Czy wyobrażasz sobie życie bez muzyki? Często nie zdajemy sobie sprawy, że bez niej nasz codzienny byt byłby bardzo smutny, pozbawiony emocji i monotonny.

Muzyka kreuje również nasze wspomnienia – określony utwór kojarzy nam się z konkretną sytuacją, która wydarzyła się w naszym życiu.  Każdy z nas ma w swoim domu płyty muzyczne, których słucha bardzo często, ponieważ dzięki nim wracają dawne, minione, piękne chwile. Ma ona również właściwości lecznicze i terapeutyczne (muzykoterapia), dzięki czemu zmniejsza stres, wpływa pozytywnie na nasz nastrój, a nawet łagodzi strach. Pomaga w ucieczce od problemów, a odpowiednio dobrane linie melodyczne zachęcają nas do zakupów. Kolędy grane w galeriach handlowych mają nas skłonić do kupna prezentów, a muzyka towarzysząca nam w restauracji, do dłuższego biesiadowania przy butelce wina. Muzyka towarzyszy nam przy aktywności fizycznej, nauce, pracy, w samochodzie, autobusie i metrze oraz przyspiesza rytm serca i wywołuje dreszcze. Słuchają jej wszyscy – dzieci, nastolatki i ich rodzice, babcie i dziadkowie. Tak wszechstronne oddziaływanie powinno przekładać sie na dużą sprzedaż albumów płytowych. Jakie są najpopularniejsze gatunki muzyczne wśród polskich użytkowników i czego najchętniej słuchamy, a tym samym i kupujemy? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Kto z nas nie zna piosenki „Koła autobusu”, „Pięć małych małpek”, „Pan McDonald farmę miał”, „Migocz, migocz mała gwiazdko” i najbardziej znaną „The Alphabet Song”. Miliony odsłon i kliknięć ma swoje odzwierciedlenie w ilości kupionych „krążków” przez rodziców dla swoich pociech. Są  często śpiewane i odtwarzane, a nasze „skarby” znają poszczególne zwrotki na pamięć. Również duże wzięcie mają kołysanki, które zajmują drugie, niekwestionowane miejsce na liście piosenek dla  najmłodszych słuchaczy. Wraz z wiekiem zmieniają się nasze zainteresowania i gusta muzyczne.  Kołysanki zastępuje pop, rap i dance oraz pozostałe nurty muzyczne.

Popularne aplikacje social mediowe śledzą na bieżąco, jakie kawałki są zdecydowanie najczęściej odsłuchiwane, a którzy wykonawcy są ulubionymi idolami. Inwestowanie w algorytmy, ma na celu sprawdzanie na bieżąco, jakie są nasze ulubione hity oraz  podpowiadać, jakie wybrać i które słuchać (np. na Spotify czy Apple Music). To, czym się interesujemy i jaki mamy gust,  ma wpływ na przemysł muzyczny oraz sprzedaż płyt. Nasze preferencje monitorują firmy fonograficzne, różne instytucje (np. Narodowe Centrum Kultury), stacje radiowe i telewizyjne oraz producenci.

Jak wynika z najnowszych badań, najczęściej słuchanymi przez młodzież – od 12 do 17  lat – gatunkiem muzycznym jest  rap, hip-hop, pop, dance i rock oraz disco polo.

Największa grupa osób deklaruje słuchanie popu (24%) oraz rapu/hip-hopu (23%). Często wskazywane są równieżdance (20%), rock (11%), disco polo (8%), muzyka filmowa (6%)oraz muzyka elektroniczna (5%), pozostałe gatunki (3%). Do ulubionych wykonawców nastolatków należy Rihanna, Paluch, Mata, Szpaku, Sanah,  Ariana Grande, Lady Gaga, Eminem oraz Boys, Zenon Martyniuk i zespół Akcent.

Popularność zespołów, wokalistek i wokalistów przekłada się na sprzedaż ich płyt z wykonywanymi przez nich utworami.

Grupa wiekowa od 17 do 24 lat skłania się w kierunku polskiego rapu. Osoby w wieku od 25 do 45 lat z kolei najczęściej streamują utwory dla dzieci oraz słuchają rocka, smooth jazzuchiloutu. Osoby mające co najmniej 46 lat, a zwłaszcza w wieku 50 plus na ogół słuchają tego, co akurat jest w radiu lub co włączył ktoś inny i wyraźnie częściej  sięgają po piosenki i muzykę z czasów ich młodości oraz disco polo. Zainteresowaniu muzyką klasyczną i poważną sprzyja starszy wiek – 65 lat i więcej.  

Co roku Związek Producentów Audio-Video przygotowuje oficjalną lista sprzedaży detalicznej (OLiS) najlepiej sprzedających się albumów płytowych. W ramach listy powstaje tygodniowe oraz miesięczne zestawienie wydawnictw muzycznych, a także podsumowanie nowości wydawniczych. Dla uwiarygodnienia danych, informacje gromadzi i analizuje niezależna w tworzenie i dystrybucję wydawnictw fonograficznych agencja badawcza TNS Polska. Lista powstaje w oparciu o dane sprzedażowe sklepów uczestniczących w projekcie, do którego należą duże sklepy sieciowe, internetowe oraz sklepy niezależne. Najczęściej na pierwszym miejscu listy OLiS w roku 2021 gościł album „Irenka” Sanah – najwyższą sprzedaż zanotował pięć razy. Album jest utrzymany w stylu muzyki pop, uzyskał status diamentowej płyty, przekraczając liczbę 150 tysięcy sprzedanych kopii. Album był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w roku 2021. Drugi w zestawieniu „Młody Matczak” Maty do pierwszego miejsca dotarł cztery razy. Album w przedsprzedaży uzyskał status podwójnej platyny oraz był najczęściej kupowaną płytą w Polsce. Trzy razy na pierwszym miejscu listy OLiS zameldował się PRO8L3M z albumem Fight Club.

Artyści, zarabiają na koncertach, sprzedaży płyt (coraz rzadziej) oraz tantiemach. Wartość koncertowa największych polskich wykonawców, zespołów to kwoty od 15-60 tysięcy złotych za występ (5-7 utworów)

Kwoty za mniej znanych artystów posiadających band to wartość 7-15 tysięcy złotych za występ.

Jak widać wartości małe nie są, dodajmy również, że część z wykonawców zarabia też na kampaniach reklamowych, działaniach social mediowych..

Muzyka stale nam towarzyszy i jest wkomponowana w całe nasze życie. Jest przyjemnością i ogromna większość Polaków słucha jej na co dzień i nic nie wskazuje na to, że przestanie. Towarzyszy nam w pięknych chwilach i wpływa kojąco na nasze samopoczucie, nic więc dziwnego, że staramy się nią otaczać tak często, jak to możliwe.

Red. Karolina Motylewska

Źródło:

www.nck.pl

www.wikipedia.pl

www.google.com

www.cbos.pl

 

Share.
Exit mobile version