Najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku pracy

Ministerstwo Edukacji i Nauki co roku publikuje listę zawodów na które przewiduje się największe zapotrzebowanie na Polskim rynku pracy. Celem publikacji jest wskazanie szkolnictwu, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta branżowa, aby dostosować ją do potrzeb krajowego rynku pracy. Nowa lista pokazuje, że największe braki pracownicze rejestruje się w branży budowlanej.

Pomimo pandemii, ta gałąź przemysłu nie odnotowała znaczących strat finansowych, lecz kadrowe. Przewiduje się dalszy wzrost zapotrzebowania na specjalistów trudniących się w budowlance, gdyż inwestycje infrastrukturalne rozwijają się dość intensywnie.

O zatrudnienie nie powinny więc martwić się osoby mające wyuczony fach i przynajmniej kilkumiesięczne doświadczenie w branży budowlanej – murarze, tynkarze, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle, dekarze, stolarze budowlani, blacharze budowlani, monterzy instalacji, pracownicy robót wykończeniowych na budowie oraz operatorzy maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.

Prawie w 100 procentach można być pewnym, że pracę znajdą również bez problemu ślusarze, spawacze, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, mechanicy, kierowcy samochodów ciężarowych lub autobusów oraz kucharze, cukiernicy, piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży oraz fryzjerzy.

Cały czas wzmożone poszukiwania pracowników notuje się w branży: produkcja, pracownik magazynowy, produkcyjny.

Autorzy badania odnotowują też, że duże braki kadrowe występują także w branży medyczno-opiekuńczej  i TSL (transport-spedycja-logistyka) oraz poszukiwani będą (i są aktualnie) kierowcy ciągników siodłowych oraz pielęgniarki, opiekunowie medyczni, rehabilitanci i położne.

Brakuje również inżynierów, poszukiwani są fachowcy niemal wszystkich specjalności.

Z pewnością w niedługiej przyszłości będą potrzebni inżynierowie odnawialnych źródeł energii, ponieważ w tym kierunku rozwija się Europa i cały świat.

Zwiększa się nasza świadomość ekologiczna, a dzięki inwestycjom w tej dziedzinie zapotrzebowanie na specjalistów ukierunkowanych na odnawialne źródła energii będzie rosła.

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i zmienia się bardzo szybko. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre zawody pozostają na pierwszych miejscach w rankingach najczęściej poszukiwanych na rynku pracy. Czego więc warto się uczyć i kim warto zostać?

Niektóre branże niezmiennie od kilku lat są na wagę złota.

Do tej grupy należy zaliczyć informatyków. Branża IT rozwija się z roku na rok coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, aby miała zwolnić.


Ze względu na nowe trendy technologiczne, takie jak usługi „w chmurze”, firmy będą nadal potrzebowały najbardziej aktualnych kompetencji w tej dziedzinie.

Specjaliści, których umiejętności pozwolą na programowanie oraz znający technologie z tej dziedziny są najczęściej poszukiwani przez pracodawców. Informacji przybywa z dnia na dzień, jest ich coraz więcej i osoby, które potrafią uporządkować je, odnaleźć i ocenić przydatność, są niejednokrotnie niezastąpione.

Na wymagającym obecnie rynku pracy trzeba wyróżnić się nie tylko posiadanym wykształceniem. Ważna jest również znajomość języków obcych. Ta umiejętność pomocna jest w rekrutacji na stanowiska przedstawicieli handlowych, kolejnej profesji uznawanej za deficytową.

W naszym życiu ważną rolę odgrywają również finanse, specjaliści z tej dziedziny na pewno nie będą narzekać na brak zatrudnienia. Ten zawód wymaga kontaktu z klientem, gdzie rozmowa, komunikacja jest podstawą zaufania społecznego, co przekłada się na nasze decyzje finansowe. W tym zawodzie są potrzebni pracownicy znający się na wielu płaszczyznach związanych z inwestowaniem naszych oszczędności.

Osoby z tej branży zawsze mogą liczyć na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie.

XXI wiek narzucił nam szybkie tempo życia, a pandemia i wojna na Ukrainie „dorzuciła” stres i przemęczenie. Taka sytuacja przekłada się na stany depresyjne społeczeństwa.

Coraz częściej korzystamy z różnych form terapii i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała zniknąć. Terapeuci mają „duże wzięcie”, a zapotrzebowanie na ich usługi rośnie. W Warszawie (Mokotów, Centrum) psychologowie nie mają wolnych terminów, nawet przez najbliższy miesiąc.

Z jednej strony się stresujemy, a z drugiej świat narzuca nam kanony mody, gdzie smukła sylwetka i zdrowy tryb życia są prawdziwym trendem.  Wiele osób chce zmienić swój styl życia, lepiej się odżywiać i ćwiczyć, korzystając z porad profesjonalistów.

Tutaj swoje miejsce odnajdą dietetycy i trenerzy.

Dbamy o siebie, ale dbamy również o naszych najbliższych, dzieci ale też zwierzęta.

Praca weterynarza zdobywa coraz większą popularność. Weterynarze mogą szukać pracy w prywatnej i w państwowej branży weterynaryjnej. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie rośnie, ponieważ w ostatnich latach postrzeganie zwierząt zupełnie się zmieniło. Ludzie nie ograniczają już wizyt u weterynarza do absolutnej konieczności, a wręcz przeciwnie – udają się tam regularnie. Warto więc wybrać tę ścieżkę kariery.

Niezmiennie od wielu lat, pracodawcy poszukują samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. rachunkowości. Prognozy na najbliższe lata wskazują, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie wciąż duże. W przypadku samodzielnych księgowych pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, znajomością aktualnych przepisów prawnych oraz programów komputerowych.

W najbliższym czasie pracownicy zajmujący się sprawdzaniem ruchu na stronie internetowej, tzw. traffic manager nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Dzięki temu stanowisku powstają dokładne raporty oraz statystyki, pozwalające na rozwijanie strony, ulepszanie jej, pozycjonowanie i pozyskiwanie jak największej liczby obserwujących ją osób.

Działania człowieka oparte są na ciągłym dążeniu ku lepszemu tzn.  dążeniu do rozwoju, postępu, itd. Wybuch pandemii w sposób naturalny ukształtował wzmożony popyt napracowników z branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Przedsiębiorstwa, działające w tych sektorach, nie tylko nie ucierpiały na skutek pandemii, ale na niej zyskały. Dziś to właśnie one uzupełniają braki kadrowe w tak poszukiwanych profesjach jak biotechnologia i technologia produkcji oraz farmacja. Specjaliści w tych dziedzinach mają realne szanse na zatrudnienia i nie mają problemu z jej znalezieniem.

Obserwowanie rynku pracy, jest przydatne i pomocne nie tylko dla osób, które rozpoczną pracę za kilka lat, lecz także dla ludzi, chcących się rozwijać w nowych branżach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy za 5 czy 10 lat. Wydarzania z ostatnich dwóch lat nauczyły nas, że nic nie jest stałe i na świecie wydarzają się rzeczy, które zmieniają diametralnie nasze życie.

Warto zatem dbać o każdy rodzaj zdobytej wiedzy, dbać o nieustanny rozwój kwalifikacji, zdobywać doświadczenie oraz monitorować rynek pracy.

 

Redakcja: Karolina Motylewska

 

Źródło:

www. kariera w finansach.pl

www. mojapraca.pl

www.parp.gov.pl

www.zawody.pl

Zdjęcia: Unsplash

Share.
Exit mobile version