Jak pokazuje opublikowane w 2021 r. badanie „Migracje zarobkowe Polaków„, aż 16,1 proc. pracujących Polek i Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 2 lat. Badanie potwierdziło, że nadal najważniejszą motywacją do emigracji są atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce oraz wyższy standard życia. Zauważono, że te dwa czynniki zyskały na znaczeniu w porównaniu z badaniem z 2018 roku. Wciąż istotne są też lepsze warunki socjalne, lepsze perspektywy rozwoju zawodowego oraz korzystniejszy system podatkowy. Najczęściej o wyjeździe myślą osoby w wieku 24-35.

Najchętniej wybieranym kierunkiem są Niemcy, na drugim miejscu znalazła się Holandia, a na trzecim Wielka Brytania. Wielu ankietowanych jako kraj docelowy wskazało także Danię.

Dania znajduje się w Top 10 najbogatszych krajów Europy. Co więcej, jej mieszkańców nie raz uznawano za najszczęśliwszy naród na świecie.

Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, przyjazd tutaj nie jest dużym problemem, ani nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Mieszka i pracuje w Danii (lub studiuje) ok. 50 tys. Polek i Polaków (główne ośrodki to Kopenhaga i Nykøbing Falster).

Dla większości Polaków praca i życie w Danii kojarzy się wysokimi zarobkami i wysoką kulturą pracy oraz baśniami Andersena i klockami LEGO.

Dodatkowym  atutem jest nieduża odległość od Polski. Dlaczego więc ten jeden z krajów skandynawskich pozostają w tyle na liście destynacji zarobkowych naszych rodaków? Głównym powodem są wysokie koszty utrzymania oraz nieco odmienna kultura. Czy to jest do końca prawdą?

Rzeczywiście, ceny są wysokie, lecz z punktu widzenia osoby pracującej w Danii, czy nawet studenta, który otrzymuje SU (bezzwrotny grant na studiowanie), życie można wieść na naprawdę bardzo dobrym poziomie.

1 korona duńska (1 DKK) to mniej więcej 0,64 złotych.

Średnie miesięczne wynagrodzenie waha się na poziomie 21. 000 – 32. 000 DKK brutto. Wysokie zarobki są jednak przesłanką do wysokich podatków. Stopa podatkowa różni się w zależności od wysokości zarobków oraz miejsca zamieszkania. Średnia stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych w Danii wynosi ok. 39%. Do tego dochodzi podatek kościelny w wysokości 0,92%.

W Danii nie obowiązuje odgórnie ustalona stawka minimalna. Kwestia wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie z pracodawca. Natomiast, każdy zatrudniony obcokrajowiec nie może zarabiać mniej, niż Duńczyk na tym samym stanowisku.

Czas pracy w Danii również nie jest oparty na Kodeksie pracy. W związku z tym, pracodawca ma obowiązek przedstawić wszystkie warunki (w tym godziny pracy) zanim dojdzie do podpisania umowy. Średnio czas pracy w Danii nie przekracza 37 godzin tygodniowo. Większość Duńczyków kończy pracę w piątek już o godzinie 12-stej lub 13-stej.

Na wstępie, warto zdawać sobie sprawę z tego że zarobki i warunki zatrudnienia w Danii są wprost uzależnione od poziomu kwalifikacji kandydata. Przede wszystkim zwraca się uwagę na znajomość języków obcych (głównie angielskiego i duńskiego).

Można również znaleźć zatrudnienie bez znajomości języka obcego, ale wtedy warto liczyć się z niższymi zarobkami oraz faktem, że raczej będzie to praca sezonowa lub krótkoterminowa.

W przypadku nadgodzin, przełożony najpierw spyta się Ciebie, czy możesz zostać.

Jeżeli nie, nie ma problemu, nikt nie wywiera na pracowniku żadnej presji. W Firmach niewidoczna jest hierarchia, jest oczywiście szef lub lider grupy, ale w razie potrzeby oni również wykonują zadania szeregowych pracowników.

Tutaj rzeczywiście się czuje, że wszyscy zatrudnieni są jednym zespołem. To stwarza dobrą atmosfera i dzięki temu praca sprawia przyjemność, a wynagrodzenie dodatkowo motywuje do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków.

Każdy, kto przyjeżdża do Danii i chce tu żyć oraz pracować musi mieć CPR, czyli coś w rodzaju naszego numeru PESEL. Można się o niego starać, jeśli ma się już umowę z pracodawcą.

Następnie, zwracamy się do urzędu podatkowego SKAT o wydanie indywidualnej karty podatkowej i otwieramy konto bankowe. Kolejnym krokiem powinno być zatroszczenie się o ubezpieczenie zdrowotne i meldunek. W urzędach bez problemu można posługiwać się językiem angielskim.

Dania, szczególnie Kopenhaga, ma bardzo dobrze rozwinięty system pomocy nowym mieszkańcom. Jest tu dużo instytucji, które pomagają w odnalezieniu się w nowym kraju oraz w załatwianiu formalnośc. Mnóstwo spraw można (a nawet trzeba) załatwiać przez internet.

Na pewno opłaty mieszkaniowe pochłaniają większą część budżetu domowego. Wynajem kawalerki w Kopenhadze poza centrum miasta wynosi ok. 7.000-9.000 DKK miesięcznie. Tak jak wszędzie najdrożej jest w centrum. Poza stolicą, za mniejsze mieszkanie trzeba zapłacić ok. 4.000 DKK, natomiast za dom, który ma ok. 150 m kw. powierzchni oraz ogród ok. 10.000  DKK (ceny z mediami). Kredyty są tu bardzo tanie, oprocentowanie wynosi tylko 4 proc.

Najwygodniejszą formą przemieszczania się po Kopenhadze jest metro i kolejka miejskaoraz rower. W stolicy oraz większości duńskich miast kursują też autobusy miejskie.

Jednorazowy przejazd publicznym środkiem transportu w mieście kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu DKK. Możliwe jest też nabycie biletów miesięcznych.

Dania ze względu na prozdrowotne i proekologiczne podejście dodatkowo opodatkowała niektóre produkty i usługi. Dlatego np. słodycze czy alkohol są relatywnie drogie. Najdroższe są owoce i warzywa – za 1 kg jabłek trzeba zapłacić 30 DKK, a za 1 kg ziemniaków prawie 9 DKK.

Ekologiczna wieprzowina kosztuje 77 DKK za 1 kg, a mleko 11 DKK. Ceny paliwa są porównywalne do polskich.

Wypad do restauracji jest dość drogi. Kiedy idziemy gdzieś całą rodziną, musimy się liczyć z tym, że wydamy ok. 600 DKK na bardzo przeciętne burgery lub nuggetsy.

Prawo socjalne w Danii jest niezwykle szczodre wobec zarówno Duńczyków, jak i przyjezdnych. Każda osoba legalnie przebywająca oraz pracująca na terenie Danii ma prawo do ubiegania się o wsparcie socjalne bądź zasiłek. Istotnym jest również ubezpieczenie, które należy się każdemu.

Zasiłek rodzinny w Danii przysługuje każdej rodzinie posiadającej dziecko, płacącej podatki w Danii. Znaczenie ma okres pobytu na terenie kraju, a nie wysokość dochodów w pracy.

Aby pobierać zasiłek rodzinny należy przebywać w Danii minimum 2 lata. W czasie pobierania świadczenia dziecko nie musi fizycznie znajdować się na terenie kraju. Kwota zasiłku jest wypłacana raz na kwartał. Jego wysokość w Danii jest zależna od wieku dziecka oraz okresu zatrudnienia rodzica.

 

Polacy, którzy pobierają zasiłek 500+ na dziecko w Polsce i podejmą pracę w Danii nie muszą tracić tej zapomogi. Świadczenie jest wówczas wypłacane podczas pobytu w Danii.

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która w przeciągu dwóch tygodni przed zajściem w ciążę wyrobiła 120 godzin w pracy. Wysokość zasiłku to 3.113 DKK tygodniowo. Kwota ta jest wypłaca w okresie od czterech tygodni przed terminem urodzenia dziecka do ukończenia 24 tygodnia po narodzinach dziecka.

Wobec kobiet ciężarnych w Danii istnieje możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego na cztery tygodnie przed terminem urodzenia dziecka oraz 14 tygodni po porodzie. W kwestii urlopu dla ojca – może on wykorzystać dwa tygodnie wolnego w pracy po narodzinach dziecka.

Dania przeznacza 11% PKB na rzecz służby zdrowia oraz jej podstawowych świadczeń. Jest to równoznaczne z faktem, iż Duńczycy mogą korzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Zasiłek chorobowy przysługuje osobom przebywającym w Danii dłużej niż 6 tygodni. Maksymalna wysokość świadczenia chorobowego wynosi 3.113 DKK tygodniowo.

Osoba, która utraciła pracę w Danii ma prawo do pobierania zasiłku jako osoba bezrobotna przez okres 2 lat w wysokości odpowiadającej nawet 90% poprzedniego wynagrodzenia w pracy, lecz nie więcej niż 3.940 DKK tygodniowo.

Świadczenia socjalne w Danii zdecydowanie różnią się od tych w Polsce. Dania ma szczodry system zasiłku rodzinnego oraz wysoki zasiłek macierzyński. Zasiłek rodzinny stanowi podstawę systemu socjalnego w Danii, dla którego dobro dziecka jest najważniejsze.

Polacy mieszkający w Danii chwalę też sobie duńską skrupulatność oraz umiejętność praktycznego i zorganizowanego podejścia do pracy i życia. Tutaj ludzie skupiają się na rozwiązywaniu problemów, a nie narzekaniu na nie.

Czy Dania jest wobec tego krajem do którego warto wyjechać – decyzja należy do Ciebie.

Źródło:

www.europa.jobs.pl

www. noizz.pl

www.silverhand.eu

You may also like