Biznes Finanse Gospodarka Informacje Lifestyle Medycyna/Farmacja Uroda/Usługi Wiadomości

Ile można zarobić na prowadzeniu kliniki medycyny estetycznej, salonu kosmetycznego?

W dzisiejszych czasach z uwagi na fakt, że kobiety, a także mężczyźni, z roku na rok coraz więcej inwestują we własny wygląd (chociażby po to aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy) sprawia, że na otwarcie kliniki medycyny estetycznej decyduje się coraz więcej osób.

Zarobki sięgają od 5 tys. zł do nawet 80 tys. zł

Gabinety medycyny estetycznej przeżywają istne oblężenie, a widząc tak duże zainteresowanie wielu lekarzy i firm rozszerza swoją działalność oraz rozpoczyna  szkolenia z zabiegów. 

Co ważne, zabiegów medycyny estetycznej nie mogą wykonywać kosmetyczka czy kosmetolog. Tylko lekarze medycyny oraz lekarze dentyści mogą przerywać ciągłość tkanki skórnej.

Osoba, która chce otworzyć klinikę medycyny estetycznej, musi ukończyć studia medyczne i zdobyć prawo wykonywania zawodu lekarza dowolnej specjalizacji (w tym stomatolog). Następnie można rozpocząć studia podyplomowe dla lekarzy. Takie kształcenie trwa co najmniej rok. Podczas niego studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu problemów estetycznych oraz preparatów, metod i zabiegów, które je rozwiązują.

W międzyczasie  muszą również uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, które pozwalają na zdobycie doświadczenia z tego zakresu.

Praca specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną jest wymagająca i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Lekarz medycyny estetycznej zajmuje się działaniami zapobiegawczymi z zakresu profilaktyki starzenia się skóry oraz usuwaniem defektów i poprawą wyglądu osób zdrowych. Wykonywane przez niego zabiegi są bardziej inwazyjne (nakłucia oraz małe nacięcia) i docierają do głębszych warstw skóry,  dzięki temu są one skuteczniejsze. Poza praktycznymi umiejętnościami lekarz medycyny estetycznej powinien także przeprowadzać wywiad lekarski w odpowiedni, profesjonalny sposób i posiadać także zmysł estetyczny.

Najbardziej popularne są zabiegi ze stosowaniem wypełniaczy na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego i nici PDO, które dają szybki i widoczny rezultat poprawy wyglądu, utrzymujący się nawet do roku. Ponadto, mezoterapia, modelowanie i powiększanie ust,  usuwanie znamion, blizn pooperacyjnych, potrądzikowych oraz wiele innych zabiegów.

Medycyna estetyczna jest branżą wysokich narzutów. Koszt produktu do wykonania zabiegu to jedynie 1/3 ceny całkowitej, pozostała kwota to cena za usługę.

Choć specjaliści ponoszą koszty związane z prowadzeniem gabinetów, utrzymaniem sprzętu i zakupem materiałów, mogą oni liczyć na wysokie wynagrodzenia.

Zarobki początkującego lekarza zajmującego się medycyną estetyczną wynoszą ok. 7.000-10.000 zł brutto, a z czasem stają się coraz wyższe  (wraz z nabieraniem doświadczenia) i mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Salon kosmetyczny i salon fryzjerski

Otwarcie salonu kosmetycznego i fryzjerskiego nie jest łatwym zadaniem, ale na pewno w perspektywie czasu przyniesie finansowe korzyści. Fryzjerzy i kosmetolodzy są potrzebni i zapotrzebowanie na nich na rynku pracy jest większe niż na inne zawody. Jest wiele instytucji szkoleniowych oferujących teoretyczne i praktyczne kursy dla przyszłych kosmetologów i fryzjerów.

Jeżeli jednak wybierzesz ten kierunek, tylko ze względu na stosunkowo łatwe znalezienie pracy, to długo nie przetrwasz w tym fachu.

Warunkiem do zostania fryzjerem lub kosmetologiem jest odbycie kwalifikacyjnego kursu i zdobycie odpowiedniego certyfikatu.

Jednak sam kurs nie wystarczy. Początkujące osoby w tym zawodzie muszą zdobywać doświadczenie i ciągle się dokształcać, co wiąże sie z kolejnymi specjalistycznymi kursami i praktyką. Dobry fryzjer i kosmetyczka, to nie tylko obcinanie włosów i „wklepanie” maseczki. Osoby, którą myślą przyszłościowo i chcą otworzyć własny salon, muszą brać udział w różnych konkursach oraz targach, wyrobić sobie markę i być aktywnym w social mediach.

Okazuje się, że zarobki kosmetyczki prowadzącej własną działalność mogą być bardzo satysfakcjonujące. Przy odpowiedniej ilości środków na start, dobrej lokalizacji i zaangażowania w pracę oraz marketing gabinetu, można odnieść naprawdę duży sukces w tej branży.

Po odliczeniu kosztów prowadzenia gabinetu szacuje się, że kosmetyczka może zarabiać od 4.000 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście wyższe zarobki uzależnione są od wypracowania zaufania i zdobycia wiernych klientek, które będą polecać salon znajomym. Większe dochody będą też wynikać ze skutecznie poprowadzonych akcji marketingowych.

Zaletą dobrego salonu fryzjerskiego jest profesjonalne doradztwo w doborze koloru włosów, odpowiedniej fryzury, jak również  odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, w zależności od indywidualnych potrzeb klientów. Najwięcej zarabia się na usługach adresowanych do kobiet, przede wszystkim na farbowaniu i baleyage fryzur.

Zarobki początkującego fryzjera zależą od regionu Polski w którym znajduje się salon fryzjerski, ale zazwyczaj jest to więcej niż pensja minimalna. Po zdobyciu doświadczenia, w większych i luksusowych salonach można zarobić od 3.900 do 7.500 złotych plus napiwki. Posiadanie własnego salonu zwiększy przychód, ale żeby zacząć zarabiać, najpierw musimy w niego zainwestować. Comiesięczna opłata za czynsz oraz za energię czy wodę, składki ZUS, księgowość, podatek dochodowy – będą stałym kosztem w twoich przychodach. Jeśli zatrudnimy pracowników, to będzie dla nas dodatkowe obciążenie. Ich wynagrodzenie musimy odliczyć ze swoich zysków.

Rynek usług fryzjerskich i kosmetycznych jest bardzo rozwinięty i będzie nadal się rozwijał. Popyt na usługi fryzjerskie i kosmetyczne będzie rósł wraz z bogaceniem się społeczeństwa. Obecnie w każdej miejscowości działają zakłady kosmetyczne i salony fryzjerskie.

Jednak wymagania klientów nie ograniczają się tylko do stylizacji fryzury i wykonania zabiegu. Zawód fryzjera i kosmetologa to dziedziny, w których bardzo szybko pojawiają się nowe technologie, preparaty, kosmetyki i zabiegi, dlatego, by zwiększać swoje doświadczenie i poszerzać umiejętności, należy regularnie uczestniczyć w kursach związanych z branżą fryzjerską i kosmetyczną. Fryzjer i kosmetolog muszą znać się na tym, jak pielęgnować włosy i ciało, udzielać wskazówek jak dbać o zdrowie, podpowiedzieć o nowościach  i być  „lekarzem” otwartym na kaprysy i zwierzenia swoich „pacjentów”.

Stylizacja rzęs

Zauważalny wzrost zainteresowania zabiegami upiększającymi w Polsce spowodowany jest nie tylko zwiększeniem się świadomości w zakresie dbania o urodę. Przyczynił się również do tego pewnego rodzaju kult młodości i idealnego wyglądu propagowany przez wszelkiego rodzaju media. To oczywiście przełożyło się na zapotrzebowanie na dodatkowe usługi jak np. stylizacja rzęs.

Stylistka rzęs, jest to osoba, która sprawia, że nasze rzęsy wyglądają uroczo i pięknie.  Zajmuje się ich przedłużaniem i zagęszczaniem w ramach nowych technik przedłużania i stylizacji rzęs. Aby być dobrą stylistka rzęs, trzeba być osobą cierpliwą, dokładną i mieć zdolności manualne. Doklejanie bowiem po jednej rzęsie nie jest takie proste, a nierzadko stylistka dokleja ich w godzinę ponad 100. Sam zabieg trwa około 3 godzin.

Aby zostać stylistą rzęs trzeba ukończyć kurs stylizacji. Taki kurs trwa od 4 – 12 godzin (w zależności od metody stylizacji jakiej uczy się kursant).

Praca w charakterze stylistki może być dodatkowym źródłem naszego utrzymania, ale może być również pracą etatową. Zabieg można przeprowadzać w domach klientek, wtedy stylistka korzysta z systemu poleceń oraz ogłasza się np. w serwisach internetowych. Warto również zainwestować w dobrą reklamę i być aktywnym w social mediach, gdzie możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami i wyrobić sobie dobrą opinię.

Stylistka, która pracuje dość intensywnie jest jednak w stanie zarobić kilka tysięcy od 4.000 do ponad 7.000 zł miesięcznie i więcej.

Rosnące zainteresowanie klientów usługami medycyny estetycznej, fryzjerskimi, kosmetycznymi i upiększającymi  sprawia, że z roku na rok przybywa klinik, zakładów fryzjerskich  i salonów kosmetycznych i tym samym jest  to dobry pomysł na biznes i nową  pracę. Czasami warto się przebranżowić.

Warto również postarać się, żeby twój gabinet to było miejsce do którego klient będzie chciał wrócić i polecić go swoi znajomym. Wtedy dobra renoma i przemyślana strategia prowadzenia własnego biznesu, opłaci Ci się bardziej, niż praca na etacie.

Red. karolina Motylewska

Źródło:

www. dermatic.pl

www.medonet.pl

www.gowork.pl

www.infopraca.pl

 

 

You may also like