektorzy z Polski oraz kilkunastu z zagranicy, w tym dwóch z Kijowa. Swoim towarzystwem zaszczycił także Abp Kazimierz Kardynał Nycz, który szczególną uwagę zwrócił na wartości, którymi kieruje się uczelnia: „Nazwa uczelni Collegium Humanum wskazuje na wspólnotowość i humanitarność w kształtowaniu postaw młodego pokolenia oraz u tych, którzy studiują na różnych kierunkach studiów podyplomowych w tej uczelni. To niezwykle zobowiązujący tytuł”.

Rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki zainaugurował oficjalnie kolejny rok akademicki, a kandydaci do wstąpienia w społeczność Collegium Humanum, stali się już pełnoprawnymi studentami.

Prof. dr hab. Paweł Czarnecki Rektor uczelni, zwrócił także uwagę na to, że tegoroczna inauguracja była szczególnie ważna. Placówka obchodzi swą pierwszą okrągłą rocznice działalności – już po raz piąty, studenci mogą rozpoczynać swą edukację u boku jednych z największych specjalistów naukowych. Dyrektorem Instytutu Psychologii w Collegium Humanum jest prof. Teresa Panas Prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Collegium Humanum to jedyna uczelnia będąca członkiem najstarszej w Polsce organizacji biznesowej Pracodawcy RP.

Podczas tegorocznej Gali Inauguracyjnej, na ręce prof. dr hab. Pawła Czarneckiego, Rektora Collegium Humanum, został przekazany także dyplom uznania od prof. Przemysła Czarnka, Ministra Nauki i Edukacji. To wyróżnienie za szczególne zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej oraz za inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy.

scena z: Paweł Czarnecki, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Podczas uroczystości przyznano także honorowe odznaczenia państwowe i okolicznościowe. Srebrny krzyż zasługi otrzymała prof. dr Małgorzata Dubis, Prorektor filii Collegium Humanum w Rzeszowie. Złoty medal za długoletnią służbę przekazano w ręce Anny Ćwiek, Dyrektor Biblioteki Głównej Collegium Humanum w Warszawie. Medal Komisji Edukacji Narodowej ofiarowano: prof. Arkadiuszowi Durasiewiczowi, Prorektorowi ds. studenckich oraz prof. Henrykowi Pietrzak, Doradcy Ministra Edukacji i Nauki. Decyzją Senatu, przyznano również Złoty Medal Sukcesu Collegium Humanum, będący najwyższym wyróżnieniem społeczności akademickiej za współpracę i zaangażowanie w rozwój uczelni. Odznaczeniem wyróżniono prof. dr hab. Michala Tkaca Dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie oraz za działalność społeczną i charytatywną Rektora największej medycznej uczelni na Słowacji University of SHealth and Social Sciences st. Elizabeth prof. dr n. med. Juraja Benca.

Złoty medal sukcesu Collegium Humanum otrzyma także z okazji XX lecia pracy artystycznej Doda.

Niespodzianką dla przybyłych gości stało się jednak przemówienie Wiesława Włodka, Wiceprezesa Zarządu Poczty Polskiej S.A., a zarazem członka konwentu Collegium Humanum.

„Poczta Polska znana jest m.in. z tego, że wydaje na rynek znaczki. Znaczki mają uczyć, upamiętniać i honorować. W imieniu konwentu Collegium Humanum i Poczty Polskiej, mam zaszczyt uhonorować przyjaciół Collegium Humanum specjalnymi znaczkami okazjonalnymi. Z daną osobą wyprodukowano jedynie ich 9 sztuk” – powiedział Wiesław Włodek. Należy zwrócić uwagę, że przywołane znaczki są tak samo wyjątkowe i cenne, jak nadzwyczajne możliwości do rozwoju są oferowane studentom przez uczelnię Collegium Humanum.

Spektakularną galę poprowadził Zygmunt Chajzer, a całe wydarzenie uświetnił dodatkowo występ wokalny Grzegorza Hyżego. „Jego utwory nie schodzą z playlist radiowych. Piosenki w jego wykonaniu można więc usłyszeć o każdej porze dnia i nocy, a za chwilę pojawi się na scenie Teatru Polskiego” – zapowiedział występ wokalisty, Zygmunt Chajzer.

scena z: Paweł Czarnecki, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Misją Collegium Humanum jest dążenie do ciągłego udoskonalania oraz realizacja najwyższych wartości społecznych i akademickich. „Edukacja dla sukcesu” to motto, które na stałe wpisało się w plan działania prestiżowej uczelni. Wyjątkowość placówki polega również m.in. na jej międzynarodowym wymiarze kształcenia. Choć główna siedziba uczelni znajduje się w Warszawie, w Polsce ma również swoje filie w Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, ale także na rynku międzynarodowym – w Czechach (Praga oraz Frydek – Mistek), Słowacji (Bratysława) oraz Uzbekistanie (Andiżan). Co więcej, Collegium Humanum to pierwsza, a jednocześnie jedyna polska uczelnia, która otworzyła swą filię w Azji.

Jak zapewnia prof. dr hab. Paweł Czarnecki Rektor Collegium Humanum, na tę chwilę uczelnia zrzesza imponującą liczbę – ponad 21 500 studentów, którzy uczą się pod nadzorem wysoko wykwalifikowanych profesorów.

„Mieliśmy wizję, aby stworzyć uczelnię, która będzie uczyła kadry, umiejące reagować na potrzeby rynku pracy. Większość z naszych wykładowców to są właśnie specjaliści – praktycy, a wszystkie kierunki kształcenia dostępne w ofercie Collegium Humanum mają profile o charakterze praktycznym. Teraz, przy prawie 400 wykładowcach, którzy są zatrudnieni w uczelni, jest czas, rozpocząć drugi etap, tworzyć badania i rozwijać naukę” – wygłosił prof. dr hab. Paweł Czarnecki Rektor Collegium Humanum.

Wysokie standardy i innowacyjne podejście do kształcenia doprowadziły do tego, że uczelnia poszczycić się może uznaniem ze strony ekspertów, ale także całą listą elitarnych osiągnięć. Do sukcesów zaliczyć można m.in.: tytuł „Instytucji Roku 2021” w kategorii „Edukacja”, przyznawany w plebiscycie Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorstw i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl.

Tekst: Aleksandra Szymczak/ AKPA

źródło: AKPA, Collegium Humanum

Share.
Exit mobile version