Rynek kryptowalut cechuje bardzo duży stopień wolności, ponieważ nie podlegają one kontroli banku centralnego i żadna instytucja nie reguluje ich podaży na rynku, ani nie wpływa na ich kurs, który  zależy tylko i wyłącznie od mechanizmów rynkowych.  Kryptowaluty posiadają określoną wartość, chociaż nie mają formy fizycznej, dlatego potocznie nazywane są wirtualnymi lub cyfrowymi pieniędzmi.

Oznacza to, że jeśli jakiś sprzedawca akceptuje płatność w danej kryptowalucie, to możesz nią zapłacić za towar lub usługę tak samo legalnie, jak złotymi, dolarami, euro czy inną walutą. Co więcej, jeśli znasz adres portfela danej kryptowaluty swojego znajomego, czy kogoś z rodziny, to w łatwy sposób, z pominięciem banku i innych pośredników, możesz przelać mu dowolną liczbę jej jednostek i rozliczyć  w ten sposób np. wspólne wydatki. Transakcje kryptowalutami nie są też w żaden sposób nadzorowane,  ponieważ  każdorazowo odbywają się bezpośrednio pomiędzy stroną wysyłająca i odbierającą środki (publicznie, dostępne są tylko podstawowe dane o operacji i rejestr księgowy). W związku z tym nie ma też możliwości blokady konta kryptowalutowego czy zajęcia komorniczego.

Opłacalność inwestowania w kryptowaluty jest kwestią dyskusyjną i zależy od wielu czynników. Na krótką metę inwestycje w kryptowaluty mogą przynosić znaczne zyski, ale jednocześnie wiążą się z dużym ryzykiem. Warto mieć na uwadze, że kursy kryptowalut są bardzo zmiennym i podlegają gwałtownym wahaniom, co może skutkować stratami finansowymi dla inwestorów.

Jeśli chodzi o długoterminową opłacalność inwestowania w kryptowaluty, to trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rynek kryptowalut jest stosunkowo nowy i dynamicznie się rozwija, a jego przyszłość zależy od wielu czynników, w tym od regulacji prawnych, akceptacji społecznej, postępów technologicznych i konkurencji ze strony innych aktywów finansowych.

Warto pamiętać, że inwestowanie w kryptowaluty wymaga dużo wiedzy, doświadczenia i zdolności analitycznych. Jeśli nie jesteś w pełni pewien swoich umiejętności, najlepiej zasięgnij porady ekspertów lub skonsultuj swoje decyzje z doświadczonymi inwestorami.

Szacuje się, że obecnie istnieje na świecie nawet ponad 5 tys. kryptopwalut, z czego jednak tylko niewielka część cieszy się zainteresowaniem. Najważniejsze i najbardziej popularne rodzaje kryptowalut  to bitcoin oraz altcoiny.

Bitcoin (BTC) to pierwsza kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku. Ilość bitcoinów została z góry zaprogramowana na 21 mln. Ich ograniczona ilość miała zapobiegać inflacji, ale jednocześnie zapewniać wysoką wartość i z tego powodu została nazwana „cyfrowym złotem”. Dzisiaj jest to nie tylko środek płatniczy, ale przede wszystkim instrument inwestycyjny.

Altcoinami nazywane są alternatywne dla bitcoina kryptowaluty, które zaczęły powstawać już kilka lat po jego pojawieniu się na rynku. Poniżej przedstawiamy altcoiny, które cieszą się największą popularnością i zaufaniem inwestorów giełdowych oraz mają największą kapitalizację.

  • Ethereum (ETH) – powstała w 2015 roku. W odróżnieniu od bitcoina jej podaż jest nieograniczona i na dzisiaj odznacza się dużą płynnością.
  • Ripple (XRP) – to trzecia najatrakcyjniejsza na rynku kryptowaluta, która pozwala na dokonywanie błyskawicznych transakcji, korzystają z niej głównie instytucje finansowe i banki,
  • Litecoin (LTC) – to jedna z najstarszych kryptowalut, która powstała na wzór bitcoina i tak jak on ma ograniczoną podaż (84 mln), jest jednak szybsza w wydobywaniu i przetwarzaniu,

Według aktualnych rankingów popularne są także m.in. Neo, EOS, Tron, Lisk i Stellar.

Inwestowanie w kryptowaluty jest legalne, ale ryzykowne, dlatego przed rozpoczęciem inwestowania, warto mieć świadomość wszystkich zagrożeń.

Kryptowaluty przyciągają ogromnymi wzrostami, ale  obarczone są bardzo ekstremalnie wysokim ryzykiem, przede wszystkim ze względu na potężne wahania cen, a więc mogą przynieść zarówno bardzo wysoki zysk, jak i spore straty –  np. w marcu 2020 roku, czyli w czasie panicznej wyprzedaży na rynkach finansowych, cena bitcoina spadła o ponad 50%.

Gdy rynek jednak wchodzi w okres hossy, wartość wielu cyfrowych aktywów wzrasta co najmniej kilkunastokrotnie w ciągu dosłownie kilku, kilkunastu miesięcy. Co więcej, są wówczas dni, w których ceny niektórych kryptowalut rosną o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent. Takiego zysku nie oferuje żaden inny instrument finansowy.

Jednak ze względu, że kryptowaluty nie podlegają żadnemu nadzorowi i nie są pieniądzem powszechnie akceptowanym jako legalny środek płatniczy, mogą być wykorzystywane do działań przestępczych.

 

Sam obrót kryptowalutami również nie jest kontrolowany. W przeszłości dochodziło do sytuacji, w których z dnia na dzień znikały całe giełdy kryptowalut i serwisów ich wymiany, które wiązały się z bezpowrotną utratą pieniędzy ich użytkowników. Dziś sporo kryptogiełd bardziej dba o bezpieczeństwo i cieszy się zaufaniem inwestorów, ale i tak lepiej traktować je wyłącznie jako platformy do handlu.

Ponadto, brak odgórnych regulacji powoduje, że kryptowaluty mogą swobodnie emitować bardzo różne podmioty, w tym również te nieuczciwe, które nie muszą stosować się do żadnych wymogów i tym samym mogą skutecznie uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami inwestorów. Dlatego należy także uważać na to, gdzie się inwestuje, ponieważ powstaje wiele fikcyjnych platform, których celem jest jedynie wyłudzenie od nas pieniędzy.

Rynek kryptowalut jest również podatny na spekulacje. W internecie nie brakuje użytkowników z dużymi zasięgami, którzy zachwalają wybrane projekty tylko po to, żeby podbić ceny kryptowaluty, w które sami inwestują.

Istnieje również realne zagrożenie, że prędzej czy później światowe rządy będą chciały w jakiś sposób opanować wirtualne pieniądze i zastąpić je np. jakimś FED-coin (FED to System Rezerwy Federalnej, USA) lub walutą związaną z wielkim biznesem, np.  Librą (kryptowaluta Facebooka). Bo obecna sytuacja, na pewno dla największych rządów nie jest to sytuacją komfortowa, że nie wiadomo, kto i ile ma kryptowalut.

Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie „Kryptowaluty, czy to się opłaca czy nie ?”  Eksperci i specjaliści nie są zgodni co do inwestowania w rynek kryptowalut, zdania w tym temacie bywają mocno podzielone. Część z nich zachęca do nabywania i sprzedawania wirtualnych walut, widząc w nich przyszłość. Część natomiast inwestorów i ekonomistów – na czele z legendarnym Warrenem Buffetem do tego zniechęca. My jednak miejmy na uwadze, że w historii kapitalizmu zwykle tak bywa, że bańka rośnie i rośnie, a potem mamy nagły krach.

Informujemy, że tekst nie ma charakteru poradnika inwestycyjnego i nie zawiera sugestii ani wskazówek do zakupu kryptowalut.

Źródło:

grafika: Unsplash

www.totalmoney.pl

www.najlepszekonto.pl

www.money.pl

Share.
Exit mobile version