Biznes Gospodarka Informacje Wiadomości

Kogo szukają pracodawcy? Najbardziej poszukiwani pracownicy 2022

Jacy pracownicy są najczęściej poszukiwani na rynku pracy?

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a co za tym idzie- zmienia się bardzo szybko. Nie wpływa to jednak na fakt, że niektóre zawody pozostają na pierwszych miejscach w rankingach najczęściej poszukiwanych na rynku pracy. Czego więc warto się uczyć i kim warto zostać? Czy jesteśmy w stanie przewidzieć dla kogo rynek pracy pozostanie otwarty i kogo przyjmie „z otwartymi ramionami”?

Poniżej TOP zawody, które poszukiwane są najczęściej. Jednak niezależnie od tego czym zajmujemy się na co dzień, musimy pamiętać, że w ciężkich czasach pandemicznych, pracodawcy szukają osób kreatywnych, charyzmatycznych, otwartych na nowe obszary, elastycznych czyli takich Navy Seals w danym zakresie.

Informatycy i branża IT:

Niektóre zawody niezmiennie od kilku lat są na wagę złota. Do tej grupy należy zaliczyć informatyków. Branża IT rozwija się z roku na rok coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, aby miała zwolnić.

Ze względu na nowe trendy technologiczne, takie jak usługi „w chmurze”, firmy będą nadal potrzebowały najbardziej aktualnych kompetencji w tej dziedzinie. Specjaliści, których umiejętności pozwolą na programowanie oraz znający technologie z tej dziedziny są najczęściej poszukiwani przez pracodawców.

Informacji przybywa z dnia na dzień, jest ich coraz więcej i osoby, które potrafią uporządkować je, odnaleźć i ocenić przydatność, są niejednokrotnie niezastąpione.

Czy warto mieć fach w ręku?

O zatrudnienie nie powinni również się martwić osoby mające  wyuczony fach i przynajmniej kilkumiesięczne doświadczenie w branży.

Obecnie do takich zawodów należą przede wszystkim przedstawiciele branży budowlanej – murarze, tynkarze, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle, dekarze, stolarze budowlani, blacharze budowlani, monterzy instalacji na budowach oraz pracownicy robót wykończeniowych.

Prawie w 100 procentach pewnym, że pracę znajdą bez problemu mogą być również  ślusarze, spawacze, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, mechanicy, kierowcy samochodów ciężarowych lub autobusów oraz kucharze, szefowie kuchni, cukiernicy, piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży oraz fryzjerzy.

Nasze społeczeństwo się starzeje, a za kilka lat liczba osób, które będą w wieku emerytalnym przewyższy znacznie (procentowo) osoby w wieku produkcyjnym, jednak już dziś jest  sporo ofert pracy dla opiekunów medycznych,  pielęgniarek i rehabilitantów.

Na wymagającym obecnie rynku pracy trzeba wyróżnić się nie tylko posiadanym wykształceniem. Ważna jest również znajomość języków obcych. Ich znajomość pomocna jest w rekrutacji na stanowiska  przedstawicieli handlowych, kolejnej profesji uznawanej za deficytową.

Brakuje również inżynierów, poszukiwani są fachowcy niemal wszystkich specjalności. Z pewnością w niedługiej przyszłości będą potrzebni inżynierowie odnawialnych źródeł energii, ponieważ w tym kierunku rozwija się Europa i cały świat. Zwiększa się  także nasza świadomość ekologiczna, a dzięki inwestycjom w tej dziedzinie zapotrzebowanie na specjalistów ukierunkowanych na odnawialne źródła energii będzie rosła.

Finansiści:

W naszym życiu ważną rolę odgrywają również finanse; specjaliści od finansów na pewno nie będą narzekać na brak zatrudnienia. Ten zawód wymaga kontaktu z klientem, gdzie rozmowa i komunikacja jest podstawą zaufania społecznego, co przekłada się na nasze decyzje finansowe. W tym zawodzie potrzebni są pracownicy znający się na wielu płaszczyznach związanych z inwestowaniem naszych oszczędności. Osoby z tej branży zawsze mogą liczyć na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie.

Psycholodzy i trenerzy:

XXI wiek narzucił nam szybkie tempo życia, a pandemia „dorzuciła” stres i przemęczenie. Taki stan rzeczy przekłada się na stany depresyjne społeczeństwa. Coraz częściej  korzystamy więc z różnych form terapii i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała zniknąć. Terapeuci mają „duże wzięcie” i zapotrzebowanie na ich usługi rośnie.

Z jednej strony się stresujemy, a z drugiej świat narzuca nam kanony mody, w którym smukła sylwetka i zdrowy tryb życia jest prawdziwym trendem.  Wiele osób chce zmienić swój tryb życia, lepiej się odżywiać i ćwiczyć,  korzystając z porad profesjonalistów. Tutaj swoje miejsce odnajdą dietetycy i trenerzy.

Dbamy o siebie, ale dbamy również o naszych pupilów. Praca weterynarza zdobywa coraz większą popularność. Weterynarze mogą szukać pracy w prywatnej i w państwowej branży weterynaryjnej.

 

Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie rośnie, ponieważ w ostatnich latach postrzeganie zwierząt zupełnie się zmieniło. Ludzie nie ograniczają już wizyt u weterynarza do absolutnej konieczności, a wręcz przeciwnie – udają się tam regularnie. Warto więc wybrać tę ścieżkę kariery, jeżeli kochamy zwierzęta i chcemy im pomagać.

Księgowość:

Niezmiennie od wielu lat, pracodawcy poszukują samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. rachunkowości. Prognozy na najbliższe lata wskazują, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie wciąż duże. W przypadku samodzielnych księgowych pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, znajomością aktualnych przepisów prawnych oraz programów komputerowych.

Traffic manager:

W najbliższym czasie pracownicy zajmujący się sprawdzaniem ruchu na stronie internetowej, tzw. traffic manager nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Dzięki temu stanowisku powstają dokładne raporty oraz statystyki, pozwalające na rozwijanie strony, ulepszanie jej i pozyskiwanie jak największej liczby obserwujących ją osób.

Czy pandemia przyczyniła się do zmian na rynku pracy?

Działania człowieka oparte są na ciągłym dążeniu ku lepszemu tzn.  dążeniu do rozwoju, postępu, itd. Wybuch pandemii w sposób naturalny ukształtował wzmożony popyt na pracowników z branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Przedsiębiorstwa, działające w tych sektorach, nie tylko nie ucierpiały na skutek pandemii, ale na niej zyskały. Dziś to właśnie one uzupełniają braki kadrowe w tak poszukiwanych profesjach jak biotechnologia i technologia produkcji oraz farmacja. Specjaliści w tych dziedzinach mają realne szanse na zatrudnienia i nie mają problemu z jej znalezieniem.

Co zatem robić? Obserwować!

Obserwowanie rynku pracy, jest przydatne i pomocne nie tylko dla osób, które rozpoczną pracę za kilka lat, lecz także dla ludzi, chcących się rozwijać w nowych branżach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy za 5 czy 10 lat. Wydarzania z ostatnich dwóch lat nauczyły nas, że nic nie jest stałe i na świecie wydarzają się rzeczy, które zmieniają diametralnie nasze życie.

Warto zatem dbać o każdy rodzaj zdobytej wiedzy, dbać o nieustanny rozwój kwalifikacji, zdobywać doświadczenie  i monitorować rynek pracy.

Red. Karolina Motylewska

 

Źródło:

www. kariera w finansach.pl

www. mojapraca.pl

www.parp.gov.pl

www.zawody.pl

 

You may also like