Już w czasach starożytnych ludzie pragnęli poprawiać swój wygląd tak, aby zwiększyć swoją efektywność i  cieszyć się pięknym oraz zdrowym wyglądem przez długi czas. Niektóre defekty urody, nawet jeśli nie utrudniają codziennego funkcjonowania, mogą znacznie obniżać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dlatego zabiegi medycyny estetycznej okazują się w takich sytuacjach dobrym wyborem. Istnieją również różne wskazania do zabiegów medycyny estetycznej. Niekiedy wykonywane są z powodów zdrowotnych, ale najczęściej po to, by zniwelować mankamenty urody i umożliwić opóźnienie procesów starzenia, bo czas nie musi działać na niekorzyść naszej atrakcyjności.

Poprawa wyglądu, ale również jakość życia i samopoczucie są istotnymi elementami naszej codzienności w XXI wieku. Medycyna estetyczna korzysta z coraz bardziej nowoczesnych technik i preparatów, dzięki temu zabiegi są  bezpieczne i małoinwazyjne oraz poprzedzone konsultacją z lekarzem, która umożliwia zidentyfikowanie problemu pacjenta i dobranie metody jego eliminacji.

Zabiegi te mają na celu osiągnięcie widocznych efektów w krótkim czasie, nie powodując jednocześnie obciążenia dla organizmu i wydłużonego okresu rekonwalescencji. Efektem zabiegów powinna być naturalna poprawa wyglądu sylwetki lub twarzy. Warto pamiętać również o tym, że zbyt mocna interwencja przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i powoduje sztuczny wygląd twarzy i tym samym niekorzystne zmiany w wyglądzie.

Do najbardziej popularnych zabiegów zalicza się m.in. powiększanie biustu, usuwania tkanki tłuszczowej, korekta owalu twarzy i szyi oraz plastyka powiek.

W czasach wysokiej świadomości swego ciała, biust to dla wielu kobiet ważny atrybut związany z kobiecością. Wiele pań marzy o pełnych i jędrnych piersiach. Dobrze wyglądający może dodawać pewności siebie i poprawić samoocenę oraz pomóc pozbyć się kompleksów. Dlatego kobiety coraz częściej decydują na operację powiększenia biustu.

Istnieją różne metody powiększenia biustu, jednak najpopularniejsza z nich to wszczepienie implantów, ponieważ ich efekt utrzymuje się przez wiele lat i jest widoczny tuż po jego przeprowadzeniu. Implanty mogą być wypełnione solą fizjologiczną lub silikonem i mieć różny kształt np. okrągły lub anatomiczny.

Na powiększenie piersi nie decydują się jedynie kobiety z niewielkim biustem.

Zabieg może pomóc również w przypadku wrodzonych lub nabytych wad powodujących asymetrię piersi. Implanty wszczepia się też podczas rekonstrukcji piersi po zabiegach onkologicznych.

I tutaj mamy dobrą wiadomość – zabiegi rekonstrukcji piersi po zabiegach onkologicznych są w Polsce w pełni refundowane przez NFZ. Natomiast cena komercyjnego zabiegu rekonstrukcji piersi uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona, rodzaju zastosowanych wypełnień, jak również od indywidualnych cech anatomicznych pacjentki. Powiększanie piersi implantami kształtują się na poziomie od 18 do  30 tysięcy złotych.

Zabieg powiększenia piersi można przeprowadzić również z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej. Polega on na wstrzyknięciu w obrębie piersi tkanki tłuszczowej pozyskanej z innej części ciała w procesie liposukcji. Ta metoda nie jest aż tak spektakularna jak w przypadku implantów, dlatego należy ją powtarzać.  W tym przypadku lekarz może jedynie lekko powiększyć i ujędrnić piersi pacjentki. Koszt powiększanie piersi własnym tłuszczem to wydatek ok. 20 tysięcy złotych.

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym w formie żelu to nowoczesny i bezpieczny wypełniacz. Jego dokładne rozprowadzenie pozwala modelować piersi, podnieść je, a także zwiększyć ich objętość.  Sposób ten niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań i nie powoduje dolegliwości bólowych. Wymaga jednak regularnego powtarzania co 18-24 miesiące, a sam żel może zaburzać obraz badania mammograficznego.

Powiększanie biustu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest nieco tańsze i wynosi od 5 do 14 tysięcy złotych. Cena ostateczna zależy od zakresu zabiegu, czy będzie dotyczyła powiększania piersi, czy lekkiej korekty lub uniesienia.

Najlepszy sposób na tkankę tłuszczową to liposukcja, która w sposób najbardziej skuteczny i nieodwracalny pozwala na pozbycie się zbędnych czy niepożądanych nagromadzeń tkanki tłuszczowej. Liposukcja nie służy do odchudzania. Ma ona na celu wyszczuplanie i modelowanie poszczególnych partii działa, zwłaszcza tych najbardziej problematycznych, z których trudno pozbyć się tłuszczu pomimo uprawiania aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.  W trakcie zabiegu rozbija się złogi tłuszczowe, a następnie usuwa je z wybranych partii ciała takich jak: brzuch, boczki, talia, plecy, uda, kolana, ramiona i inne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleni ogólnym lub dożylnym i trwa – w zależności od rodzaju liposukcji i zakresu działań – od 2 do 5 godzin. Poprzedza go wstępna konsultacja, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu.

Istnieje kilka metod, z pomocą których przeprowadza się odsysanie tłuszczu:

  • liposukcja ssąca – najpowszechniejsza metoda usuwania tkanki tłuszczowej. Polega na wykonaniu nacięć na skórze, przez które wprowadza się kaniulę. Urządzenie próżniowe, do którego podłączona jest kaniula, umożliwia rozbijanie złogów tłuszczowych, które później są odsysane dzięki próżni,
  • liposukcja wibracyjna– technika wibracyjna wykorzystuje specjalną kaniulę, która wibruje w szybkim tempie, dzięki czemu łatwiej i szybciej rozbija złogi tłuszczowe,
  • liposukcja ultradźwiękowa – jest modyfikacją liposukcji ssącej. Ultradźwięki niszczą ściany komórek tłuszczowych, co prowadzi do upłynnienia tłuszczu, ułatwiając tym samym jego odsysanie,
  • liposukcja z podwójną kaniulą – wewnątrz kaniuli wprowadzanej pod skórę znajduje się druga kaniula odpowiedzialna za odsysanie. Zewnętrzna kaniula oddziela tłuszcz od innych tkanek,
  • liposukcja wodna Body Jet – w tej metodzie tłuszcz usuwa się przez specjalną igłę. Wiązka wody spulchnia komórki tłuszczowe, zmieniając strukturę tkanki,
  • liposukcja laserowa – metoda ta wykorzystuje laser znajdujący się w kaniuli. Po zassaniu tkanki tłuszczowej laser odcina ją od innych tkanek, dzięki czemu usuwanie jest delikatne i bez utraty krwi.

Ceny zależą od obszaru poddanego zabiegowi i metody wykonania, np. liposukcja brzucha to wydatek od 11 do 15 tysięcy złotych, bioder od 9 do 12 tysięcy złotych, ud od 10 do 13 tysięcy złotych, a pośladków od 9 do 13 tysięcy złotych, tańsze są  kolana od 6 do 8 tysięcy złotych, natomiast łydki kosztują od 9 do 13 tysięcy złotych, a ramiona od 7 do 10 tysięcy złotych.  W trakcie jednego zabiegu można usunąć około 3-4 litry tłuszczu.

Lifting to zabieg, który umożliwia podniesienie i naciągnięcie zwiotczałej skóry twarzy, szyi lub ciała i jest sztandarową estetyczną operacją plastyczną, która jest w stanie diametralnie zmienić wygląd i odmłodzić nas nawet o 10-15 lat. Klasyczny zabieg liftingujący jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i może dotyczyć twarzy, redukując skutecznie nadmiar opadających tkanek niemożliwych do usunięcia bez użycia skalpela, nie naruszając jednocześnie rysów ani mimiki. Polega on przede wszystkim na podwieszeniu i napięciu jej rusztowania, czyli znajdujących się pod spodem powięzi operowanych okolic. Lekarz delikatnie nacina i przesuwa osłaniającą mięśnie powięź w tych partiach twarzy, gdzie skóra straciła sprężystość. Nacięcia prowadzone są w mało widocznych miejscach, tj.; na skroni, w uchu i za uchem. Dzięki temu skóra uzyskuje dobre podparcie, przeciwdziałające opadnięciu, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Twarz wygląda na znacznie młodszą i bardziej wypoczętą, zniwelowana zostaje wiotkość podbródka, a w obrębie szyi zredukowany zostaje nadmiar skóry. Całkowity koszt face lift wynosi od 19 do 25 tysięcy złotych, szyjny to wydatek około 16 tysięcy złotych, a czoła od 13 do 23 tysięcy złotych

Każdy z nas marzy o płaskim, pięknym i jędrnym brzuchu. Niestety, nadmiar wiotkiej skóry brzucha po ciąży czy odchudzaniu  czasem nie obkurcza się samoistnie. Dzięki plastyce brzucha można jednak skutecznie zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i naciągnąć skórę, a w rezultacie znacząco poprawić wygląd brzucha i talii.  U części pacjentek po przebytej ciąży powstaje tzw. rozstęp mięśni prostych brzucha, którego likwidacja również wymaga leczenia operacyjnego.

Plastyka brzucha jest operacją bardziej inwazyjną niż liposukcja, ale jej efekty są bardziej spektakularne. Końcowym efektem operacji jest spłaszczenie brzucha, osiągnięcie prawidłowego napięcia skóry oraz wzmocnienia mięśni co prowadzi do ogólnej poprawy estetyki tej partii ciała. Niebagatelne znaczenie mają tu jednak również względy zdrowotne: obwisły brzuch może powodować przeciążenia i związane z nimi bóle kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów.

Plastyka brzucha wraz z odsysaniem to koszt od 24 do 30 tysięcy złotych, bez odsysania od 20 do 26 tysięcy złotych, a samego podbrzusza od 12 do 15 tysięcy złotych.

W niektórych przypadkach np. po operacjach żołądka w otyłości patologicznej, można wykonać plastykę powłok brzusznych w ramach ubezpieczenia NFZ.

Nowoczesna kosmetologia stale opracowuje metody, które pozwalają nam na zmiany w wyglądzie. Zyskująca na popularności korekta powiek to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry oraz przepuklin tłuszczowych, (jeśli one występują). Skóra okolic oczu jest niezwykle cienka i delikatna, przez co w tym obszarze najszybciej widoczne są oznaki upływającego czasu. Zabieg ten może dotyczyć powiek górnych, powiek dolnych lub obydwu jednocześnie. Obwisła skóra, worki pod oczami, głębokie zmarszczki to defekty, które odbierają młodzieńczego blasku spojrzeniu i sprawiają, że cała twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Plastykę powiek najczęściej wykonuje się więc ze wskazań estetycznych, w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.

Cena plastyki powieki górnej wynosi od 8 do 10 tysięcy złotych, natomiast dolnej od 9 do 12 tysięcy złotych.

W przypadku blefaroptozy  (ptoza), która cechuje się tym, że fałda górnej powieki jest dłuższa w stosunku do dolnej i tym samym  opadające powieki mogą przysłaniać źrenice i utrudniać pole widzenia, operacja plastyki powiek górnych jest refundowana.

Jeśli planujesz zabieg medycyny estetycznej, poświęć odpowiednio dużo czasu i zajrzyj do oficjalnych źródeł oraz dowiedz się, z jakiego sprzętu i z jakich preparatów korzystają różni specjaliści. Pozyskaj informację o lekarzu i oferowanych przez niego zabiegach. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – nie ufaj „wyjątkowym” okazjom i promocjom oraz zachowaj szczególną ostrożność w przypadku natrętnych reklam. Wybierz sprawdzonego specjalistę, najlepiej, jeśli jest to lekarz o dobrej opinii i z udokumentowanym doświadczeniem. Przygotuj się odpowiednio do wizyty zgodnie z zaleceniami  lekarza zarówno przed, jak i po zabiegu.

Źródło:

grafika: Unsplash

www.gemini.pl/poradnik

www.skinharmonyclinic.com

www.ollie.pl

www.drszczyt.p

Share.
Exit mobile version