Porady Psychologia Wiadomości

Jak wyjść z marazmu i zacząć normalnie pracować?

Pandemiczny marazm. Podpowiadamy jak z niego wyjść.

Czas pandemii to czas dostosowywania się do innej rzeczywistości oraz czas nowych nawyków, nie zawsze tych trwale odpowiednich. Zmniejsza się motywacja do aktywności fizycznej, dbania o siebie, jednocześnie często wpadamy w melancholię, a nawet depresję.

Trwa ogólnoświatowe zezwolenie na leniwe kanapowe życie w dresie. Brak motywacji do pracy zawodowej czy pracy nad sobą uniemożliwia nam bycie efektywnymi w kolejnych aspektach życia.

Niezależnie od okoliczności w jakich się znaleźliśmy, należy znaleźć motywację do aktywnego działania, choć łatwe to nie jest. Aktywnego w sensie jakimkolwiek, choćby aktywowania pozytywnego myślenia.

Taki zastój i bezład na dłuższą metę nie przyniesie korzyści, wręcz przeciwnie, uwypukli w człowieku lęk przed kolejnymi kryzysami i pogłębi minimalizm w wielu aspektach życia. Jeśli już znalazłeś się w takiej sytuacji, czemu sprzyja ogólnoświatowy spadek formy, postaraj się wykorzystać ten czas, do odbudowania wiary w siebie i swoje umiejętności. Gorszy czas zawsze mija. Wszystko mija. Stety i niestety.

Zastój nie jest równoznaczny z niemożnością robienia czegokolwiek. Fakt, iż aktualnie mierzy się w tym więcej osób niż zwykle, nie powinien być usprawiedliwieniem do zagłuszania wyrzutów sumienia, że wybieramy czekanie a nie działanie. Aktualny zastój świata jest łatwą pułapkę w nazywaniu lenistwa po imieniu. Człowiek łatwiej się dostosowuje do zmian, do których łatwo się przystosować, poprzez zakazy czy regulacje wydane z góry.

Aktualne regulacje jednak wprowadzają wiele osób w stan wegetacji i oczekiwania w spokoju na lepsze czasy, bo przecież wiele nie można. Jasne, że można, tylko należy głowę obudzić do myślenia w tym kierunku.

 Przez ten czas pandemiczny, wiele osób zdało sobie sprawę z tego, co w istocie jest dla nich ważne.

Wiele planów uległo zmianie ze względu na przymus sytuacyjny, a niektóre wyznaczone cele przestały mieć już takie znaczenie. Istotne jest jednak, aby wyznaczyć aktualne oczekiwania, plany, które pomogą nam rozwinąć skrzydła.

Ustal choćby małe kroki, które będziesz stawiał każdego dnia i się z nich sam rozliczaj.

Po pierwsze: Słuchaj i czytaj inspirujących ludzi.

Dotyczy to zarówno otaczania się pozytywnymi ludźmi na co dzień oraz szukania inspiracji wśród artystów, sportowców, bohaterów, a nawet przyjaciół, których losy mocno mogą Cię poruszyć i zainspirować. Zdarza się, że jedno zdanie czy cytat odmieni sposób myślenia czy działania. Należy jednak po to sięgać do wywiadów, filmów, podcastów a przede wszystkim do książek.

Po drugie: Dobre relacje z domownikami to klucz do spokoju.

Wiele par, rodzin czy współlokatorów nie było przygotowanych ani tym bardziej przyzwyczajonych do takiej intensywności interakcji do jakich zmusiła ich aktualna sytuacja. Ba! Wiele osób najzwyczajniej w świecie nie lubi się wzajemnie, a egzystują jakoś obok. To jednak nie czas na wylewanie frustracji a docenienie ludzi wokół. Przełoży się to na spokój nie tylko w domu, ale i w głowie oraz przyszłe umiejętności w jakimkolwiek środowisku, w jakie wkroczymy po pandemii.

Po trzecie: Dotleniaj się.

Przez pewien czas ze względu na zamknięte parki oraz sam lęk przed wychodzeniem na zewnątrz, zostaliśmy pozbawieni tak prozaicznej czynności, a jakże istotnej dla naszej równowagi psychicznej, jaką jest spacer. Najpewniej większość z nas jest w stanie w końcu docenić możliwość przebywania wśród natury.

O sporcie chyba wspominać nie trzeba. Oczywistość.

Po czwarte: Przestań marudzić.

Katastrofizm i czarnowidztwo to klasyczny sposób myślenia wielu ludzi, co wpływa na nasz nastrój, stan, przez co nasze dnistają się negatywne. W końcu cóż to za trudność być pesymistą. To najłatwiejsza droga. Wstań rano z uśmiechem, myjąc zęby również staraj się do siebie uśmiechać, to bardzo ważne. Słuchaj muzyki, którą lubisz i masz pozytywne skojarzenia. Jak się odrobinę postarasz ukierunkować swoje myśli na tę pozytywną stronę, tak też się właśnie stanie.

Po piąte: Zamiast marnować czas, poszerzaj swoje kwalifikacje i umiejętności.

Ucz się nowych rzeczy, zdobywaj kolejne kompetencje, aby teraz, jak i później Twój potencjał rósł w siłę.

Zaraz ten czas minie, fajnie byłoby uznać, że cokolwiek w Twoim życiu poszło do przodu, a nie stanęło w miejscu, jak cały świat.

Pamiętaj, jesteś zwycięzcą i tak właśnie działaj!

You may also like