Biznes Marketing/Reklama Media Wiadomości

Masz stary telewizor? Już wkrótce nie obejrzysz swojego ulubionego programu

Jak informuje UOKIK ponad 2 mln Polaków, może stracić dostęp do telewizji. Od 1 lipca 2022 r. abonenci telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce. Część Polaków będzie musiała wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. UOKiK apeluje o wsparcie osób starszych i rodzin.

Powodem jest zmiana standardu nadawania telewizji na DVB-T2/HEVC. Producenci telewizorów alarmują, że wiosną może zabraknąć sprzętu i proponują wcześniejsze zakupy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

– Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podkreśla także, że jeśli klientom zależy na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2;
  • odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H);
  • odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.
  • UOKiK podkreśla także, że jeśli klientom zależy na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

    • odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
    • odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

szczegóły na stronie UOKIK

You may also like