Podstawy finansów.
Od dziecka tego powinni uczyć tego rodzice, a jeśli nie dadzą rady, to w życie samoistnie może to wdrożyć.
W ostatnim czasie, sytuacja światowa, skłoniła wiele osób do refleksji nad dotychczasowym gospodarowaniem pieniędzmi, zapewnieniem sobie i bliskim poczucia bezpieczeństwa w nagłych kryzysach. Być może to jeden z tych pozytywnych skutków, chociaż nawyki konsumenckie, życia ponad stan, braku umiejętności gospodarowania budżetem, dotyczą i dotyczyć będą dalej wielu osób, niezależnie od tego jakie kryzysy jeszcze przyjdą. To wchodzi w nawyk.
Kredyty, pożyczki, leasingi na wszystko, począwszy od telefonu, przez samochód czy mieszkanie. Wszystko posiadają instytucje finansowe a nie my. Ale miło się łudzić, że coś jest nasze. Przychodzi kryzys i te nasze inwestycje w wygodne życie, stają się kulą u nogi, pętlą, która się zaciska.
Niepewność ogarnęła wiele osób na polu stricte praktycznym, przetrwania. Każdy powinien mieć zakodowane, że taka sytuacja może się wydarzyć, że żadna praca, ani inwestycja trwała nie jest. Nawet osoby względnie dobrze zabezpieczone finansowo, tracą pewność w kwestii.
Podstawy- zasady finansów
Stare, weryfikowane od lat zasady, sprawdzały się i sprawdzają więc weź je pod uwagę.
Odkładaj regularnie pewną kwotę
Wydawaj mniej niż zarabiasz! – to chyba oczywiste, a jednak…
Zredukuj długi i pożyczki do minimum, a najlepiej do zera
Dbaj o oszczędności w postaci szukania odpowiedniej formy inwestycji
Wiedz, co kupujesz
Robiąc zakupy, uprzednio przygotuj sobie listę, gdyż zwykle wydajesz dwa razy więcej przez rozpraszające promocje czy drobiazgi kuszące nas z półek na wysokości wzroku. Marnotrawstwo produktów spożywczych to szeroki problem w wielu krajach, kupuj z głową, zamrażaj, kupuj mniej jak nie wiesz jak wykorzystać całą zapchaną lodówkę, bez pewności, ze nie wyrzucisz części
Żyj ekonomicznie w wielu aspektach życia
Korzystając z samochodu, jeździj ekonomicznie, mądrze, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze nie tylko na paliwie. W domu używając wody, wiele osób ma nawyk zalewania wanny, leżenia w ostygłej wodzie i ponownego zalewania, gdyż np. zależymy z książką. Wprowadź w życie szybkie, krótkie prysznice, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Banał, ale przy takich codziennych rutynowych sytuacjach zapominamy, że można i tu wprowadzić rozsądniejsze nawyki. Ekonomicznie i ekologicznie.
Jak warto, to zmień usługodawców
Banki, dostawcy internetowi, dostawcy energii, telefonie komórkowe. Te wszystkie instytucje mają konkurencję przy naliczaniu opłat za podobne usługi, warto sprawdzić co proponują i wybrać najkorzystniejszą. W dłuższej perspektywie, może zostać sporo zaoszczędzonych pieniędzy. Zwykle jednak nam się nie chce, nie wiemy często jakie bank pobiera nam co miesiąc opłaty za korzystanie z konta, czy jakiekolwiek inne usługi z automatu są nam naliczane. Zweryfikuj, negocjuj lepsze warunki.
Planuj i przewiduj wydatki
Chcesz uniknąć wielu nagłych wydatków, zaplanuj oczywiste wydatki sezonowe, miesięczne czy tygodniowe. Pewne wydatki są stałe, inne nagłe i niezbędne. Część z nich jednak można przewidzieć, obserwując na co należy przeznaczyć wydatki w pierwszej kolejności. Z wyprzedzeniem można zaplanować wyjazd, przyjęcie, remont, przygotować się do tego, rzetelnie weryfikując na co można sobie pozwolić.
Odkładaj choćby drobne, mając cel
Odkładając bez celu, często sięgamy po te pieniądze i zostajemy bez oszczędności. Wiedząc na co odkładamy, zmobilizujemy się do zredukowania zbędnych wydatków, by w nagłych sytuacjach nie sięgać po te już odłożone. Trzymaj na nieruchomym koncie, bądź wyślij zaufanemu znajomemu, aby wrzucił na lokatę, do której nie masz dostępu.
Ekonomia współdzielenia
Mieszkania, samochodu, usługodawców etc. To popularna forma oszczędzania pieniędzy nie tylko w rodzinie, ale wśród dorosłych znajomych, pragnących mieszkać w lepszych warunkach niż mała kawalerka bez życia, decydują się na wynajem większej przestrzeni w kilka osób i nie dość, że mniej płacą, to żyją w znacznie lepszych warunkach, wpływających na ich codzienne samopoczucie.
Przegląd rzeczy w posiadaniu
Gromadzimy ubrania, gadżety, biżuterię, książki. Niektórzy mają wręcz niezwykłą zdolność do chomikowania drobnych przedmiotów, w żadnym aspekcie dla nich nieprzydatnych. Podczas, gdy nam coś zalega i już nie korzystamy, nie nosimy, nie używamy, inni akurat podobnych poszukują w tańszej cenie. Można sprzedać. Proste.
Rezygnuj
Po pierwsze, nie musisz mieć wszystkiego, co Ci się w danym momencie podoba, albo jeszcze lepiej, znajomym.. Naucz się sobie odmawiać, gdy Cię nie stać. To żadna ujma. Mowa tu o wszystkim: począwszy od drinka w klubie, modnego ubrania, przez nowy telefon, po mieszkanie.
Poduszka finansowa
Gdzie lokować
Ostania rada: