Jesteś członkiem zarządu spółki? Ubezpieczenie może Cię uchronić przed odpowiedzialnością

Jesteś członkiem zarządu spółki, która nie należy do Ciebie? Pamiętaj, że Zarząd jako organ wykonawczy reprezentuje i prowadzi sprawy spółki. Sposób działania zarządu regulują przepisy kodeksu spółek handlowych, jak również zapisy umowy spółki. Jako reprezentant, odpowiadasz za działania księgowe, podatkowe, prawne i formalne. Całym swoim majątkiem. Decydując się na takie stanowisko w firmie, warto zapoznać się z  możliwościami, które uchronią Cię przed wydarzeniami, których następstwa diametralnie zmienią Twoją sytuację, a nawet życie.

Opowie o tym Wojciech Paszylk, wysoko wyspecjalizowany Agent Ubezpieczeniowy Spółek i działalności gospodarczych.

Panie Wojciechu, nie każdy wie, że będąc w Zarządzie spółki jest możliwość ubezpieczenia się od różnych kwestii, problemów, jakich?

Tak to prawda. Nie każdy przedsiębiorca czy wspólnik spółki wie, że polisa chroniąca finansowo nasze życie i zdrowie może nam zapewnić na co dzień tak zwany „święty spokój”. To hasło, które wykorzystuję, żeby obrazowo wytłumaczyć komfort, jaki zapewnia ubezpieczenie. Wiadomo, że każdy życzyłby sobie, żeby wszelkie niebezpieczeństwa omijały go szerokim łukiem. Jednak na pewne zdarzenia nie mamy wpływu. O czym warto pomyśleć, nim będzie za późno? Myślę, że każdy przedsiębiorca powinien poruszyć temat ekwiwalentu, zachowku i podatków przy śmierci jednego ze wspólników, które trzeba zapłacić. Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć jest choroba, np. nowotwór lub kalectwo po wypadku.  Z tymi stanami wiąże się niezdolność do zarobkowania, co jest sporym problemem dla każdego biznesu. Dlaczego? Bo osłabia płynność organizacyjną i finansową przedsiębiorstwa.

Dla przykładu, ostatnio rozmawiałem z panem Andrzejem, właścicielem jednej z bydgoskich firm. Choroba wspólnika wykluczyła partnera na półtora roku z życia spółki, spowodowała, że dopiero zatrudnienie trzech osób  na miejsce wspólnika wprowadziło w firmie stabilizacje w zarządzaniu i organizacji całej spółki. Człowieka orkiestrę trudno w takich momentach zastąpić.

Kto może się ubezpieczyć?

Każdy członek zarządu. Aczkolwiek w tym miejscu proszę pamiętać, że ubezpieczenie – indywidualna polisa, to produkt na rynku, który przede wszystkim kupujemy zdrowiem .

Jakie ubezpieczenia proponuje Pan posiadaczom działalności gospodarczych?

Tematy, które poruszam na spotkaniach to najczęściej:

– Jak jesteśmy przygotowani na zapłatę odpraw po śmierci  właściciela i pracowników?

– podatek VAT po ustaniu zarządu sukcesyjnego lub termin do jego powołania,

– zobowiązania u naszych wierzycieli- kredyty, leasingi,

– utrzymanie standardu życia rodziny itd.

Dlatego zawsze proponuje indywidualną polisę na życie i zdrowie,  którą przygotowuję po wnikliwym audycie finansowym na sumy od wszystkich ryzyk. Kwoty te są  adekwatne do prawdopodobnej wysokości  utraty dochodu, co wiąże się z  zachwianiem kondycji finansowej firmy .

Jakie ubezpieczenia oferuje Pan i poleca członkom zarządów spółek z o.o. a jakie spółek akcyjnych ?

Ubezpieczenie krzyżowe.

Wygląda to w ten sposób, że wystawiana jest polisa na życie obejmująca ochroną wspólników. Dzieje się tak również w przypadku pozostałych wspólników.  Wzajemnie stają się oni dla siebie ubezpieczonymi i uposażonymi. W przypadku śmierci któregoś ze wspólników, pozostali partnerzy będą mieć środki na spłatę spadkobierców. Polisa na życie pozwoli na szybki dostęp do gotówki i nabycie udziałów poprzez spłacenie rodziny zmarłego wspólnika, a w konsekwencji na dalsze płynne zarządzanie firmą.

Polisy  na życie, które proponuję są korzystnym rozwiązaniem dla rodziny zmarłego wspólnika. Wypłata pieniędzy z ubezpieczenia następujące w terminie 4 tygodni od dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. W przypadku postępowania spadkowego trwałoby to znacznie dłużej  (kilka a nawet kilkanaście miesięcy). Pamiętajmy również, że prawie zawsze postanowienia sukcesyjne w umowie spółki wiążą się z obowiązkiem wypłaty ekwiwalentu.

Ile wynoszą przykładowe ceny od takich ubezpieczeń jak OC członków zarządu?

Bardzo ciężko jednoznacznie podać przykładową cenę . Cena OC dla członka zarządu jest zależna przede wszystkim od sumy ubezpieczenia oraz  zapisów w OWU, które to czasami przygotowuje się dla danej spółki na osobnych warunkach. To tworzy nam całkowity obraz składki .

Red. Aleksandra Fajęcka

Share.
Exit mobile version